banner6

​Mecliste tezkere tartışması

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nin dünkü oturumunda görüşülen bazı tezkereler milletvekillerinin atışmaları arasında geri çekildi…

​Mecliste tezkere tartışması
banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda sunuşlar bölümünde bazı tezkereler geri çekildi, bazıları kabul edildi.

Bu bölümde, ilk olarak, Başbakanlık’ın Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi gündeminde bulunan “Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi oy birliğiyle kabul edildi.

Başbakanlık’ın Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi gündeminde bulunan “Taşınmaz Hazine Malları (Kiralama ve Değerlendirme) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.

Tezkere ile ilgili bilgi talebi üzerine, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, uygulamada yaşanan bazı sıkıntıların aşılması için yasanın gündeme geldiğini, bu konuda Savcılık görüşü bulunduğunu, kira sözleşmelerinin uzatılmasına fırsat veren bir değişiklik olduğunu belirtti.

“Tehlikeli” dendi, geri çekildi

Bunun üzerine söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bakanlar kurulu ve meclisin yetkisinde olması gereken bir yetkinin, sadece bakanın yetkisinde olacağını, bunun “son derece tehlikeli” olacağını savundu.
Denktaş, yeniden söz alarak, yasa tasarısını geri çektiklerini açıkladı.

Angolemli: Çekilmesi doğru…

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, kiralanan malların kontrol edilmesi gerektiğini, bu konuda yapılan ilk yasaların akla uygun şekilde düzenlendiğini belirtti. Angolemli, yasa tasarısının geri çekilmesi kararının doğru olduğunu söyledi.

Toplantıda daha sonra Başbakanlık’ın İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.

Berova: Çelişkiler giderilecek

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Denetmenler Yasası’nda barem ve eşleşme açısından bazı çelişkiler bulunduğunu, bunu gidermek üzere bu tasarının gündeme geldiğini, iki yasanın birbiriyle uyumlaşmasının amaçlandığını söyledi.

Şahali: 2006’daki hata düzeltilecek

CTP Milletvekili Erkut Şahali, yürürlükte olmayan bir yasa ile uyumlaşma yapmanın yasama kurallarına uygun olmadığını, olmayan bir makama atıfta bulunulduğunu dile getirdi.

Bakan Berova da yeniden söz alarak yeni yasa olmasa dahi, bu yasa ile mevcut yasanın düzenleneceğini, iki yasanın arka arkaya görüşülmesi ile 2006 yılında yapılan hatanın düzeltileceğini belirtti.
Tezkere, oy çokluğuyla kabul edildi.

Motorlu Araçlarla ilgili tezkere de geri çekildi

Mecliste daha sonra Başbakanlığın İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan “Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.
Bu sırada bilgi talebi üzerine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, yasa tasarısının sağlıklı bir yapının oluşması amacı taşıdığını belirtti.
Muhalefetin içerik konusunda ayrıntılı bilgi talebi üzerine, Bakan Dürüst, bu tezkereyi geri çekerek haftaya ertelendiğini kaydetti.

Dürüst: Elektrikli araçların kullanımının önünü açacak

Başbakanlığın Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde bulunan “Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.
Bakan Dürüst, yasa tasarısının elektrikli araçların kullanımının önünü açacağını belirtti.

Siber: Tezkerelerde sorun var, detaylı bilgi içermeli

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, bu sırada söz alarak tezkereler konusunda sorun yaşandığını, okunduğu zaman detaylı bilgi içermesi gerektiğini, bunun kurumsallaşma olmadığını gösterdiğini söyledi.

Erhürman: Buraya getirilmeye layık değil

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, üzerinde görüşülen yasa tasarısının hangisi olduğundan hükümetin ve bakanın haberi olmadığını iddia etti. Erhürman, “Getirdiğiniz hiçbir yasa buraya getirilmeye layık değil” dedi.

Yasa tasarısını okuduğunu, “sade elektrik araçların yasaya eklenmesi” şeklinde bir ifade bulunduğunu söyleyen Erhürman, içerik ve kullanılan dili eleştirdi. Erhürman, “Sizi ciddiyete davet ediyorum” dedi.

Taçoy “Haksızlık yapmayın” dedi, tartışma yaşandı

Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da söz alarak, komitede çalışan milletvekillerine “haksızlık yapılmaması” gerektiğini söyledi.
Yasanın doğru bir yasa olduğunu, motoru olmayan araçlara seyrüsefer verilemediğini dile getiren Taçoy, yasanın bunu düzeltmeyi hedeflediğini ifade etti. Taçoy, bu tasarıyla ilgili gündeme gelmesi gereken konunun gümrüklerle ilgili olduğunu ancak bunun yerine kullanılan Türkçe’nin tartışıldığını belirtti.
Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy’un sunuşlar bölümünde söz alması üzerine usul üzerine bazı tartışmalar yaşandı.

Soyer:  Bürokrasi temiz ve düzgün Türkçe kullanmalı

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, bugün üzücü tartışmalar yaşandığını, devlet bürokrasisinin temiz ve düzgün bir Türkçe kullanılmasının zorunluluk olduğunu kaydetti.
Soyer, mecliste tüzük değişikliği gündeme geldiğini, bunun doğru olmadığını, bağımsız milletvekillerinin kurallara bağlanmasının doğru olduğunu söyledi.

Çakıcı: Siyasi partiye üye olma hakkının engellenmesi doğru değil

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı, Anayasa’nın ilgili maddesini okuyarak, bağımsız milletvekillerinin siyasi partiye girme hakkı olduğunu, yasa ile siyasi partiler arası transferin önlendiğini ama yasanın amacına ulaşmadığını söyledi. Çakıcı, siyasi partiye üye olma hakkının engellenmesinin doğru olmadığını belirtti.
Çakıcı ile CTP milletvekilleri arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

“Değişiklik kabul etmeyiz”

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, söz alarak Anayasa’nın siyasi partiye üye olma hakkını güvenceye aldığını, siyasi partilerin Mecliste seçim yoluyla temsil edilmesini de düzenlediğini söyledi.
Denktaş, yeterli oyu alan partilerin mecliste temsil edildiğini söyleyerek, bir milletvekilinin olmayan bir kısıtlamayı varmış gibi göstermesini kabul edemeyeceğini kaydetti.
Denktaş, Siyasal Partiler Yasası ve meclis İç Tüzüğü’nde bir değişiklik kabul etmeyeceğini belirtti.

“Değişikliğe gerek yok, karşıyız”

CTP Başkanı Tufan Erhürman, Siyasi Partiler Yasası’nın ve İç Tüzüğün oy birliğiyle geçtiğini, Anayasa’ya aykırılık olmadığını, Başsavcılık görüşü de alındığını söyledi.
Erhürman, her ikisinin de değiştirilmesine gerek olmadığını düşündüklerini, değişikliğe karşı olduklarını ifade etti.
 

Fotoğraf: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 08:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104