banner6

Memleket yangın yeri ama atamalar tam gaz!

banner37

Memleket yangın yeri  ama atamalar tam gaz!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ulusal Birlik Partisi- Demokrat Parti- Yeniden Doğuş Partisi (UBP-DP-YDP) üçlü koalisyon hükümetinin atama ve görevden almalarla ilgili yoğun mesai harcaması tepkilere yol açıyor.

   UBP-DP-YDP hükümeti, kurulmasının üzerinden geçen yaklaşık 1.5 aylık sürede,  bakanlık ve bakanlıklara bağlı dairelere toplam 34 müdür ve müsteşar atadı. 3’lü koalisyonun neredeyse her gün, görevden alma ve atama yaptığı görülüyor.

   Ülkede yapılan atamalar, sadece müdür ve müsteşarlarla sınırlı değil. Kalkınma Bankası, KIB-TEK gibi birçok yönetim kurulunda da atamalar oldu.

   Aynı partiye ait bakanlıklarda görev yapan üst düzey yöneticilerin de bakan değişikliği nedeniyle görev yerlerinin değiştirildiği görülüyor.

   Hazinesi “tam takır” olan ülkemizde dış temsilciliklere de dolgun maaşlarla atamalar yapılması ise herkes gibi, cebindeki deliği sürekli büyüyen sabit ve dar gelirli vatandaşın psikolojisini bozuyor.

   Bunlara ek, Bakanlar Kurulu, Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği Örgütü, İdari, Teknik ve Parlamenter Hizmetler Müdürü ile Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği’ne de atama yapıldı.

   Ayrıca Gaziantep ve Mersin Başkonsolosluklarına Eğitim ve Kültür Ataşeleri atandı.

   Öte yandan hükümetin kurulmasından kısa bir süre sonra Çalışma Bakanı ve Dışişleri Bakanı da değiştirildi.

En çok atama İçişleri ve

Ulaştırma Bakanlıklarına…

   1.5 aylık hükümet döneminde en çok atama Ulaştırma ve İçişleri Bakanlıkları ve onlara bağlı dairelerde yapıldı.

   İçişleri Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı dairelerden; İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Plan-Proje Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na ve Merkezi Cezaevi Müdürlüğü’ne atama yapıldı.

   Ulaştırma Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı dairelerde ise; Posta Dairesi Müdürlüğü’ne, Karayolları Dairesi Müdürlüğü’ne, Trafik Dairesi Müdürlüğü’ne, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Plan Proje Müdürlüğü’ne, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müdürlüğü’ne, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı’na ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atama yapıldığı görülüyor.

İkinci sırada Dışişleri ve Turizm Bakanlıkları

   Atamalar konusunda bu iki bakanlığı, Dışişleri ve Turizm Bakanlıkları takip etti.

   Dışişleri Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı dairelerden, Dışişleri Bakanlığı Müdürlüğü’ne, Dışişleri Bakanlığı Tanıtma Dairesi Müdürlüğü’ne atama yapıldı. Ayrıca yine aynı bakanlık bünyesinde bulunan Gaziantep ve  Mersin Başkonsolosluklarına eğitim ve kültür ataşesi atandı.

   Turizm Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı dairelerden, Turizm Bakanlığı Müdürlüğü’ne, Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürlüğü’ne, Turizm Planlama Dairesi Müdürlüğü’ne, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’ne, Kültür Dairesi’ne atama yapıldı.

Eğitim, Ekonomi ve Maliye Bakanlıklarına 3’er atama

   Milli Eğitim Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı dairelerden; Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürlüğü’ne, Milli Eğitim Bakanlığı Müdürlüğü’ne ve Milli Eğitim Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü’ne; Maliye Bakanlığı ve ona bağlı dairelerden, Maliye Bakanlığı Genel Koordinatörlüğü’ne, Maliye Bakanlığı Müdürlüğü’ne ve Maliye Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve ona bağlı dairelerden Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müdürlüğü’ne, Sanayi Dairesi Müdürlüğü’ne, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atamalar yapıldı.

En az atama Başbakanlık, Çalışma ve Tarım Bakanlığı’na yapıldı

   Bu arada Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda özel kalem müdürlüğüne, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Müsteşarlığına ve Başkanlığa bağlı Spor Dairesi Müdürlüğü’ne atama yapıldığı görülüyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110