Merdivenleri emin adımlarla tırmandı

banner37

KTSO’nın 27 Mayıs’ta gerçekleşecek 31. Olağan Kurultayı’nda başkanlık için aday olan Sercan Görgüner Bahçeci, kazanması durumunda odanın ilk kadın başkanı olacak

Merdivenleri emin adımlarla tırmandı
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın (KTSO) 31. Olağan Genel Kurulu 27 Mayıs Cumartesi gerçekleşecek. Şu ana kadar odaya başkan adaylığı için başvuran sadece Can-Ser Ltd., Direktörü Sercan Görgüner Bahçeci oldu.

Mevcut başkan Ali Çıralı ise daha önce basına yaptığı açıklamalarda tekrardan aday olmayacağını açıkladı.

Başka bir aday çıkmaması durumunda başkanlık için seçime gidilmesine gerek kalmayacak ve Bahçeci direkt olarak oda başkanı olacak. Ayrıca daha önce hiç kadın başkanı olmayan odanın başına ilk kez bir kadın geçmiş olacak.

KTSO başkan adayı ve Can-Ser Ltd., Direktörü Sercan Görgüner Bahçeci, KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Sanayici ve üretimden gelen bir ailenin kızı olan Bahçeci, 8 yıldır odanın yönetim kurulunda yer aldığını, son dört yıldır da icra kurulunda yer aldığını anlattı.

Aday olması konusunda üyelerden yoğun ısrar geldiğinden söz eden Bahçeci, bir işe başlarken o işin mutfağından gelmiş olmanın önemine değindi.

Bahçeci, ayrıca kazanması durumunda birçok kadın için de rol model olabileceğini söyledi.

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

BAHÇECİ: Adım Sevcan Görgüner Bahçeci. Üniversite eğitimimi İngiltere’de tamamladıktan sonra, İstanbul’da bir süre tecrübe kazanmak için iş hayatına atıldım. Orada bir uluslararası şirkette uzun yıllar çalıştım. Daha sonra aynı şirkette üst düzey yönetici oldum. Burada 2000 yılına kadar yani Kıbrıs’a kesin dönüş yapana dek çalıştım.

Şirket olarak 1950’li yıllardan beridir sanayicilikle uğraşıyoruz. 60 yıla yakın bir süredir sektördeyiz. 1969 yılında, o zamanın teknolojisiyle kurulan fabrikamızla benim doğum yılım aynı zamana düşer. Bu nedenle kendimi her zaman sanayinin içinde doğmuş olarak nitelendiririm. Çocukluğumdan beri üretimin ülkemiz ekonomisinde ve istihdam yaratma konusunda olmaz olduğu gerçeği ile yetişmiş birisiyim. Doğum günden beri sanayi ve üretimle iç içeyim.

KIBRIS: Şirketin başına geçtiğinizde neler hissettiniz?

banner134
BAHÇECİ: İstanbul’dan sonra işe belli bir bilgi birikimi ve tecrübe ile geldim. Ancak her ne kadar tecrübem de olsa, tek başıma şirket yönetmek farklı bir şeydi. Dolayısıyla biraz kaygılandım, ama hep inandığım bir şey vardır ki; çok çalışmak, azmetmek bir şeyi yapmak demek. Azmetmek bir şeyin yüzde 80’ini yüzde 90’ını başarmak demektir. Bu nedenle hep bugüne kadar yaptığım işlerde eğer azmettiysem ve eğer amaçladımsa o işi mutlaka başarmışımdır. Kendimi vererek konsantre olduysam o işte mutlaka başarılı oldum.

Bu işe girerken bilmediğim bir iş sektörüydü. Her ne kadar aileden geldiyse de bilmediğim bir alandı. Ama buna başarılı olacağım, yürüteceğim diye başladım ve çok şükür şimdi hem yeni tesisimiz, hem fabrikamızla ürünlerimizi artırarak devam ediyoruz.

KIBRIS: Hedeflerinize ulaştınız mı?

