'Medoş Lalesi' Festivali hem eğlendirdi, hem bilgilendirdi

banner37

Kıbrıs’ın endemik bitkilerinden olan Medoş Lalesi’ni korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen Avtepe Medoş Lalesi Festivali’nin 15’incisi köy meydanında düzenlendi

'Medoş Lalesi' Festivali hem eğlendirdi, hem bilgilendirdi
banner90
banner8

AYŞE BULUT

Avtepe Medoş Lalesi Festivali’nin 15’incisi dün Avtepe köy meydanında yapıldı. Yenierenköy Belediyesi, Avtepe Muhtarlığı ile bölgedeki sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlik saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra ise dans, konser gibi çeşitli etkinliklerle devam etti.

Hava rüzgârlı olmasına rağmen festivale yoğun bir katılım oldu. Ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar buram buram Kıbrıs kokan stantları gezerek Kıbrıs’a özgü el işleri, yiyecek ve içecekler satın aldı.

Festivale katılanlar arasında, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak da vardı.

 

Şahali: Bu gibi festivaller ülke turizmi için önemli

Festivalde konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali 15. kez düzenlenen Medoş Lalesi Festivali’ne ilginin oldukça yoğun olduğunu kaydederek, özellikle de turistlerin bu festivale ilgi gösterdiğini söyledi.

Böylesi festivallerin iç turizmin yanı sıra dış turizmine de katkı sağladığını dile getiren Şahali, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin böylesi festivaller ile tanıtıldığını ve kültürel değerlerinin de ön plana çıktığını belirtti.

banner134
Medoş Lalesi’nin korunması yönünde ciddi bir farkındalık oluştuğunun anlatan Bakan Şahali, böylesi değerlerin geleceğe taşınmasının önemine değinerek konuşmasını tamamladı.

 

Ataoğlu: Medoş Lalesi’ne zarar vermenin cezası var

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, dünyada bir tek Kıbrıs’ta yetişen Medoş Lalesi’nin korunmasıyla ilgili olarak çalışma yürüttüklerini anlatarak, söz konusu lalelere zarar verenler için cezai yaptırımların olduğunu emirnamede yayınladıklarını belirtti.

Tepebaşı, Avtepe ve Rum kesiminde yetişen Medoş Lalesi’nin korunmasının önemine değinen Bakan Ataoğlu, Medoş Lalesi’ne zarar verilmesinin aynı zamanda ülke kültür ve değerlerine de zarar verilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Ataoğlu, festivalin gerçekleştirilmesine katkı koyanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Yeşilırmak: Medoş Lalelerini koparmayın

Yeniernköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak da dün gece bölgeyi etkisi altına alan rüzgâr nedeniyle etkinlikte kurulan stantların zarar gördüğünü ifade ederek belediye çalışanlarının özverisi çalışması nedeniyle stantların yeniden kurulduğunu anlattı.

Medoş Lalesi’ni korumak, gelecek nesillere aktarmak ve bu yönde farkındalık yaratmak amacıyla söz konusu festivali düzenlediklerini vurgulayan Yeşilırmak, Medoş Laleleri’nin koparılmaması yönünde çağrıda bulunarak sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75