banner6

Meclis Başkanı Töre Oramiral Tatlıoğlu’nu kabul etti

banner37

Meclis Başkanı Zorlu Töre, KKTC’nin kuruluş yıl dönümü etkinlikleri için adaya gelen Milli Savunma Bakanlığı temsilcisi Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nu kabul etti.

Meclis Başkanı Töre Oramiral Tatlıoğlu’nu kabul etti
banner99

Zorlu Töre, Cumhuriyet Meclisinde yer alan kabulde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs Türkü'nün vazgeçilmezi olduğunu, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nın 1960’ta adaya gelmesiyle Kıbrıs Türkü'nün direnişine can verdiğini, 1974’e kadar Türk Mukavemet Teşkilatı ile mücadele verildiğini anlattı.

Töre, Garanti Antlaşmasına asla son verilmemesi gerektiğini, hatta yeni anlaşmaların yapılması gerektiğini, çünkü KKTC’nin artık tanınma yoluna gittiğini belirtti.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak kabul edilmesine dikkat çeken Töre, gelecek yıl kutlanacak, KKTC’nin kuruluşunun 40’ncı yıl dönümünde asli üyeliğin ve tanınmanın söz konusu olması temennisinde bulundu. Töre, tanınma yolunda geri dönüş olmayacağını da vurguladı.

Töre, İstanbul’da dün yaşanan terör saldırısına da atıfta bulunarak, KKTC’nin kuruluş etkinliklerinin terör saldırısından dolayı buruk kutlanacağını belirtti.

-Tatlıoğlu

Oramiral Ercüment Tatlıoğlu da, KKTC’nin kuruluş yıl dönümünde KKTC’de bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirtti ve her zaman Kıbrıs Türkünün yanında olacaklarının teminatını verdi. Tatlıoğlu, “Adada oldu bittilere müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Oramiral Tatlıoğlu’na ziyaretinde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk eşlik etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104