BAHÇECİ: 2005’te yeni tesisimize geçtik. Yeni teknolojiyi kullanarak Avrupa Birliği normlarına uygun bir tesisle üretime devam ettik. İki, üç çeşit olan ürün çeşidimizi de yaklaşık 200 çeşide çıkardık. Şu anda temizlik ürünleriyle ilgili her türlü ürünü yapabiliyoruz. İhtiyaca göre ürünlerimizi şekillendirebiliyoruz. Çeşitli ihtiyaçlar geliyor. Zaten ‘Temiz Deterjan’ olarak insanlar bizi biliyor. Bunu alt ürün olarak bütün markalarda kullanıyoruz. Temiz deterjanlarına her zaman bir güven vardır. Talepte o yöndedir. İyi bir talep var. İhracatımız var, ama düzenli bir ihracat değil. Üç beş sefer gelen taleplerde yaptık. Ama amacımız, ihracatı yükseltmek, çoğaltmak.

KIBRIS: Sanayi Odası başkanlığına aday olma kararını nasıl aldınız?

BAHÇECİ: 8 yıldır Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaktayım. Sanayinin içinde doğdum, sanayinin ve üretimin ülkede olmazsa olmaz olduğuna inanıyorum. Sanayinin, üretimin ve istihdamın önünü açacak yegane destekleyici olduğuna inanıyorum. Bu nedenle Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın da yönetim kuruluna girdim. Ayrıca son dört yıldır da icra kurulu üyesiyim. Bu yılda KTSO başkanlığına aday oldum.

KIBRIS: Sanayi Odası’nın hiç kadın başkanı oldu mu?

BAHÇECİ: Daha önce hiç kadın başkan olmadı. Aday oldu mu, olmadı mı bilmiyorum. Ama olmadı diye biliyorum. Bu da ayrı bir gurur ve daha fazla sorumluluk yükler diye düşünüyorum. Biliyorsunuz, kadınlarımız aslında yılladır ekonomiye katkı koyuyorlar. Burada eğer başkan olursam, bununda rol model olacağına inanıyorum. Hem yönetim kurulunda olan arkadaşlarımızla hem de bölgelerde olan arkadaşlarımızla yaptığımız temaslarda çok olumlu telkinler, ısrarlar aldım. Onların da büyük desteğiyle bu yola çıktım. Başkanlık hedefim yoktu, ancak sanayiyi güçlendirmek hedefimdi. Sanayinin ülkemizde hak ettiği yerlere gelmesi için çalışmak hep hedeflerim içinde yer aldı.

KIBRIS: Hem anne, hem başarılı bir iş kadını olmak zor mu?

BAHÇECİ: Yeter ki istensin başarılır... Kolay olan bir şey yok zaten. Her şeyin hem zorlukları hem kolaylıkları var. İstemek önemli. Zamanınızı doğru değerlendirmek, doğru yönetmek önemli. Doğru yönettiğinizde tabi ki, özel yaptığınız işlerle, çıkardığınız başarılarla çocuğunuza örneksiniz ve toplumda da bir örnek olmanızı gerektirir. Bu işler zor değildir. Bunlara yeterli zamanı ayırıp, çalışmayı doğru yönlendirdiğinizde hepsini bir arada yapabilmek mümkün.

Küçük iki tane kızım var. Onlara da zamanı gayet iyi ayırıyorum. İşimle de ilgileniyorum. Aynı zamanda zaten Sanayi Odası’nda çalışmaktayım.

KIBRIS: Son olarak vermek istediğiniz mesaj nedir?

BAHÇECİ: Önceliğim, odamızı bir orkestra şefi gibi yönetmektir. Biliyorsunuz bir orkestrada kalın sesler, ince sesler, üflemeli, vurmalı çalgılar yer alır. Ama siz dinlediğiniz de size tek bir ses gibi gelir. Benim hedefim de işte bu yöndedir. Odanın vizyonu, orkestra şefinin yönetiminde tüm sanayi sektörleri, tüm ülke paydaşları ile uyum içinde, uzlaşıcı, kucaklayıcı olarak, özel de sanayicimizin genelde de ülkemiz ekonomisinin yararını gözetmektir.

Bunu ortaya koymak istiyoruz. Sanayi sektörlerimizin tümünü geliştirecek projelerin hayata geçirilmesi, bu projelerin sonuçlandırılması ana hedeflerimizdendir. Projeleri yaratıp, bunların sonuçlandırılması için bir bir çalışmak ana hedeflerimizdendir.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75