banner6

Meclis'in toplanma saati tartışma konusu oldu

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 11.00’de Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Meclis'in toplanma saati tartışma konusu oldu
banner151 banner143

Genel Kurul’da ilk olarak CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman söz alarak, usul konusunda konuştu. Erhürman, Meclis’in açılma saati konusunda “ciddiyetsizlik” olduğunu söyleyerek, nisaba iki milletvekili ile destek olacaklarını iktidara ilettiklerini ancak muhalefet saatinde toplantı salonunda bulunmasına rağmen, iktidarın saatinde toplantıya katılmadığını ve toplantının zamanında başlamadığını söyledi.

Erhürman, “Bunu bir saygısızlık olarak addediyorum. Devamı durumda başka önlemler almak zorunda kalırız” dedi.

Erhürman, Serdar Denktaş’ın önceki hükümet döneminde böyle durumlarda eleştiride bulunduğunu anımsattı.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da söz alarak, “Daha erken toplanmamız lazım” dedi.

Denktaş, bir yıldır 27 milletvekili ile iyi götürüldüklerini, ama daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Genel Kurul’da daha sonra ivedilik tezkerelerine geçildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun gündeminde bir yasa önerisi, bir yasa tasarısı ile Dilekçe ve Ombudsman Komitesinin üç raporu bulunuyor.

Gündemdeki öneri, tasarı ve raporlar şöyle:“2017 Haziran Ara Seçimlerinin İptal Edilmesi (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Yasa Tasarısı, Dilekçe ve Ombudsman Komitesinin; Kemal Tek’in başvurusu üzerine hazırlanan denetçi raporuna ilişkin raporu; Kıbrıs Türk Emekçi Dernekleri Koordinasyon Konseyinin başvurusu üzerine hazırlanan denetçi raporuna ilişkin raporu ve Alev Boytam’ın başvurusu üzerine hazırlanan denetçi raporuna ilişkin raporu.”

Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı, Genel Kurul'a gönderildi

Bu arada Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’nin bugünkü toplantısında oy birliğiyle onaylandı.

Avrupa Birliği’nin ilgili mevzuatı referans olarak kabul edilerek hazırlanan ve ülkede veteriner tıbbi ürünlerinin kullanımını güvenli bir yapıya kavuşturmayı amaçlayan tasarı, Meclis Genel Kurulu’na sevk edildi.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite bu sabah UBP Milletvekili Ersin Tatar başkanlığında toplandı.

Komite toplantısına, Tatar başkanlığında, UBP Milletvekili Ahmet Kaşif, CTP Milletvekili Armağan Candan ve DP Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı katıldı. Komite üyelerinden CTP Milletvekili Mehmet Çağlar ise görevli olduğu için toplantıya katılamadı.

Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı’nın genel gerekçesinde, “hayvan sağlığını korumak, hayvanları tedavi etmek veya üretimi artırmak amacıyla hayvanlara uygulanan veteriner tıbbi ürünlerin, üretimi, ticareti, dağıtımı ve kullanımı bakımından hayvan sağlığını ilgilendirdiği kadar insan ve çevre sağlığını da etkilediği” belirtiliyor.

Veteriner tıbbi ürünlerin veteriner hekim kontrolü altında uygulanmamasının hayvanlarda verim kayıplarına, zararlara, hatta ölümlere neden olabildiğine işaret edilen tasarıda, ilaçların veya kalıntılarının gıda yoluyla insanlara da geçerek, insan sağlığını da etkilediği kaydediliyor.

Bazı veteriner tıbbi ürünlerin (narkoleptikler) aynı zamanda gayrı yasal yollardan insanlar için uyuşturucu madde olarak kullanılabildiği ifade edilen tasarıda, yanlış kullanılan veteriner tıbbi ürünlerin insan ve çevre sağlığını ciddi şekilde etkilediği vurgulanıyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarının genel gerekçesinde şu ifadeler de yer alıyor:

“Ülkemizde veteriner tıbbi ürünler ile ilgili yetersiz mevzuattan kaynaklanan sıkıntıları aşmak; söz konusu ürünlerin üretimi, paketlenmesi, etiketlenmesi, dağıtımı, pazarlaması, ithalatı, ihracatı, bulundurulması, izlenmesi (farmakovijilansı) ve denetlenmesi alanlarında yetki ve sorumlulukları net bir şekilde düzenleyerek; güçlü bir sistemin kurulması amacıyla Bakanlığımız tarafından ilgili paydaşlarla görüşerek, Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı hazırlanmıştır.

Bu yasa taslağı hazırlanırken Avrupa Birliği 2001/82/EC sayılı ilgili mevzuat referans olarak kabul edilmiş ve Avrupa Birliği’nin konu ile ilgili koymuş olduğu tüm genel ilkeler ve prensipler kabul edilerek kendi yapımıza uyum sağlaması hedeflenmiştir. Bu yasa taslağı yasallaşıp, ilgili tüzükler de yürürlüğe girdikten ve gerekli idari yapının oluşturulmasından sonra ülkemizde veteriner tıbbi ürünlerinin kullanımı güvenli bir yapıya kavuşacak.”

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 13:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104