MEB ve Suriye konuşulacak

banner37

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, bugün Güney Kıbrıs’a giderek, bir dizi temasta bulunacağı haber verildi.

MEB ve Suriye konuşulacak
banner8

Haravgi gazetesinde yer alan habere göre, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Lavrov arasında bugün yapılacak görüşmede ele alınacak konular arasında Kıbrıs sorunu, AB-Rusya ilişkileri, Münhasır Ekonomik Bölgedeki gelişmeler ve Suriye meselesi bulunacak.

Kasulidis’in açıklamalarına da yer veren gazetede, Lavrov’a Güney Kıbrıs ziyaretinde Rusya Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Aleksei Meskov’un eşlik edeceğini ifade eden Kasulidis, Lavrov’un yarın Güney Kıbrıs’ta düzenlenecek Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 127’inci toplantısına katılacağını belirtti.

Lavrov’un adaya ziyareti sırasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından kabul edileceğini, bugün Güney Kıbrıs’a varmasıyla birlikte ise Rum Dışişleri Bakanlığına giderek Kasulidis’le bir araya geleceğini de kaydeden gazete, Kasulidis’in de Lavrov onuruna yemek vereceğini yazdı.

Lavrov’la yapacağı ikili temaslarda özellikle Kıbrıs sorunu ve AB-Rusya ilişkileriyle bağlantılı olarak ikili ilişkilerin gözden geçirileceğini dile getiren Kasulidis, Lavrov’un küresel meselelerle ilgili sahip olduğu görüşleri dinlemeyi beklediğini ifade etti.

banner134
Enerji konularının Lavrov’la yapacakları görüşmelerin bir parçası olup olmadığı ve sözde “MEB’deki” gelişmeler konusunu Lavrov’un gündemine getirip getirmeyeceği konusundaki bir soruya ise Kasulidis “evet gündemine getireceğim” yanıtını verdi.

Zaharova’nın açıklamaları

Gazete “Rusya Kıbrıs’ın Yeniden Birleşmesine İlişkin Çabaları Engellemiyor- Zaharova: Moskova Kıbrıslıların Aldığı Her Türlü Kararı Destekleyecek” başlıklı başka bir haberinde ise, Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Maria Zaharova’nın açıklamalarına yer verdi.

Gazeteye göre Zaharova açıklamasında, Moskova’nın “basında yer alan ve Rusya’nın Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine ilişkin çabaları engelleme konusundaki sözde çabalarına ilişkin iddiaları anlamasının mümkün olmadığını” ifade etti.

Konuyla ilgili bir soruya yanıtında “bu iddiaların bazı siyasi güçlerin hoşnutsuzluğunu yansıttığını” dile getiren Zaharova, devamla Rusya’nın tezinin değişmediğini ve Kıbrıs sorununun, tüm Kıbrıslıların yararına olacak şekilde kapsamlı, adil ve sürdürülebilir çözümünü desteklemekte olduklarını dile getirdi.

“Rusya’nın Kıbrıslıların aldığı her türlü kararı destekleyeceğine” işaret eden Zaharova, Rusya’nın “sürecin yapay bir şekilde hızlandırılması ve her ne pahasına olursa olsun bir çözüme ulaşmak için dışarıdan baskı yapılmasına dair her türlü çabayı kabul edilemez olarak gördüğünü” de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75