banner6

Meclis, nisap sancısı çekiyor

banner37

3 ay önceki son toplantısını nisabı sağlayamadığı için yapamayan Cumhuriyet Meclisi’nin yeni yasama yılı çalışmalarına sayılı günler kaldı ancak meclisin 26 vekili bularak açılıp açılamayacağı meçhul. Meclis tatili öncesi 25 vekile sahip olan hükümet, Bertan Zaroğlu’nun YDP’den istifasıyla 24 milletvekilinde kaldı ve bu sayı nisap için yeterli değil. Hükümetin, en azından 2 bağımsız vekilin desteğine ihtiyacı var

Meclis, nisap sancısı çekiyor
banner99

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyet Meclisi’nin 9’uncu dönem, 5’inci yasama yılı, 1 Ekim Cuma günü saat 10.00’da yapılacak törensel toplantıyla açılacak. Genel kurulun ise 4 Ekim Pazartesi günü toplanarak yeni yasama yılına başlaması planlanıyor.

Ancak meclisin 4 Ekim’de toplanmak için nisabın (yeter sayısı) sağlanıp sağlanamayacağı merak ediliyor. Siyasi kulislerde son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alan nisap sorunu, en çok da hükümet ortaklarını endişelendiriliyor.

Bilindiği üzere meclis, 3 aylık yaz tatili öncesi son toplantısını 3 gün üst üste denemesine rağmen yeter sayıya ulaşamaması nedeniyle yapamamıştı.

Ayrıca yaz tatili sürecinde hükümetten yer alan partilerden olan ve iki vekili bulunan Yeniden Doğuş Partisi’nin YDP) milletvekili sayısı Bertan Zaroğlu’nun istifası ile bire düştü.

Bu durumda hükümette yer alan partilerin toplam vekil sayısı 25’ten 24’e düştü.

Meclis aritmetiğine göre, UBP’nin 20, DP’nin 3 ve YDP’nin 1 milletvekili bulunuyor. Mecliste, 3 de bağımsız milletvekili var.

Bağımsız milletvekilleri Bertan Zaroğlu, Mesut Genç, Hasan Topal ve Hasan Büyükoğlu’nun, nisabın sağlanmasıyla ilgili nasıl bir karar alacağı büyük önem taşıyor.

Bağımsız vekillerden sadece ikisinin ve muhalefetin, nisabın sağlanmasına destek vermemesi durumunda meclis açılamayacak.

Ayrıca UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün de uzun süredir yurtdışında olduğu ve Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantılarına katılmadığı biliniyor.

 KIBRIS Gazetesi’ne konuşan bağımsız milletvekilleri, meclisteki muhalefet partilerinin temsilcileri, nisap sorunuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Zaroğlu: Meclis açılamayacak diye düşünüyorum

Millet Partisi (MP) Genel Başkanı ve bağımsız milletvekili Bertan Zaroğlu, mecliste nisap sorununun hep olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Millet Partisi, ayrı bir siyasi partidir.

Hükümetin bakanlıkları, yolsuzluk ve şaibelerle anılıyor.

Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı’na bağlı Merkezi İhale Komisyonu’na dava açıyor. Bu da kendi içlerinde anlaşamadıklarını gösteriyor.

Bu durumdaki bir yönetim anlayışını destekleyebilmem mümkün değildir.

 Dolayısıyla nisabın sağlanmasına ve hükümete desteğim olmayacaktır.

Burada, sadece uzun bir süredir çağrıda bulunuyoruz. O da zaten ortada bir hükümet olmadığıdır.

Beraber uzlaşacağımız yasaları geçirme ve seçim tarihini belirleme şeklindeki değerlendirmemiz bekleme.

Bu konuda ne başbakandan, ne de diğerlerinden ses seda var.

Büyük bir ihtimalle meclis açılamayacak ve yeni bir seçim hükümeti kurulacak diye düşünüyorum.”

