Meclis, erken seçim tarihini 13 Kasım'da görüşecek

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, aldığı hukuki değerlendirmeler ve yapılan toplantının ardından, Cumhuriyet Meclisi’nde kabul edilen Seçim ve Halkoylaması Değişiklik Yasası’nı dün imzaladı.

Meclis, erken seçim tarihini 13 Kasım'da görüşecek
banner99

Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Meclis’in, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 7 Ocak 2018 olarak belirlediği erken seçim tarihini resmileştirmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde yarın görüşülecek erken seçim tarihi ile ilgili önerge, komiteden geçtikten beş gün sonra Genel Kurul’da görüşülebilecek. Komite Başkanı UBP Milletvekili İzlem Gürçağ KIBRIS’a yaptığı açıklamada, 8 Kasım’dan sonra Meclis Genel Kurulu’nun gündemine gelecek olan erken seçim tarihi ile ilgili önergenin 13 Kasım’da Genel Kurul’da görüşülebileceğini söyledi.

banner134
Önergenin Genel Kurul’da aynı gün kabul edilmesi halinde erken seçim 7 Ocak 2018’de yapılacak. Cumhurbaşkanı Akıncı geçtiğimiz gün, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 4 siyasi partinin genel başkanları ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Şefik ile yasanın uygulanabilirliği ve teknik boyutlarıyla ilgili bir değerlendirme toplantısı yapmıştı.

Toplantının ardından açıklama yapan Siber, Meclis’teki partiler arasında seçim tarihi konusunda anlaşmazlık olduğunu, erken seçimin 7 veya 14 Ocak’ta yapılabileceğini ancak kararın Meclis Genel Kurulu’nda verileceğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz günkü toplantıda, uygulamada karşılaşılabilecek olası zorlukların nasıl giderilebileceği ele alındı ve Cumhurbaşkanı, yasa ile ilgili olarak, başta sandık kurulları olmak üzere, seçmenlerin bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Toplantıda ayrıca, yasanın öngördüğü ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanacak olan bilgilendirici broşürün önemi üzerinde duruldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75