banner6

"Medoş Laleleri ve Maronit Kültürü Arasında Yürüyüş" etkinliği düzenlendi

banner37

"Medoş Laleleri ve Maronit Kültürü Arasında Yürüyüş" etkinliği düzenlendi
banner150 banner151 banner143

Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle yürütülmekte olan Herkes için Sağlıklı Yaşam Kampanyası kapsamında bugün 10.00-14.00 saatleri arasında Kormakitis (Kormacit) / Koruçam köyünde “Medoş Laleleri ve Maronit Kültürü Arasında Yürüyüş” etkinliği düzenlendi. 

Kormakitis (Kormacit) / Koruçam Köy Meydanı Amfitiyatrosunda Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Hasan Sarpten’in Kıbrıs’ın endemik hazinelerinden birisi olan “Tulipa Cypria / Medoş Lalesi” ile ilgili bilgilendirici sunumu ile başlayan etkinlik, Maronit kültürünü yansıtan Koruçam sokakları arasından lale vadisine doğru gerçekleştirilen 2 saatlik yürüyüş ile devam etti.

Yürüyüş boyunca katılımcılara Medoş laleleri, yerel flora ve fauna ile ilgili bilgiler verildi ve adanın doğal zenginliklerine dikkat çekildi. 

Sarpten yaptığı konuşmada Medoş lalelerinin her yıl Mart-Nisan aylarında toprak altında bulunan soğanları sayesinde çoğaldığını ancak yanlış tarımsal faaliyetlerin, yabani bitkilerle mücadelede kullanılan kimyasalların  ve koparılmalarının yaşam alanlarını daralttığını belirterek, 1998 yılından itibaren koruma altına alınan Medoş lalelerinin toplanması, koparılması ve satılmasının yasak olduğunu aktardı.

Yürüyüş etkinliği Kormakitis (Kormacit) / Koruçam Community Centre (Toplum Merkezi) temsilcilerinden Antonis Skoullos’un Maronit kültürü ve SANNA dili ile ilgili sunumu ile son buldu.

Skoullos yaptığı sunumda Sanna dilinin Maronit kültürünün muhtemelen en eski miraslarından birisi olduğunu, Arapça ve eski Aramice dillerinin karışımından oluştuğunu belirtti.

Skoullos, “Dilin yok olmaması için gençlerimizi de bu dili öğrenmeye teşvik etmeye çalışıyoruz, Sanna dilinde şarkılar, kitaplar yazıyoruz. Sanna bizim geçmişimiz, tarihimiz ve onsuz geleceğimizi hedefleyemeyiz” dedi.

Yürüyüş, ‘’Herkes için Sağlıklı Yaşam’’ kampanyası çerçevesinde gerçekleştirildi. Avrupa Komisyonu, Avrupalıların sağlık ve refahını artırmak hedefiyle, her yaş ve gruptan bireyi kapsayan ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eden kampanyayı Eylül 2021’de başlatmıştı.

Komisyon, bu kampanya ile yaş alırken aktif olmayı teşvik eden, dayanıklılığı ve sosyal kapsayıcılığı güçlendiren, nesilleri birbirine bağlayan aktif ve sağlıklı yaşam tarzı öncelikleri hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Avrupa genelinde iki yıl sürecek olan kampanya yerelde de "#HerkesİçinSağlıklıYaşam Zamanı, Her Yaşta Aktif Ol” sloganı ile  Ekim 2021’den bu yana çeşitli aktiviteler ile hayat buluyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110