Hızal: MYK karar verecek

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Halil Hızal, TDP’nin mecliste nisabın sağlanmasına destek verip vermeyeceğinin merkez yönetim kurulunda değerlendirileceğini söyledi.

Hızal, merkez yönetim kurulunun, partinin en üst karar organı olduğunu ve parti meclisinin yetkilendirdiği organın da MYK olduğunu ifade etti.

Sorakın: İlk olarak erken seçim tarihi belirlenmeli

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, meclisin cuma günü törensel olarak açılacağını ve CTP’nin bu törensel toplantıya katılacağını ifade etti.

4 Ekim’de ise yasama çalışmalarının başlayacağını anlatan Sorakın, şöyle devam etti:

banner134

“Elbette çok önemli yasalar vardır ancak yasama çalışmalarında azınlık hükümetinin nisap sağlama zorunluluğu da vardır.

Eğer siz bir hükümetseniz ve çoğunluğunuz olduğunu iddia ediyorsanız, nisabı sağlama sizindir, yani hükümetindir.

Dolayısıyla CTP, sorumluluk bilinci ile hareket ederek gereken katkıyı sağlayacaktır.

Bizim hükümete önerimiz, 4 Ekim Pazartesi günü başlayacak olan yasama çalışmalarında azınlık hükümetinin diğer partilerle konsensus sağlayarak ilk olarak erken seçim tarihini belirlemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yine Anayasa ve yasalara aykırı diktatörce bir tavır sergiliyorsa, bunun karşılığını CTP’den çok sert bir şekilde alacaktır.

Bekleyen çok önemli yasalar var. Özellikle ekonomide herkes dibe vurmuş durumda… Alım gücü gittikçe geriliyor. Marketlere girilemez bir duruma geldik. Dünya kadar karar alınması gerekiyor. Ancak azınlık hükümetinin bu Anayasa’ya aykırı ve anti demokratik şovu devam ederse, bunların hiç birisinin yasallaşamadığını da çok çok iyi biliyorum.

Yapılması gereken ilk şey, meclis çalışmalarının başlayacağı ilk gün seçim tarihini belirlemek olmalı”…

Özersay: Meclisi açması gereken hükümettir

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin, hükümet olduğunu iddia ediyorsa meclisi kendisinin açabilmesi gerektiğini söyledi.

Özersay, şunları kaydetti:

“Kurulurken nasıl ki güvenoyu için 26’yı bulması gerekiyordu, şimdi de bulması gerekiyor.

Devşirme yaparak 26 sayısını bulmuştu.

Ancak yaşadıklarımız bize gösterdi ki, o 26, her zaman orada değil.

Bu iş bir menfaate döndüğü için hükümete güvenoyu yerine hükümet etrafında menfaat birlikteliğine dönüştüğü için bazen o 26’yı buluyor, meclisi açıyor, bazen bulamıyor meclisi açamıyor.

Bu nedenle pazartesi o 26’yı bulamazsa, kimse için sürpriz olmayacak.  Malumun ilanı olacak. Yani ortada bir hükümet değil, menfaat birlikteliği olduğunun ilanı olacaktır.”

Büyükoğlu: Asli görevimiz meclisin açılmasını sağlamak

Bağımsız milletvekili Hasan Büyükoğlu, asli görevlerinin meclisi açarak çalıştırmak olduğunu söyledi ve meclisin açılması için de ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Büyükoğlu, yine meclisi açmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti ve kendileri dışında farklı bir şey gelişirse de onu bilemeyeceğini kaydetti.

Topal: Bizim vekil olarak görevimiz meclisin açılmasını sağlamak

 Bağımsız milletvekili Hasan Topal, meclisin açılmasının taraftarı olduklarını söyledi ve “asli görevimiz meclisin açılmasıdır. Hükümet çalışır, çalışmaz onu bilemeyiz. Ancak bizim milletvekili olarak görevimiz meclisin açılmasını sağlamaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104