banner6

Meclis’te Ahmet Ünsal tartışması

banner37

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal'ın sarf ettiği sözlermecliste tartışma yarattı.

Meclis’te Ahmet Ünsal tartışması
banner99

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal'ın tartışma yaratan sözleri tartışıldı. Meclis Başkanı Zorlu Töre sık sık milletvekillerini hep bir ağızdan konuşmamaları için uyardı.

Genel Kurul’da ilk olarak Birleştirilmiş Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi okunarak oy birliğiyle kabul edildi.

Ardından 62. madde tahtında CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli söz aldı.

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın bir seminerde yaptığı konuşmalara değinen İncirli, “Bu konuşma bütün Kıbrıslı Türkleri en derinden rahatsız etmiştir. Kadınların temel insan haklarına ve demokrasiye saldırıdır” dedi.

İncirli, soruşturma açılacağının söylendiğini ancak yapılması gerekenin Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın derhal görevden alınması olduğunu söyledi.

İncirli, Kıbrıslı Türklerin çağdaş, laik, demokratik bir düzende yaşamak istediklerini belirtti.


- Arıklı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı konuşmasında Din İşleri tartışmasıyla ilgili fikrini ortaya koydu:

- "İnşallah hoca bu tip maksadını aşan sözler sarf etmez... Bir ilahiyatçı olarak Ahmet Ünsal’ı vicdani ile baş başa bırakıyorum"

Din İşleri Daire Başkanın sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyen Arıklı, “İnşallah hoca bu tip maksatını aşan sözler sarf etmez” dedi.

İslam’ın kadınları birçok konuda erkekten daha üstün kıldığını dile getiren Arıklı, zaman içinde uydurma hadislerle bu hakların gasp edildiğini, kadına Kur'an'ın verdiği hakları aynen iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Arıklı, Ünsal'ın sözlerinde dayatma zorlama olmadığını, bir fikir ortaya atıldığını, bunun o çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Ahmet Ünsal’ın fikirlerini kendi şahsi düşüncesi olarak aktarmadığını, birtakım “uydurma hadislerden yola çıkarak bu tip şeylerin ortaya atılabildiğini” söyleyen Arıklı, baskı ve dayatmanın değil; nasihatin söz konusu olduğunu, Ünsal’ın düşüncesini aktardığını belirtti.

Arıklı, “Bir ilahiyatçı olarak Ahmet Ünsal’ı vicdani ile baş başa bırakıyorum” dedi.

-Erhürman

Meclis'te daha sonra CTP Genel Başkanı Tuhan Erhürman, usulle ilgili söz aldı. Erhürman, eleştirilere hükümet adına Arıklı’nın söz alarak cevap verdiğine işaret ederek Başbakan ve Başbakan Yardımcısının konuşmamasını eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu olmasına rağmen Arıklı’nın her konuda bilgi paylaştığını belirten Erhürman, Arıklı’nın kişisel görüşlerini merak etmediklerini, yaşanan olayla ilgili hükümet adına verilen cevabın "vicdanla baş başa bırakmakla" bittiğini belirtti.

“Bu kişi uydurma hadislere dayanarak mı açıklama yapıyor diye Arıklı’ya soruyorum, cevabı 'evet' oluyor. Bu kişi bu işi icra etmeye devam ediyor” diyen Erhürman, “Bu durumda yapılması gereken vicdanla baş başa bırakmak mı, herkes vicdanıyla baş başa kalacaksa size niye gerek var? Devlete, hükümete gerek yok o zaman. Burası vicdan muhasebesi yapılacak yer değil” dedi.

Erhürman, ortada soruşturulacak bir durum olmadığını, neyin soruşturulacağını sordu.

Uydurma hadislerle konuşan Din İşleri Başkanı'yla ilgili tespitin yapıldığını, tespitin gereğinin görevden alınma olduğunu dile getiren Erhürman, bunun yapılması gerektiğini ifade etti.

-Arıklı: Ünsal'ın konuşması fikir özgürlüğü içinde değerlendirilmeli

Yeniden söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, yüce kitapta yer alan kadın haklarının, erkek hegemonyal bir sistem içinde kadınların elinden almaya çalışan bir kesim bulunduğunu, hadislerle bu hakların ellerinden alınmaya çalışıldığını söyledi.

Ahmet Ünsal’ın o hadis kitaplarından bu görüşleri aktardığını dile getirdiğini belirten Arıklı, kendi düşüncesini anlattığını, laik devletin din işlerine karışamayacağını, devletin bir hocaya "sen bunu anlatamazsın" diyemeyeceğini kaydetti.

Arıklı, konuşmanın fikir özgürlüğü içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.


 

-Erhürman: Hukukun koyduğu sınırları aşan kişiler görevden alınmalı

Tekrar kürsüye gelen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise yapılan konuşmalarda “sapla samanın karıştırıldığını” söyleyerek, Anayasa ve genel ilkelere karşı konuşmalar yapıldığını ifade etti.

Erhürman, Din İşleri Başkanı'nı hükümetin atadığını, kamu hizmeti yaptığını hatırlattı.

Devlet görevlisinin düşünce özgürlüğü kapsamında “aklına her geleni söyleyemeyeceğini” kaydeden Erhürman, hukukun koyduğu sınırları aşan kişilerin görevden alınması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Birleştirilmiş Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine geçildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104