banner6

Mersin’de ele geçen 6 kilo uyuşturucu da zanlılara gelecekti

banner37

Mersin’de ele geçen 6 kilo  uyuşturucu da zanlılara gelecekti
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da, İngiltere’den KKTC’ye getirilen konteynırda ele geçirilen 5.5 kilo ağırlığındaki uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve hassas teraziyle ilgili yürütülen geniş çaplı soruşturma giderek daha da derinleşiyor.

   Polis, meseleyle ilgili tutuklanan zanlılar S.S. (E-54), H.Y. (E-25) ve H.K.’nin (E-32) aleyhine dün mahkemeden tahkikat maksatlı 6’şar gün ek tutukluluk emri aldı, önemli bilgiler paylaştı.

   17 Mayıs’ta zanlıların tutuklanmasının ardından yürütülen soruşturmada, benzer şekilde yine İngiltere’den TIR konteynırında oto yedek parçalar arasında yüklü miktarda daha uyuşturucu geleceğini öğrendiklerini, bilgileri Türkiye polisi ile paylaştıklarını ve Mersin’de KKTC’ye gelmek üzere olan yaklaşık 6 kilo uyuşturucunun ele geçirildiğini anlatan polis, meseleyle bağlantılı 6 kişinin daha arandığını ve bunlardan dördünün kimliğinin belirlendiğini açıkladı.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, Savcı Fırat Kızıltunçlar’ın tanığı olarak yeminli şahadet veren polis çavuşu Hasan Selvili, zanlıların 17 Mayıs’ta, Gazimağusa’da Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Küçük Efe Oto Yedek Parça LTD. şirketi önüne gelen konteynırdaki yedek parçalar içerisinde bulunan karton kutu içerisinde, gümrük memurları tarafından yapılan kontrol sonrası aldığı bilgi doğrultusunda, meselenin araştırma ve soruşturmasına başladığını anımsattı.

   Hasan Selvili, ekibiyle konu işyerinde yaptığı aramada, siyah naylonla bantlı, üzerinde yedek parça olduğu yazısı bulunan 60’a 40 karton kutu içerisinde, ayrı ayrı 12 şeffaf poşetlerde, her biri 2’şer ve 3’er poşetlere geçirilerek vakumlanmış, yaklaşık 5 kilo 500 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi tespit edip emare zapt ettiğini söyledi.

   Detaylı aramada, konteynırın orta kısmında, bantlanmış siyah renk çöp naylonu içerisinde, üzerinde Hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı bulunan bir adet hassas terazi, 1 adet vakumlama makinesi ve 1 adet vakumlamada kullanılan kullanılmamış şeffaf renk naylon poşet rulosunun bulduğuna vurgu yapan tanık polis çavuşu, aynı gün, iş yerinde tespit edilen ve işyeri yedek parça satış sorumlusu S.S., konu işyerinde çalışan H.Y. ve konu işyerinde yetkili olarak çalıştığı tespit edilen ve konu maddelerin tespiti yapıldıktan sonra polisler gelmeden olay yerinden ayrılan H.K.’yi tespit edip mahkeme emri gereği tutukladığını anlattı.

13 gündür tutuklular

   Zanlıların 13 gündür soruşturma maksatlı tutuklu bulunduklarını ifade eden Hasan Selvili, zapt ettiği emareleri ve muhafazasında kullanılan materyalleri, zanlılara ait cep telefonlarını, iş yerindeki kamera kayıtlarını incelenmesi için ilgili uzmanlara gönderdiğini, zanlılara ait hesapların incelenmesi için gerekli yazışmaları yaptığını belirtti.

   İncelemelerin devam ettiğine vurgu yapan Hasan Selvili, soruşturma kapsamında, birçok kişiden ifade temin ettiğini belirtti ve yaptığı araştırmada elde ettiği bilgileri mahkemeye aktardı.

TC polisi, KKTC’ye gönderilen

6 kilo uyuşturucuya el koydu

   Hasan Selvili, içerisinde yüklü miktarda uyuşturucu madde olan bir başka konteynırın Türkiye’den KKTC’ye gelmek üzere yola çıktığı bilgisini öğrenmeleri üzerine, 20 Mayıs’ta, Mersin’deki Narkotik Şube’ye bilgi verdiklerini ve bunun üzerine bahse konu konteynırda yapılan aramada, üzerinde yedek parça olduğu yazılan kutu içerisinde 6 kiloya yakın Hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirildiğine dikkat çekti.

   Selvili, meseleyle ilgili 6 kişiyi daha aradığını kaydetti ve mahkemeden zanlıların beyanlarını araştıracağını, kamera kayıtlarını inceleyeceğini söyledi ve serbest kalmaları hakinde tahkikatına etki etme olasılığı bulunan zanlılar aleyhine ek tutukluluk süresi talep etti.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden, bir önceki celsede verdiği süreyi verimli kullanıp, tahkikatta ilerleme kaydeden polise tahkikatını salimen neticelendirebilmesi için yeniden ek süre tanıdı.

   Yargıç, zanlıların, 6’şar gün daha polis nezaretinde tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104