Mekanizma geliştirmeye çalışıyorlar

banner37

Adanın iki tarafındaki eğitim bakanlıkları arasında iletişim, temas, işbirliği ve koordinasyon içerisinde eğitsel aktiviteler uygulanması aşmasında nasıl bir mekanizmanın kurulabileceği tartışılıyor

Mekanizma geliştirmeye çalışıyorlar
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Adanın iki tarafındaki eğitim bakanlıkları arasında, nasıl bir mekanizma geliştirilebileceği konusu üzerinde çalışılıyor.

Eğitim Teknik Komitesi tarafından geliştirilmeye çalışılan mekanizma, iletişim, temas, işbirliği ve koordinasyon içerisinde eğitsel aktiviteleri, okul gezilerini, tarihi coğrafi yerleri ziyaretleri, okulların birbirlerini karşılıklı ziyaretlerini, eğitsel geziler düzenlenebilecek ortamın kolaylaştırılmasını kapsayacak.

Komitenin önerilerine liderler tarafından onay verilirken, önerilerin iki taraftaki eğitim bakanlıklarında uygulamaya gidebilmesi için detaylandırılması gerekiyor. Bu noktada, koordinasyonu sağlayıp, nasıl bir mekanizmanın kurulacağının detayları tartışılıyor.

Eğitim Komitesi Eş Başkanı Meltem Onurkan Samani, her iki tarafta eğitim bakanlarında aynı zamanda komiteyle de bağlantıyı sağlayan bir kişinin veya kişilerin temas noktası olarak belirlenmesi ve ortak aktivite yapmak isteyen okulların, öğretmenlerin, öğrencilerin veya eğitimle ilgili örgütlerin başvurularının bu noktalara yapılması yönünde çalışma yapıldığını belirtti.

“Etkinliklerle ilgili bilgilendirme yönünde hazırlık yapılması önerisi bulunuyor”

Samani, okullardan gelen önerilerin bazılarını hayata geçirdiklerini söyleyerek, 2 Haziran’da liderlerin de katılımıyla gerçekleşen etkinliğin, okulların önerilerinden bir tanesi olduğunu anımsattı. Samani, önerilerin geldiğini ancak seçerek yardımcı olmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Okulların bilgilendirilmesi de gerekiyor. Okul müdürlerinin, öğretmenlerinin bilgilendirilmesi yönünde bir hazırlığın yapılması noktasında önerimiz bulunuyor. Bir genelge veya bir yazıyla etkinlik yapmak isteyenlerin, eğitsel faaliyetlerle ilgili fikirleri olanların, eğitim komitesine veya iki taraftaki eğitim bakanlıklarındaki şu temas noktasına başvurabilmelerinin mümkün olabildiği gibi, başvurularının değerlendirilebileceği yönünde bir öneridir. Bu öneriler de birbiriyle bağlantılıdır.”

“Federalizmle ilgili birtakım metinlerin bulunması yönünde önerimiz var”

banner134
Samani, iki toplumlu, iki kesimli, siyasal eşitliğe dayalı bir federasyon çözümüne yılsonuna kadar ulaşmasının hedeflendiğini aktararak, federasyonların sürdürülebilmesi için federal yaşam kültürüne ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Federasyonlarda federal kültürün geliştirilmesi ve federal yaşamın bilgisinin sağlanması gerektiğine dikkat çeken Samani, okullarda Kıbrıs’ta ulaşılacak çözümde, bu federasyonun ne olacağı ve federalizmle ilgili birtakım metinlerin de bulunması yönünde önerinin bulunduğunu kaydetti.

“Eğitim programları verilmesi en önemli önerimizden bir tanesidir”

Samani, iki toplumlu barış eğitimleri ve barış kültürünün geliştirilmesi ve ayrıca barış pedagojisi ile ilgili derslerin insan hakları, ırkçılık karşıtı eğitimin genel çerçevesinin tümünü içerdiğini anlatarak, bunun hizmet içi eğitim programlarına dahil edilebilmesinin önemine değindi.

“Eğitim programları verilmesi en önemli önerilerimizden bir tanesidir” diyen Samani, adanın iki tarafındaki öğretmenlerin, eğitim programlarına veya hizmet içi eğitim programlarına dahil edilerek, bu eğitimlerin ya ara bölgede ya da eş zamanlı paralel koordinasyon şeklinde verilmesinin gerekliliğini aktardı. Henüz detaylara girilmediğini söyleyen Samani, detaylar onaylanınca uygulama kısmına geçilebileceğinden söz etti.

“Okul müdürleri buluşacak”

Her iki liderin de hazır olduğu bir ortamda, adanın iki tarafındaki okul müdürlerinin biraraya getirilmesine yönelik çalışmaları olduğunu dile getiren Samani, liderler şu anda çok yoğun bir döneme girmiş oldukları için bu etkinliği uygun olan bir zamanda gerçekleştireceklerini kaydetti.

Zembilas: Önerilerle ilgili öğretmen ve öğrencileri yakın zamanda bilgilendireceğiz

Eğitim Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Rum Başkanı Mihalinos Zembilas ise geçtiğimiz günlerde teknik komitenin çalışmaları arasında “öğretmenlerin ırkçılık karşıtı konular, barış ve insan hakları konularında eğitilmeleri, temaslar çerçevesinde kullanılabilecek iyi pedagojik uygulamalar ve faaliyetler veri tabanı oluşturulması, eğitim malzemelerinin diğer toplumun edebi eserleriyle zenginleştirilmesi vs gibi önerilerin bulunduğunu belirtmişti.

Zembilas ayrıca, öğretmenler ve öğrencilerin yakın zamanda bu konuda bilgilendirileceklerini de ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75