banner6

Mecliste en az 10 koltuğun sahibi değişecek

banner37

Ülkede 23 Ocak’ta yapılacak erken genel seçim için geri sayım sürüyor. Mevcut vekillerin 9’u, 23 Ocak’taki bu yarışta olmayacak. Yani Cumhuriyet Meclisi’nde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan boşalan koltukla birlikte en az 10 milletvekilinin yerine yenileri gelecek

Mecliste en az 10  koltuğun sahibi değişecek
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkede 7 Ocak 2018’de yapılan genel seçimde milletvekili seçilen 9 isim, 23 Ocak’ta yapılacak erken genel seçimdeki milletvekili aday listeleri içerisinde yer almıyor.

DP’den Serdar Denktaş ile Koral Çağman, HP’den Tolga Atakan, CTP’den Özdil Nami, UBP’den Hüseyin Özgürgün ile Ersan Saner ve bağımsız vekil Hasan Topal, 23 Ocak’ta yapılacak seçimde aday olmamayı tercih ederken, Önder Sennaroğlu ile Menteş Gündüz ise UBP’deki aday belirleme ve sıralama seçiminde liste dışı kaldı.

Halen görevde olan 40 milletvekili ise 23 Ocak’ta yapılacak erken genel seçimde yeniden vekil olmak için yarışacak.

Saner aday olmadı…

Ülkede Başbakanlık dahil çeşitli bakanlık görevlerinde bulunan son kurultaya kadar UBP Genel Başkanı da olan Ersan Saner, 23 Ocak’ta gerçekleştirilecek erken genel seçimde aday olmamayı tercih etti.

Sennaroğlu, hem UBP’den hem de CTP’den vekil seçildi

UBP’de milletvekili aday listesi dışında kalan isimlerden olan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, ilk kez 6 Aralık 1998 genel seçimlerinde UBP’den milletvekili seçildi.

20 Şubat 2005 erken genel seçimlerinde de CTP-BG listesinden milletvekili adayı olan Sennaroğlu, yeterli sayıda seçmenin oyunu alarak bu kez sol bir partiden milletvekili oldu.

 Daha sonra yeniden yuvası UBP’ye dönen Önder Sennaroğlu, 7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde UBP İskele Milletvekili seçildi.

Sennaroğlu, 18 Ocak 2021 tarihinde bu yana Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı görevini yapıyor.

Denktaş, birçok önemli görevde bulundu

1990 genel seçimlerinde UBP’den milletvekili seçilen Serdar Denktaş,  1992’de UBP’den ihraç edildi ve DP’yi kuranlar arasında yer aldı.

Demokrat Parti’de başkanlık, genel, sekreterlik gibi birçok önemli görevde bulunan Serdar Denktaş, 1990’dan itibaren her yapılan genel seçimde milletvekilliği koltuğunu korudu.

Başbakan Yardımcılığı ve birçok hükümette bakanlık görevi yürüten Denktaş, 23 Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçimde aday olmadı.

Çağman aday olmadı

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde Demokrat Parti Girne milletvekili olarak meclise giren Koral Çağman, 23 Ocak 2022’de yapılacak erken seçimde aday olmak istemedi.

Çalışma Bakanlığı görevini yürütmekte olan Çağman, bir kez daha vekil olmak için aday olmayacağını defalarca dile getirmişti.  

Atakan, Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı

7 Ocak 2018 yılında yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Halkın Partisi’nden Lefkoşa milletvekili seçilen Tolga Atakan, Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.

Atakan, 23 Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçimde aday olmayarak parlamento dışında kalmayı uygun gördü.

Topal, aday olmadı

7 Ocak 2018 yılında yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde Halkın Partisi’nden Mağusa milletvekili olarak seçilen Hasan Topal, Aralık 2020 tarihinde partisinden istifa ederek bağımsız milletvekili oldu.

Topal, 23 Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçimde aday olmadı.

Gündüz liste dışı kaldı

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimleri’nde DP-UG ve 7 Ocak 0cak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde UBP’den Güzelyurt milletvekili seçilen Menteş Gündüz, UBP’nin milletvekili aday listesi dışında kaldı.

23 Ocak 2022’de gerçekleştirilecek erken genel seçimde milletvekili adayı olmak için belirleme ve sıralama seçimine katılan Gündüz, üyeden yeterli oyu alamadı.

Nami aday değil

Ekonomi ve Dışişleri bakanlığı görevi yapan ve ilk kez 2003 yılında yapılan genel seçimde CTP’den milletvekili seçilen Özdil Nami,  23 Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçimde aday olmamayı tercih etti.

Nami, bakanlık görevlerinin yanı sıra II.Cumhurbaşkanı’nın Müzakerelerden Sorumlu Özel Temsilcisi gibi birçok önemli görevde bulundu.

Özgürgün de aday olmadı

Ülkede başbakanlık görevi de dahil birçok önemli kademede görev yapan ve 1998’den itibaren katıldığı her seçimde milletvekili seçilen Hüseyin Özgürgün de 23 Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçimde aday olmayan isimler arasında alıyor.

Bilindiği üzere Özgürgün’ün uzun bir süredir yurt dışında olması ve meclis toplantılarına katılmaması, ülkede ciddi bir tartışma konusu olmuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104