banner6

Merkezi Cezaevi’nde ‘sıfır vakaya’ ulaşıldı

banner37

​​​​​​​ Merkezi Cezaevi’nde üç aydır devam eden ve ‘ceza infaz’ sistemini resmen kilitleyen “Koronavirüs” salgını son buldu

Merkezi Cezaevi’nde  ‘sıfır vakaya’ ulaşıldı
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA
Son 3 aydır Covid-19 salgınının etkili olduğu Merkezi Cezaevi’nde hayat yeniden normale döndü.

Yıllardır kapasitesinin kat kat üzerinde hizmet veren ve son üç aydır da Koronavirüs salgınıyla mücadele eden Merkezi Cezaevi’nde salgın bitti.

Şu anda 568 hükümlü ve hükümsüz tutuklunun bulunduğu cezaevinde ‘sıfır vakaya’ ulaşıldı. Salgın nedeniyle cezaevinden çıkamadıkları için davaları da görüşülemeyen hükümsüz tutukluların davaları da mahkemelerde başladı.

Merkezi Cezaevi’nde ‘sıfır vakaya’ ulaşıldığı ve sadece temaslı bir kişinin kaldığı, onun da gerekli kontrol ve testlerinin rutin olarak yapıldığı belirtildi.

‘Sıfır vakaya’ ulaşılmasının ardından cezaevindeki sevklerin yanında tutuklu ve mahkum alımlarının da başladığı kaydedildi.

Dava dosyaları yığıldı

2021- 2022 Adli Yılı’nın başlamasından hemen sonra Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüs salgınının baş göstermesi, mahkemelerde de yığılmalara yol açtı.

Davalarının görüşülmesini hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde bekleyenlerin salgın nedeniyle dışarıya çıkarılmasının durdurulması, mahkemelerde de sıkıntıya yol açmış, davalar görüşülemediği için yığılmalar yaşanmıştı.

Bu yığılmanın önümüzdeki adli yılda da mahkemelerin yoğun mesai yapmasına neden olacağı kaydedildi.

Salgın, aynı zamanda polis karakollarındaki tutuklu hücrelerinin de dolup taşmasına neden olmuştu. Soruşturma çerçevesinde polisin tutukladığı kişilerin yanında, mahkemeler tarafından teminatla cezaevine gönderme kararı aldığı veya yargılayıp hapse mahkum ettiği kişiler de salgın nedeniyle cezaevine kabul edilmediği için aylardır polisin tutuklu hücrelerinde bekletiliyordu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104