banner6

Meclise girmezsek, bu sorunlar çözülmez

banner37

Devlet ve hükümet yetkilileri tarafından yaşadıkları sorunlara bir türlü çözüm bulunamayan engelli bireyler de çözüm arayışı için meclis koltuklarına talip oldu. O isimlerden bir tanesi olan Orkun Bozkurt, hedeflerini KIBRIS’a anlattı:

Meclise girmezsek, bu sorunlar çözülmez
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede engellilerin yaşadığı sorunlara bir türlü çözüm bulunamıyor. Yıllardır gerek mimari, gerekse de yasal anlamda sorunlarla karşı karşıya kalan engelliler, kendi sorunlarına kendileri çözüm bulabilmek için meclis koltuklarına talip oldu.

Halkın Partisi (HP) milletvekili adayı Orkun Bozkurt, bu isimlerden bir tanesi.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Orkun Bozkurt, engellilerin ülkede karşı karşıya kaldığı sorunları anlattı ve kazanması durumunda bu sorunlara çözüm bulmak için çalışacağını belirtti.

Bozkurt, yaşadıklarının ona engelli birinin siyasetin içerisinde yer almadan engellilerin sorunlarının çözülmeyeceğini öğrettiğini ve bu nedenle aday olduğunu ifade etti.

“Yıllardır farkındalık yaratmak için çalıştım”

Bozkurt, siyasete girmek istemesinin en büyük nedeninin, yıllardır ülkede, engellilerin sorunlarının çözümü için yeterli çalışmaların yapılmamış olması olduğunu anlattı ve şöyle konuştu:

“Siyasete katılmamın en büyük nedeni, yasaların yeterli olmamasından kaynaklanıyor.  Yaklaşık 25 yıldır bu mücadelenin içindeyim. Pek çok farklı dalda mücadeleyi sürdürdüm, farkındalık yaratmaya çalıştım. Gerek dernekte yer alarak, gerek edebiyatta, gerek sporda, gerekse de tiyatro ve kısa filmlerle farkındalık yaratmaya çalıştım. Ancak sorunların gelip dayandığı yer siyaset oldu. Siyaset, ne yazık ki engelliler konusunda bir sorun haline geldi.

Biz çeşitli eğitimlere de katıldık. Bize orada sorunları siyasette yer almadan çözemeyeceğimiz öğretildi. Bizim kendimizin siyasete girmesi gerektiğiydi.  Dolayısıyla her ne kadar sevmesem de siyasete girmek zorunda kaldım. Zaten babamdan dolayı siyasetin içinde büyüdüm. Çocukluğum, gençliğim siyasetin içinde geçti. Bu nedenden dolayı da sorunları çözebilmek için aday oldum”.

“Anayasaya aykırı unsurlar var”

Bozkurt, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası'nda, anayasaya aykırı unsurlar olduğundan söz etti ve bu unsurları düzeltmeyi hedeflediklerini anlattı.

Orkun Bozkurt ayrıca Cumhuriyet Meclisi tarafından da kabul edilen Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne değinerek, “Zaten en başta bizim meclisimiz tarafından da kabul edilen Birleşmiş Milletlerin Engelli Hakları Sözleşmesi kurallarına uyulsa, bu sorunlar ortadan kalkar”  dedi.

“Özel Eğitim Yasası çıkarılmadı”

Özel Eğitim Yasası'nın çıkarılmadığından söz eden Bozkurt, bu nedenle de birçok eksiklik olduğunu söyledi.  Bozkurt, şöyle devam etti:

“Özel Eğitim Yasası maalesef çıkarılmadı. Bu nedenle birçok eksiklik var. Göreve gelmem durumunda ilk yapacağım iş, bu yasayı çıkartmak olacak. Bir önce bu yasa hazırlanmalıdır, önemli bir kondur. Bunun yanı sıra normal okullarda da engelli eğitimi konusunda eksiklikler vardır. Bu konuda da çalışmalar yapılmalıdır”.

“Güncellenmesi gereken yasalar var”

İstihdamlarda da ayrımcılık yaşandığını belirten Bozkurt, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası'ndan işe giren bir engellinin, yaptığı işte yükselme şansı olmadığını anlattı.

Bozkurt, bunun da bir ayrımcılık olduğunu ifade ederek, düzeltilmesi gerektiğini kaydetti.

“Çözümü kolay”

Engellilerin yaşadığı sorunların kolay çözülebilecek sorunlar olduğunu kaydeden Bozkurt, BM sözleşmesine   uyulmasının bile yeterli olacağını belirtti.

Bozkurt, ancak bunun bile yapılmadığını söyledi.

“Yasaya uyulsa işsiz engelli kalmaz”

Yasaya uyulması durumunda işsiz engellinin kalmayacağını belirten Orkun Bozkurt, şöyle dedi:

“İş bekleyen 600 civarında engelli var. Yasaya göre 25'te bir engelli çalıştırılması gerekiyor. Yani bu durumda eğer yasaya uyulmuş olsaydı, bin 400 engellinin işe alınması gerekirdi. Bu rakamda iş bekleyen engelli sayısının iki katıdır”

“Başbakanlık çatısı altında birim ya da daire kurulmalı”

Bozkurt, Başbakanlık çatısı altında bir birim ya da daire kurulup, bu işin başına da uzmanların, işten anlayan kişilerin getirilmesi gerektiğini söyledi. Orkun Bozkurt, şunları anlattı:

“Eğitim çok önemlidir. Toplum da bu konuda eğitilmelidir. Park yerleri, rampalar konusunda eğitilmelidir. Engelliler için bir birim ve daire kurulmalıdır ve bu Başbakanlık çatısı altında olmalıdır. Bu birim, engelliler için yapılacak çalışmaları düzenleyecek. Çünkü Çalışma Bakanlığı çatısında altında olduğunda, işleri çözmek daha zordur. Başbakanlığın yaptırım gücü daha fazladır”.

“Sosyal eşitliği sağlamak için yola çıktık”

Kırsal kesimde ekonomik sıkıntı yaşayan çok sayıda engelli olduğuna değinen Bozkurt, “ Halkın Partisi'nin kurulma nedeni sosyal adaleti sağlamaktır. Biz de bu konuda kırsal kesimde olan engellilerinde daha iyi şartlar altında yaşaması için çalışacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104