banner6

'MEB'den doğalgaz çıkmayabilir'

banner37

Rum “Devlet Doğalgaz Şirketi” (KRETİK) eski Başkanı Haralambos Ellinas, değişen iklim şartlarına bağlı olarak, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”ndeki hidrokarbon yataklarından doğalgaz çıkmayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

'MEB'den doğalgaz çıkmayabilir'
banner151 banner143

Politis gazetesinin haberine göre Ellinas, “MEB” içerisinde sondaj izni bulunan Total, ENI ve ExxonMobil şirketlerinin konsorsiyum oluşturması gerektiğini kaydederken, “MEB” içerisindeki doğalgaz kaynaklarının geliştirilmesinin “birleşik bir çalışma” olması gerektiğini vurguladı.

Ellinas, ancak birleşik bir çalışmayla maliyetin belirlenebileceğini ve piyasa bulma olasılığının artırılabileceğini ifade ederek, doğalgaz yataklarının bulunmasının önemli bir şey olduğunu; ancak esas sorunun, bu gazın nasıl satılacağı olduğunu söyledi.

Habere göre Ellinas, doğalgazdan ticari açıdan istifade edilebilmesi için, milyon BTU başına 5 doların altında fiyat biçilmesi gerektiğini de belirtti.

Ellinas, doğalgazın ticari açıdan değerlendirilebilmesinin zor bir mesele olduğunu ve bu bağlamdaki en iyi seçeneğin, yüzer sıvılaştırma terminali (FLNG) olacağını kaydetti.

Doğalgazda fiyat-piyasa dengesinin iyi korunması gerektiğini vurgulayan Ellinas, “doğalgaz bulundu, birileri nasıl olsa satın alır” mantığının yanlış olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 13:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104