banner6

Meclis Başkanı Töre: BM Misyonu maalesef Rum propagandasının aracına dönüşmüş, insani amaç güden bir projeye yönelik hasmane bir tavra sürüklenmiştir

banner37

Meclis Başkanı Zorlu Töre sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı. Açıklamasında Birleşmiş Milletler'i eleştiren Töre, KKTC'nin kararlı duruşuna dikkat çekti.

Meclis Başkanı Töre: BM Misyonu maalesef Rum propagandasının aracına dönüşmüş, insani amaç güden bir projeye yönelik hasmane bir tavra sürüklenmiştir
banner150

banner150 banner150

Meclis Başkanı Töre'nin açıklaması şu şekilde;

Pile-Yiğitler Yolu Projesi’ne yönelik dile getirilen itiraz ve ortaya konan tepkiler haksız ve temelsizdir. Bu köylerde yaşamakta olan vatandaşlarımızın arazilerine erişimini kolaylaştırmak yanında, bölgede seyahat eden Rumlar dahil herkesin istifade edeceği yol projesine yönelik Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konan fiziki ve diplomatik itirazı kınıyorum.

Ada’da iki taraf arasında tarafsız bir şekilde görevini yerine getirmesi gereken BM Misyonu maalesef Rum propagandasının aracına dönüşmüş, insani amaç güden bir projeye yönelik hasmane bir tavra sürüklenmiştir.

1963 – 1974 arasında BM’nin gözü önünde Kıbrıs Türk halkına yapılan katliamlar unuttulmamıştır.

Bazı ülkelerin de benzer bir yaklaşım sergilemesi ise Kıbrıs Türk Halkı’nın Anavatanından başka güvenecek kimsesi olmadığını bir kez daha ortaya koymuştur.

Tüm itirazlara rağmen, Devletimizin kararlı duruşu ve dirayeti sayesinde, yol yapım çalışmalarına yönelik müdahaleler püskürtülmüştür. Vatandaşlarımızı temin etmek isterim ki, Pile ve bölge halkının talepleri doğrultusunda hayata geçirilmekte olan bu proje tamamlanacaktır.

Benzer Rum uygulamaları karşında sessiz kalan, Kıbrıs Türk Halkı’nın hakları çiğnendiğinde dişe dokunur en küçük bir tepki ortaya koyamayan BM ve yabancı ülkelerin itiraz ve protestolarının, bizim nazarımızda kıymeti harbiyesi yoktur.

Son olarak, dün sahada görev yapan, Devletimiz aldığı bir kararın akamete uyartılmasına izin vermeyene tüm güvenlik birimlerimize ve personelimize de şükranlarımı sunuyorum.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104