Meclis, miadı dolmuş tonlarca ilacı araştıracak

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nde, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposunda bulunan ve daha sonra yeni ilaçlara yer açmak için farklı bir yere taşınan tarihi geçmiş tonlarca ilacın akıbetini araştırmak için özel bir komite kuruldu

Meclis, miadı dolmuş tonlarca ilacı araştıracak
banner99

NEDENLERİ ARAŞTIRILACAK… Cumhuriyet Meclisi’nde, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposunda bulunan ve tarihi geçmiş olması nedeniyle imha edilecek tonlarca ilacın neden yıllarca orada kaldığını araştırmak için özel bir kuruldu. Komite, ayrıca, ilaçların yıllarca depoda kalarak tarihinin geçmiş olmasında bir ihmalin olup olmadığını da araştıracak

OTOMASYON SİSTEMİ İÇİN ALT YAPI HAZIR… Sağlık Bakanı Ali Pilli, söz konusu tarihi geçmiş ilaçların henüz imha edilmediğini ancak yeni alınacak ilaçlara yer açmak için başka bir yere taşındığını açıkladı. Pilli ayrıca, aynı sorunun tekrar yaşanmaması için otomasyon sistemi kuracaklarını ve bunun için de gerekli altyapının hazır olup, bugün de konuyla ilgili çalışmaları yapmak üzere Türkiye’den 7 kişilik bir ekibin geleceğini anlattı. Pilli, “Eczanelerde ne kadar ilaç var, süresi ne zaman doluyor bilinecek” dedi

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyet Meclisi’nde, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposunda bulunan ve tarihi geçmiş olması nedeniyle imha edilecek olan tonlarca ilacın neden yıllarca orada kaldığını araştırmak için özel bir kuruldu.

Komite aynı zaman bu konuda ihmalin olup olmadığını da araştıracak.

Komitede, Ulusal Birlik Partisi (UBP) grubunu temsilen Aytaç Çaluda, Özdemir Berova ile İzlem Gürçağ, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) grubunu temsilen Erkut Şahali ile Sıla Usar İncirli ve Halkın Partisi (HP) grubunu temsilen de Jale Refik Rogers ile Hasan Topal yer alıyor.

Komite ayrıca gerekli gördüğünde, uygun bulacağı uzmanların görüş ve bilgilerine başvurabilecek.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, söz konusu tarihi geçmiş ilaçların henüz imha edilmediğini ancak yeni alınacak ilaçlara yer açmak için başka bir yere taşındığını açıkladı.

banner134
Pilli ayrıca, aynı sorunun tekrar yaşanmaması için otomasyon sistemi kuracaklarını ve bunun için de gerekli altyapının hazır olup, bugün de konuyla ilgili çalışmaları yapmak üzere Türkiye’den 7 kişilik bir ekibin geleceğini anlattı.

Pilli: Henüz imha edilmedi, depoda yer açmak için başka bir yere taşındı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, söz konusu tarihi geçmiş ilaçların henüz imha edilmediğini söyledi ve bu ilaçların İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposundan başka bir yere taşındığını söyledi.

Tarihi geçmiş ilaçlar nedeniyle deponun dolu olduğunu belirten Pilli, bu tarihi geçen ilaçları oradan taşımalarının nedeninin de yeni ilaçlara yer açmak olduğunu kaydetti.

Pilli, şu anda tarihi geçmiş kaç ton ilaç olduğunu bilmediklerini ancak bunun yasal olarak sayılacağını ifade etti. Ali Pilli, “Bu ilaçlar incelenecek. Gerekli imha yöntemlerine uygun olarak imha edilecek. Bu, önümde bulunduğum bir konuydu” dedi.

“Artık ne kadar ilaç var, süresi ne zaman doluyor bilinecek”

Bu sorunun bir daha yaşanmaması için gerekli altyapı çalışmalarını yaptıklarını kaydeden Ali Pilli, şöyle konuştu:

“Bütün altyapılar yapıldı. Bugün Türkiye’den 7 eleman geliyor ve otomasyonu süratle yerleştireceğiz. Yüzde 100 çalışan bir otomasyon sistemi kuracağız. Artık hastanemizde nerede ne olduğunu ilaç takip sistemi ile bileceğiz.

Hangi eczanede hangi ilaçların olup olmadığı bilinecek. Ayrıca tarihlerinin ne zaman biteceği de bu sistemle takip edilebilecek”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75