banner6

Memur değil, üreten bir toplum olmalıyız

banner37

DP Girne Milletvekili Adayı Arif Uzunali, üretimi artırmak için çalışacağını söyledi:

Memur değil, üreten  bir toplum olmalıyız
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

Demokrat Parti (DP) Girne Milletvekili Adayı Arif Uzunali, pandeminin hız kesmediği, ekonomik krizin günden güne arttığı, dövizdeki dalgalanmaların sürdüğü ve en önemlisi de siyasete güvenin azaldığı bu zorlu dönemde kendine güvendiği için aday olduğunu vurgulayarak, devlet ve ülke yönetmenin zor olmadığını aksine kolay olduğunu düşündüğünü söyledi.

KIBRIS’a konuşan Emekli Muhabere Astsubayı, iş insanı Uzunali, vekil seçilmenin anlamının sadece meclisteki koltuklara oturmak olmaması gerektiğini kaydederek, halka hizmetin önemini vurguladı.

Uzunali, seçilirse öncelik olarak yetkileri dahilinde yerli üretimin artırılması için çalışmalar yapacağını ve bunu sağlamak için elinden geleni yapacağını ifade ederek yerli üretim arttığı zaman bürokrasinin azalacağını ve ülkenin daha da ucuz hale geleceğini söyledi.

Uzunali, kişinin sorumluluğunu bilmesi ve meclise kararlılıkla gitmesi gerektiğini söyleyerek, “Koltuğuna oturup ne isterse olsun dememeli” şeklinde konuştu. Siyaset ve politikanın dış ülkelerle yapılması gerektiğini savunan Uzunali, vatan ve halk için icraatlar yapılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Uzunali, meclise giden 50 vekilin siyasetçi ve politikacı zihniyetinden çıkıp ülkemize, halka hizmetçi (hizmet eden) bir düşünce yapısında, çözüm odaklı olması gerektiğine dikkat çekti.

Uzunali, şöyle devam etti:

“Ekonomik kriz maalesef dövize bağımlı olduğumuz için daha çok hissediliyor. Devlet güçlü olursa ekonomik kriz de halka çok yansımaz. Devlet önceden tedbir alıp gelirlerini artırmalı ve tasarrufta bulunmalıdır. Temel gıda maddeleri çok önemlidir (süt, ekmek, et, tüp gaz vs gibi) bunlara zam yapmakla halk zor duruma sokuldu, alım gücü günden güne düştü. Zam kaçınılmaz ise lüks ürün ve malzemelere ( sigara içki vs) zam yapılmalıdır”.

“Yerli üretimi artırmak önceliğim”

Uzunali, seçilirse öncelik olarak yetkileri dahilinde yerli üretimin artırılması için çalışmalar yapacağını kaydederek, yerli üretim arttığı zaman bürokrasinin azalacağını ve ülkenin daha da ucuz hale geleceğini vurguladı.

Yapılacak çok şey olduğunun altını çizen Uzunali, kayıp ekonominin (uyuyan vergiler ve devletin alacakları gibi) kontrol altına alınması, devlet dairelerindeki aksaklıkların giderilmesi, iflas eden kişilerin ve şirketlerin yeniden iş hayatına kazandırılması için yeni yasalar veya tüzük değişikliklerine gidilmesi gibi sırada bekleyen birçok şey olduğunu söyledi.

Uzunali, sokak hayvanlarıyla ilgili yasanın iyileştirilmesi, turizmi güçlendirici çalışmalar, yerli sporcu ve yerli sanatçılarla ilgili projelerin de öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Ülkemizin en büyük eksikliğinin sanayicilik olduğunu vurgulayan Uzunali, üretimin çok zayıf olduğunu söyledi. Uzunali, “Bu sorunu çözmek ve üretimi geliştirmek için küçük fabrikalar kurulabilir. Örneğin oto yedek parça, tamir aletleri gibi… Biz üretmedikçe ithal ürünlere paralar vermeye devam edeceğiz. Kaldı ki üretim yapacak kapasitemiz vardır. Devlet memuru olmak yerine üretebilen sanayici, hayvancı, tarımcı, sanatkar ve zanaatkar bir topluma dönüşmeliyiz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
edward george
edward george - 8 ay Önce

cok dogru soyledi, bir umit var.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104