banner6

'Meclis kararı uygulanacaksa kiralama iptal edilmeli'

banner37

Cumhuriyet Meclisi Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi’nin Çıkarma Plajı’nın sit alanı içerisine alınması yönünde aldığı karar, Meclis Genel Kurulu’nun bilgisine getirildi.

'Meclis kararı uygulanacaksa kiralama iptal edilmeli'
banner8

Tavsiye kararıyla ilgili her partiden bir milletvekilli 5 dakikalık söz aldı.

Erhürman hükümetten açıklama istedi

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, konunun ilk gündeme gelişinde, 49 yıllık kiralamanın söz konusu olduğunu ve Cumhuriyet Meclisi’nin onayına sunulacağını ancak daha sonra Meclis’in gündeminden çekildiğini belirtti.

Bakanlar Kurulu’nda buranın 30 yıllığına kiralanmasının gündeme geldiğini ve milletvekillerinin Meclis’in gündeminden çekilmesini eleştirdiklerini anımsatan Erhürman, Meclis’te konunun Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirileceğinin söylendiğini ancak Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığını kaydetti. Erhürman, bu durumu eleştirdi.

“Meclis kararı uygulanacaksa kiralama iptal edilmeli”

Meclis’in Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi’nin aldığı karar uygulanacaksa Çıkarma Plajı’nın kiralanma kararının iptal edilmesi gerektiğini belirten Erhürman, bu konuda hükümetten açıklama beklediklerini söyledi.

Çıkarma Plajı’nın kiralanması kararına karşı olduklarını belirten Erhürman, Kültür Komitesi’nin aldığı kararı desteklediklerini ve hükümetten açıklama beklediklerini vurguladı.

Angolemli: Halkın temsilcisi Meclis’in kararına saygı duyulmalı

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, Çıkarma Plajı’yla ilgili gelişmelerin parlamenter sistemin akmasa damlar çalıştığının göstergesi olduğunu, yürütme, yasama ve yargının ayrı olması gerektiğini söyledi.

Angolemli, halkın temsilcisi olan Meclis’in, Yavuz Çıkarma Plajı’nın sit alanı içerisine alınması gerektiğine karar vermesinin önemli olduğunu belirterek, parlamenter sistem yerine oturmayınca huzurun sağlanamayacağını belirtti.

Meclis’e saygının öne çıkarılması gerektiğine işaret eden Angolemli, herkesin halkın kararına saygı duyması gerektiğini vurguladı.

banner134

Arabacıoğlu: Geç kalındı

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Kültür Komitesi’nin aldığı kararın geç alınmış bir karar olduğunu belirterek bu kararın yıllar önce alınmış olması halinde son dönemde yaşananlara gerek kalmayacağını belirtti.

Farklı ülkelerdeki uygulamalara örnekler veren Arabacıoğlu, öneri niteliğiyle alınan bu kararın arkasında duracağını kaydederek bu kararın alınmasından dolayı teşekkür etti.

Pilli: Kararı sonuna kadar desteklerim

UBP Güzelyurt Milletvekili Ali Pilli, alınan kararı sonuna kadar desteklediğini belirterek, Yavuz Çıkarma Plajı’nın toplum için önemine değinerek sit alanı ifadesinin neleri kapsadığını anlattı.

Pilli, bunca yıldır ihmal edilmiş bu alanın halkın istekleri doğrultusunda koruma altına alınacak olmasının önemli bir karar olduğunu kaydetti.

Ataoğlu: Çalışmaları süreç içinde paylaşacağız

Daha sonra söz alan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, sit alanı ilan edilmesi için karar alınan alanın bir kısmının zaten 2005 yılında 30 yıllığına kiralandığını öğrendiklerini ve bu belgeleri talep ettiklerini, ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde yapılacak çalışmaların ardından bir karar verileceğini söyledi.

2005 yılında kiralanan alanla son dönemde kiralanmasına itiraz edilen alanın farklı olduğuna işaret eden Ataoğlu, bu bölgede yapılan tüm çalışmaların değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Çıkarma Plajı’nı ziyaret edecek kişilere tarihi anlatacak bir düzenlemeyle hizmete sunulması gerektiğini dile getiren Ataoğlu, çalışmaları süreç içerisinde kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

Siber: Geç de olsa hiç alınmamasından iyi

Meclis Başkanı Sibel Siber de, Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi Başkanı olarak oy birliğiyle aldıkları tavsiye kararının bilgiye sunuşunda aldığı olumlu tepkilerden ve desteklerden mutlu olduğunu belirterek, bu kararın önceden alınması gerektiğini ancak geç kalınsa da hiç alınmamasından iyi olduğunu belirtti.

Siber, tavsiye kararının onaylanmasının ardından ilgili bakanlıklara bilgi vereceklerini söyledi.

Yerinden söz alan UBP Milletvekili Zorlu Töre geçmişte yapılan bir hata varsa bunun düzeltilmesini ve Çıkarma Plajı’nın Çanakkale Müzesi gibi müze yapılmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104