banner6

Mekik diplomasisi haftaya devam edecek

banner37

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bugün Liderlerle gerçekleştirdiği temasların ardından her iki liderin de Kıbrıs müzakerelerinde nihai aşamaya geçmeye hazır olduğunu görebildiğini söyledi.

Mekik diplomasisi haftaya devam edecek
banner151 banner143

KIBRIS’ın elde ettiği bilgilere göre Eide, görüşmede Akıncı tarafından ortaya konan düşünceleri hafta başında Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’e sunacak. Eide’nin hafta sonu liderlerle görüşmesi beklenmiyor.   

Müzakereleri son aşamaya taşıma maksadıyla, öğle saatlerinde Anastasiadis ile görüşen Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da kabul edildi. Akıncı- Eide görüşmesi 2 saat sürdü.

“Mekik diplomasisine devam”

Eide, görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrılmadan basına yaptığı açıklamada, Liderlerin dün yaptığı son planlanmış görüşmesinde kendisinden mekik diplomasisi yapmasını talep ettiklerini, bunun üzerine bugün her iki liderle görüştüğünü ve bu mekik diplomasisine devam edeceğini söyledi.

Eide, dünkü görüşmenin amacının, müzakerelerde hangi aşamada olunduğunun değerlendirilmesi ve garantör ülkelerin katılımıyla Cenevre’de beşli bir zirvenin yeniden toplanması için tarafların hazır olup olmadığının görülmesi olduğuna işaret etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in dün yaptığı bir açıklamada, Birleşmiş Milletler’in yeni bir zirve çağrısı yapmaya hazır olduğunu ancak bunu her iki Lider tarafından uygun görüldüğü bir zamanda ve böyle bir konferansın makul bir başarı şansı olduğu zaman yapabileceğini açıkladığını da belirtti.

“Her iki taraf da nihai aşamaya geçmeye hazır ancak…”

Eide, “Anladığım kadarıyla her iki taraf da nihai aşamaya geçmeye hazır, ancak henüz çözülmesi gereken konular var şu anda çözümlenmiş değiller. Mekik diplomasisine devam edeceğim, umarın en yakın zamanda bir sonuca varabiliriz. Bunun ne zaman olabileceğini söyleyemem, bu gelecek hafta içerisinde de devam edecek” dedi.

Basından soru almayan Eide, paylaşılabilecek gelişmelerin basına aktarılacağını söyledi.

Espen Barth Eide, ortak bir zemin oluşturmak için olumlu bir hava ve samimi istekle çalışmaların sürdürüldüğünü de ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 20:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104