Meclis Başkanı Siber, Binali Yıldırım'ı kabul etti

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Meclis Başkanı Siber, Binali Yıldırım'ı kabul etti
banner99

Kabulde, TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Büyükelçi Derya Kanbay, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sunat Atun, UBP milletvekili Erdal Özcenk ile CTP Güzelyurt milletvekili Mehmet Çağlar hazır bulundu.

banner134

Yıldırım: Başbakan olarak ikinci ziyaretim

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım yaptığı kısa konuşmada, Başbakanlık görevine geldiğinde ilk yurtdışı ziyaretini KKTC’ye yaptığını anımsatarak, bunun ikinci ziyaret olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gerçekleştirdiği ziyarette Kıbrıs müzakerelerinin seyrini değerlendirdiklerini ifade eden Yıldırım, Meclis Başkanı, Başbakan ve ardından vatandaşlarla bir araya geldikten sonra ülkeden ayrılacağını kaydetti.

Siber: Tecrübe ve aktaracaklarınız bizim için çok önemli

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ise, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve beraberindeki heyeti kabulden duyduğu memnuniyeti belirterek, karşılıklı işbirliğinin iki ülkeyi daha güzel ve iyi yerlere taşıdığı ifade etti.

Tüm çabalarının ülke insanının yaşam kalitelerini daha yukarıya çekme, daha mutlu insanlar görmek olduğunu belirten Siber, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin tecrübe ve aktaracağı konuların KKTC için çok önemli olduğunu söyledi.

Meclis’te yaşama daha kolay yansıyacak yasalar için uğraş verdiklerini belirten Siber, geldiği aşama ortada olan Kıbrıs sorunu konusunda meclis olarak bir deklerasyon yayınladıklarını kaydetti.

Siber, Kıbrıs Türk halkının iradesini yansıtan meclisin her zaman çözüm iradesini yüksek tutarak bu yönde birçok karar aldığını, ancak karşı tarafta aynı anlayış ve samimiyetin olmaması halinde bu konuda tek taraflı adımla bir sonuca ulaşılmasının mümkün olmadığını vurguladı.

“Güven artırıcı önlemlerde de maalesef hiçbir ilerleme olmaması bu yöndeki samimiyeti sorgulatmaktadır” diyen Siber, ülkenin kendi iç sorunlarıyla ilgili yapılabileceği çok şeyler bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün; ayakları yere basan, aidiyeti güçlü, özgüveni yüksek bir halk olmaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Siber, izolasyon ve ambargolarla mücadele için iç yapıyı güçlendirmek gerektiğine vurgu yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75