banner6

Meclis'in 100 yıllık avizeleri çöpte çıktı

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nde yapılan tadilat sonrasında, kayıp olduğu ortaya çıkan şeref salonundaki üç antika avizenin ikisi bulundu.

Meclis'in 100 yıllık  avizeleri çöpte çıktı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL – Mehmet KARA

“Engelsiz Meclis, Meclis Engel Değildir” projesi kapsamında yenilen Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’ndaki üç antika avizenin ikisi Güngör Çöplüğü’nde bulundu.

Cumhuriyet Meclisi’nin ‘kayıp’ olduğu bildirilen 100 yıllık üç antika avizesinden ikisi önceki gün, ihaleyi alan firmanın yetkilisinin de yardımıyla Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde polis tarafından 4-5 saat süren aramalar sonucu bulundu. Kayıp diğer avizenin bulunması için de çalışmaların halen devam ettiği bildirildi.

Söz konusu avizelerin tadilattan çıkan çöplerle birlikte araca yüklendiği, fark edilmeden atıldığı öğrenildi.

Lefkoşa Adli Şube Soruşturma Birimi’nin sürdürdüğü titiz çalışmada, ihaleyi alan şahsın da yardımlarıyla Güngör Çöplüğü’nde arama yapıldı.

Ekip, çöplük alanda yaptığı 4-5 saatlik incelemelerin ardından üç antika avizenin iki tanesini buldu.

Bulunamayan üçüncü avizenin akıbetinin ne olduğu ise henüz netlik kazanmadı.

Yaklaşık 100 yıllık olduğu bildirilen avizelerin kayıp olduğunun anlaşılması üzerine, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’e vekâlet eden, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunmuştu.

Tadilatı yapan müteahhidin de soruşturulduğu ve müteahhidin avizelerin meclis görevlilerince atılacağı yönünde bilgi vermeleri üzerine avizelerin atıldığını iddia ettiği bilgisine ulaşılmıştı.

Siber olayı doğrulamıştı

KIBRIS’a konuşan Cumhuriyet Meclis Başkanı Sibel Siber, inşaat sırasında o dönem yerine vekâlet eden Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı’nın durumu kendisine bildirdiğini ve üç adet avizenin ortada olmadığını ilettiğini doğrulamıştı.

Alanlı’nın inşaatı yapan müteahhitle de konuştuğunu ve avizelerin akıbetinin ortaya çıkması için konuyu polise bildirdiğini ifade eden Siber, “Olay şu anda polis soruşturmasındadır” demişti.

Siber, “Alanlı’nın bana verdiği ifadede üç avizenin, tamirat esnasında moloz yığınlarıyla birlikte çöpe atıldığı şeklindeydi” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 09:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110