banner6

Meclis Başkanı Töre, Azerbaycan Bağımsızlık Günü sergisine katıldı

banner37

Meclis Başkanı Töre, Azerbaycan Bağımsızlık Günü sergisine katıldı
banner150

banner150

banner99

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü onuruna Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen sergi açılışı etkinliğine katıldı.

Meclisten verilen bilgiye göre, üniversitenin Hastane Sergi Salonu'nda yer alan sergi öncesi bir konuşma yapan Töre, Azerbaycan'ın milli şairi Ahmed Cevad tarafından sözleri yazılan “Çırpınırdı Karadeniz” türküsünün sözlerini paylaştı.

Bu türkünün sözlerinin kendilerine üniversite yıllarından bugüne büyük bir ruh verdiğini ifade eden Töre, Azerbaycan’ın Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine açılan bir kapı olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın direnişi, bağımsızlığı ve istiklalinin çok önemli olduğunu kaydeden Töre, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurucularından Mehmet Emin Resulzade’nin “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” sözünü anımsattı.

Halkın egemenliğinin KKTC ile devam edeceğini belirten Töre, Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir…Ya istiklal, ya ölüm” özdeyişlerinin her şeyden önemli olduğunu vurguladı.

Töre, yurtta ve dünyada barış istediklerini ancak egemenlikten ve bağımsızlıktan vazgeçmenin asla söz konusu olamayacağına değindi.

Türklük şuurunu taşıyan hiçbir bireyin bağımsızlığın elinden alınmasını kabul edemeyeceğini ifade eden Töre, Azerbaycan’ın kendileri için can devlet olduğunu söyledi.

Zorlu Töre, ecdadın iyi tanınması gerektiğini kaydederek, Türk milletinin tarih boyunca içlerinden kahramanlar çıkardığını ve bu kahramanların da istiklal mücadelesi verdiğine değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104