Meclis, Cumhurbaşkanı'na yanlış yasa tasarısı gönderdi

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya gönderdiği Tohum ve Üretim Materyalleri Yasası’nın 10 nüshasından biri farklı çıktı

Meclis, Cumhurbaşkanı'na  yanlış yasa tasarısı gönderdi
banner87

İbrahim FEVZİOĞLU

Cumhuriyet Meclisi'nin 8 Ekim 2018 tarihli üçüncü birleşiminde oybirliğiyle kabul ettiği “Tohum ve Üretim Materyalleri Yasası”, onay için 11 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’na iletildi.

Yasayı incelemeye başlayan Cumhurbaşkanlığı hukukçuları, meclisten kendilerine gönderilen 10 adet yasa metni kopyasından bir tanesinin diğerlerinden farklı olduğunu tespit etti.

Cumhurbaşkanı tarafından meclise 23 Ekim 2018 tarihinde gönderilen yazıda, “Bu durum Meclis Genel Kurulu iradesinin hangi metin üzerinde somutlaştığı noktasında tereddüt yaratmıştır” denildi.

 

Uluçay: Nüshalar kontrol edilmeden gönderildi

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, söz konusu yasadaki nüshalardan birinin farklı olduğunu Cumhurbaşkanı’na gittikten sonra öğrendiklerini söyledi.

Meclis komitesinden çıkan yasa tasarılarının genel kurula gönderildiğini belirten Uluçay, genellikle orada değişiklik olmadığı için tasarının direkt Cumhurbaşkanlığı’na iletildiğini ifade etti.

Uluçay, bu olayda önerilen yasa tasarısının genel kurulda değiştiğini fakat Cumhurbaşkanlığı’na giden nüshaların kontrol edilmediği için yanlış olanların iletildiğini belirtti.

Böyle bir hatanın tekrarlanmaması için gereken mercilerle konuşulduğunu ifade eden Uluçay, artık tüm nüshaların kontrol edilerek Cumhurbaşkanlığı’na iletileceğinin de altını çizdi.

 

Cumhurbaşkanı: Tereddüt yaşadık

Cumhurbaşkanı tarafından, meclise gönderilen yazıda şöyle denildi:

“Cumhuriyet Meclisi’nin ilgi yazasının eki olarak gönderdiği 10 adet yasa metni kopyasından bir tanesini diğer dokuzu ile farklılık gösterdiği Cumhurbaşkanlığı hukukçuları tarafından tespit edilmiştir.

Bu durum genel kurul iradesinin hangi metin üzerinde somutlaştığı noktasında tereddüt yaratmıştır ayrıca resmi işlemler için Devlet Basımevi’ne gönderilen yasa metni ile hukuki görüşün ilerletilmesi için Hukuk Dairesi’ne iletilmiş olan metin meclisin resmi internet sayfasındaki metinden ciddi farklılık göstermiştir.

Yapılan araştırmada Cumhuriyet Meclisi’nin resmi internet sayfasının ‘genel kurul tarafından onay almış yasalar’ başlığı altında yer verilen Tohum ve Üretim Materyalleri Yasası ile Cumhurbaşkanı’na gönderilen 10 metin içerisinden farklılık gösteren tek kopyasının aynı olduğu saptanmıştır.

Meclisce ilgideki yazı eki olarak gönderilen kopyalardaki tutarsızlık sağlıklı değerlendirme yapılmasını zorlaştırmıştır.

Tutarsızlık fark edildikten sonra meclisin ilgili birimleriyle kurulan temasta genel kuruldan geçen metnin internet sayfasında da yer alan Cumhurbaşkanına iletilmiş tek farklı metin olduğu bilgisi verilmiştir. Bu nedenle yasaya ilişkin değerlendirmelerimi bu metin üzerinden yaptığımı ifade etmek isterim.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER