banner6

Mecliste yapı değişti, hukukçular çoğunlukta

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nde yeni dönemde 31 vekil koltuğunu korurken, 19 vekil, meclis çalışmalarını ‘dışarıdan’ izleyecek. Meslek gruplarında yıllardır doktor egemen bir yapıda olan mecliste bu dönem hukukçular öne geçti

Mecliste yapı değişti,  hukukçular çoğunlukta
banner151 banner143

Ali ÇATAL

KKTC’de önceki gün yapılan erken genel seçim sonuçlarına göre parlamentoda yer alacak milletvekilleri de ‘büyük ölçüde’ netleşti.

Buna göre, 50 vekilin bulunduğu Cumhuriyet Meclisi’nde, bir önceki dönemin 31 vekili koltuğunu korumayı başardı; ancak 19 vekil, meclise yeni dönemde girmeyi başaramadı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP), 24 milletvekiliyle Cumhuriyet Meclisi’nin en büyük partisi olarak sandıktan lider çıktı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 18 vekille parlamentoda temsil edilecek.

Üçer milletvekili çıkarmayı başarabilen Demokrat Parti (DP) ve Halkın Partisi (HP) ile bir önceki dönemde olduğu gibi iki milletvekilinde kalan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ise mecliste grup kuracak minimum vekil sayısı olan beşe ulaşmayı başaramadı.

UBP’den Ahmet Savaşan, Alişan Şan, Sadık Gardiyanoğlu, Hakan Dinçyürek, Hüseyin Çavuş, Hasan Küçük, Emrah Yeşilırmak, Ziya Öztürkler ve Fırtına Karanfil; CTP’den Ürün Solyalı, Devrim Barçın, Filiz Besim, Şifa Çolakoğlu, Ongun Talat, Ceyhun Birinci ve Fide Kürşat; YDP’den Talip Atalay; DP’den ise Hasan Tosunoğlu ve Serhat Akpınar, yeni dönemde, yeni isimler olarak mecliste boy gösterecek.

Diğer taraftan, yeni meclisin yaş ortalaması 51.54 olarak belirlendi.

Hatırlanacağı üzere bir önceki dönem parlamentosunun yaş ortalaması 50 olarak kayıtlara geçmişti.

Kadın vekil sayısı arttı

Öte yandan, Cumhuriyet Meclisi’nde yeni dönemde Sıla Usar İncirli, Doğuş Derya, Filiz Besim, Resmiye Eroğlu Canaltay, Şifa Çolakoğlu, Ayşegül Baybars, İzlem Gürçağ Altuğra, Fazilet Özdenefe, Yasemin Öztürk, Fide Kürşat ve Jale Refik Rogers olmak üzere 11 kadın vekil görev yapacak.

Bilindiği gibi, bir önceki dönemde 50 vekilin dokuzunu kadınlar oluşturuyordu.

Kamuoyunda sıkça gündeme gelen ‘hekimlerin parlamentodaki varlığı’ konusunda ise bir önceki döneme nazaran herhangi bir değişim yaşanmadı ve meclisteki hekim sayısı altı olarak kaldı.

Parlamentoda, hekimlerin yanı sıra diş doktoru, biyolog, müzik öğretmeni, müteahhit, iktisatçı, işletmeci, moleküler biyolog, uluslararası ilişkiler uzmanı ve mühendis gibi meslek grupları da yer alırken; hukuk eğitimi alanların ise çoğunlukta olduğu görülüyor.

Yeni dönem Cumhuriyet Meclisi’nin sekiz vekili, ya hukuk fakültesi mezunu, ya da hukuk üzerine master veya doktora eğitimi alıyor.

Diğer taraftan, Erhan Arıklı’nın yanında Talip Atalay’ın da meclise girmesiyle, parlamentodaki ilahiyatçı sayısı da ikiye yükseldi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104