banner6

Melandra House, taşıma su ile döndürülüyor

banner37

Kıbrıs kültürünü yansıtan önemli bir turizm değeri olan Melandra House, kurulduğu günden bu yana su sorunu yaşıyor

Melandra House, taşıma su ile döndürülüyor
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
Kıbrıs kültürüne ait yapısı ve içerisi eşsiz eserlerle donatılan Melandra House, kurulduğu 2010 yılında bu yana su şebekesi hattının bulunmaması nedeniyle su ihtiyacını tankerle karşılamak zorunda kalıyor.
Önemli turistik bir yapı olan Melandra House, 350 metre ötede olan su şebeke hattının buraya ulaşmaması nedeniyle Yeniboğaziçi Belediyesi’nden suyu tankerle ton başına 8 TL’ye alıyor. Su şebekesinin Melandra House bağlanması halinde suyun tonun 4 TL’ye geleceği belirtiliyor.
Özellikle de uzun resmi tatillerde tankerlerin su taşımaması nedeniyle Melandra House’ta konaklayan turistlerin su sıkıntısı çekme ihtimali büyük endişe veriyor.
Melandra House’un sahibi Mustafa Kıralp, bu sorunlarına dikkat çekmek için Melandra House’un kapısına tepkisini gösteren notlar astı.
 

Kıralp: Tankerle 8, şebekede 4 TL
Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikayette bulunan Melandra House’un sahibi Mustafa Kıralp, 2010 yılında Melandra House’un açılışını yaptıklarını ve o günden bu yana da turizme hizmet veren bu yapının su ihtiyacını taşıma su ile döndürmeye çalıştıklarından yakındı.
Mustafa Kıralp, ancak artık dayanacak güçleri kalmadığını dile getirdi. Yeniboğaziçi Belediyesi ile yaptığı tüm görüşmelerde Melandra House’a su şebeke hattının sağlanması için “başlattık”, “devam ettiriyoruz”, “yakında” sözlerini duyduklarını anlatan Kıralp, 350 metre ötelerine seçimden önce su hattının çekildiğini bildirdi.
Mustafa Kıralp, belediye yönetimine sunduğu seçeneklerde 350 metre uzaklığındaki alanda bulunan konutların listesinin çıkarılması, birim fiyatının belirlenmesi ve parayı ödeyenlere suyun bağlanması olduğunu söyledi.
Fakat 4 aydır konu ile ilgili hiçbir gelişme yaşanmadığından yakınan Kıralp, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin kendilerine tankerle verdiği suyun ton fiyatının 8 TL olduğunu ve eğer hat döşenirse şebekeden suyu 4 TL’ye alacaklarını kaydetti.
Mustafa Kıralp, Melandra House’ta, günlük kullanımın yanı sıra yeşillendirmeyi ve hayvanların içme suyunu hep taşıma su ile döndürdüğünü, ayda yaklaşık 100 ton su ihtiyaçları bulunduğunu dile getirdi.
Bazı zamanlarda tankerin arızalı olması, tanker şoförünün izinli olması veya resmi tatil günlerde kültür evlerine su alamadıklarını da belirten Kıralp, yurt dışından gelen turistlerin susuz kalmaması için yoğun çaba sarf ettiklerini aktardı.
Mustafa Kıralp; “ bizim istediğimiz su hattının Melandra House bağlanmasıdır. Turizmden teşvik alıyoruz fakat hâlâ daha bu sorunu çözmek için bir uğraş yoktur” dedi.
Tankerle gelen sunun boşaltım sırasında bir miktarının boşa döküldüğünü ancak bu boşa dökülen suyun da parasını vermek zorunda kaldıklarından yakınan Kıralp, Eski Eserler Dairesi’nde tam teşekküllü Etnografik Müze olarak belirlenen Melandra House’un su sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini sözlerine ekledi.


Zurnacılar: Yılbaşından önce hat çekilecek
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, göreve yeni geldiklerini ancak sorunla ilgili çalışma başlattıklarını söyledi.
Mustafa Zurnacılar, sadece Melandra House değil, 30’a yakın alana hat çekmek zorunda olduklarını kaydetti. Bunun da ciddi bir maliyet doğurduğunu anlatan Zurnacılar, Melandra House’a kadar hatta 6 ev olduğunu, ancak 30 arsa olduğunu belirtti.
Mustafa Zurnacılar, Melandra House’a su hattını çekebilmek için Su İşler Dairesi’nden ve Turizm Bakanlığı’ndan destek istediklerini ancak kaynak olmadığı gerekçesiyle isteklerinin reddedildiğini kaydetti.  
Eski belediye yönetiminin yaptığı harcamalar nedeniyle malzeme almakta sıkıntı çektiklerini öne süren Zurnacılar, Melandra House’a turizm işletmesi olduğu için öncelik verileceğini dile getirdi.
Mustafa Zurnacılar, diğer su hattı döşenmesi gereken bölgelere de bu hizmeti getirmek için yoğun çalıştıklarını ifade etti.
Mustafa Kıralp’ın konu ile ilgili haklı konumda olduğunu ancak belediyenin de belirttiği nedenlerden ötürü haklı olduğunu anlatan Zurnacılar, yılbaşı olmadan Melandra House’a gereken su hattını çekeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104