Mesai saatine uymayan personel kadar onların müdürleri de suçlu

banner37

Kamuda örgütlü sendikalar, kamu personelinin mesai saatlerine uyup uymadığı yönünde yapılan denetimlere destek verdi ancak önemli bir de uyarıda bulundu:

banner87
Mesai saatine uymayan personel  kadar onların müdürleri de suçlu
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ- Ceren ÖZBİL

Başbakan Tufan Erhürman’ın Personel Dairesi aracılığıyla başlattığı kamu personelinin mesai saatlerine uyup uymadıkları yönündeki denetimlere toplumun çok büyük bir kesimi destek belirtti. Aynı destek, kamuda örgütlü sendikalardan da geldi.

Ancak sendika başkanlarının bu konuda önemli bir uyarısı var… Sendika başkanları, “Mesai saatine uymayan personel kadar onların müdürleri de suçludur” dedi ve denetimin müdürlerden başladığının altını çizdi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, denetimlerin Personel Dairesi’ne gerek kalmadan ilgili daire müdürleri ve amirleri tarafından yapılması gerektiğini belirtirken; Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan da, söz konusu denetimlerin devamlı hale gelmesi gerektiğini ayrıca kamuya ceza ve ödül sisteminin getirilmesi gerektiğini söyledi.

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Derviş Dağman, personelin işe giriş-çıkış saatlerinin denetlenmesi gerektiğini ifade ederek denetime gidenlerin daire amirlerinden bilgi alıp ona göre gerekeni yapmasının da önemine değindi.

Kıbrıs Türk Kamu İşçileri Sendikası (Kamu- İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise önce idarecilerden hesap sorulmaya başlanması gerektiğini söyledi. Personelin mesai saatlerine uymaması halinde idarecinin ne yaptığının da sorgulanması gerektiğini kaydeden Serdaroğlu, idarecilerin hükümetin bakanları tarafından atandığını işaret etti.

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, kamu personeliyle ilgili başlatılan denetimin takdir edilir olduğunu söyleyerek denetimin sadece memurun dairede olup, olmaması üzerine değil, işini yapıp yapmaması konusunda da olması gerektiğini belirtti.

Kamu Yönetimi Uzmanı Dr. Bülent Evre ise, Başbakanlığın başlattığı bu denetimlerin başlangıç olarak olumlu bir adım olduğunu ifade ederek bu konuda atılması gereken ön önemli adımın kamunun kurumsallaşması olduğunu kaydetti.

 

Bengihan: Denetim için Personel Dairesi’ne gerek kalmamalı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Personel Dairesi’nin kamu personellerinin giriş-çıkış saatlerini denetlemelerinin yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Bengihan, bu denetimlerin Personel Dairesi’ne gerek kalmadan ilgili daire müdürleri ve amirleri tarafından yapılması gerektiğinin altını çizerek denetimlerin sadece Personel Dairesi tarafından yapılmasının, ilgili daire müdürlerinin ve amirlerin işyerlerinde gerekli denetimi uygulamadıklarını gösterdiğini belirtti.

Bengihan, Personel Dairesi’nin işe giriş-çıkış saatlerine ceza vermeye yetkisi olmadığını, günümüz yasalarına göre bakandan başka kimsenin denetleme yapıp ceza veremeyeceğini kaydetti. Bengihan, yeni Kamu Reformu Yasası ile bunun da değiştirilmesi gerektiğine işaret ederek sadece Bakan’da olan disiplin soruşturması başlatma yetkisinin daire müdürlerine de verilmesi gerektiğini belirtti. Bengihan, yine bakanlık müdürlerinin 3’lü kararnameyle atanmaları sisteminin de artık ortadan kaldırılması gerektiğini işaret etti.

Güven Bengihan, “Daire müdürlüklerine atanan müdürler, siyasi oldukları için personel üzerinde pek de fazla etkiye sahip değildir. Bir an önce Kamu Reformu Yasası hükümet tarafından söz verildiği gibi yürürlüğe girmelidir. Ancak en önemlisi bu reformun yöneticilerin zihinlerinde gerçekleşmesi gerekir” dedi.

 

Atan: Personel aldığı maaşın hakkını vermeli

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan, Personel Dairesi’nin denetimlerinin devamlı hale gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Atan, kamuya ceza ve ödül sisteminin gelmesi gerektiğini söyleyerek kamuda mesai saatlerinin çok açık olduğunu söyledi. Atan, mesai saatlerine itibar etmeyen çalışanı sendika olarak asla savunmayacaklarını açıkladı.

Atan, vatandaşlardan kendilerine bu konuda çok şikâyet geldiğini, ancak bu konuda suçun sadece personelde olmadığını, mesai saatlerine itibar etmeyen personel kadar o personelin amirinin de suçlu olduğunu kaydetti.

Bazı amirlerin zamanında işe gelmeyen personele göz yumduğunu geçmişte tespit ettiklerine değinen Atan, Başbakan Tufan Erhürman’ı bu konuda takdir ettiğini dile getirdi.

Metin Atan, “Personel eğer maaş alıyorsa o maaşın hakkını da vermelidir” dedi.

Kamu Reform Yasası’nın 2007 yılından bu yana birçok kez gündeme geldiğini anımsatan Atan, ancak bu yasanın 11 yıldır gündemde olmasına rağmen bir türlü hayat bulmadığını, bu hükümet döneminde de hayat bulacağı yönünde umudunun da olmadığını söyledi.

 

Dağman: Denetmenler amirlerden bilgi almalı

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Derviş Dağman ise, personelin işe giriş-çıkış saatlerinin denetlenmesi gerektiğini, tüm dairelerde çalışanların mesai saatlerine uymalarının önemine değindi.

Dağman, denetime gidenlerin daire amirlerinden bilgi alıp ona göre gerekeni yapması gerektiğini açıkladı.

Denetçilerin amirin görevde olduğunu söylediği bir kişiyi işe gelmiyor gibi göstermemesi gerektiğini aktaran Dağman, sendika olarak denetlemelere destek verdiklerini ve tüm kamu personelini mesai saatlerine uymaya çağırdıklarını açıkladı.

 

Çaluda: Çalışana ilgi gösterilmezse verim alınmaz

Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Çaluda da, kamuda çalışanların işyerlerine geç gitmeleri ve işten erken çıkmalarının doğru olmadığını ve bunun önüne geçmek için de denetim olması gerektiğini söyledi. Çaluda, bir dairede personelin zamanında işinin başında olmazsa bundan dolayı vatandaşların mağdur olacağını bu nedenle de tüm çalışanların zamanında görevlerine riayet etmeleri gerektiğini bildirdi.

Hükümetin çalışanına gerekli ilgiyi göstermezse gereken verimi alamayacağını da kaydeden Çaluda, örneğin meclisin saat 8.00’de toplanması gerekirken 11.00’de toplandığını bunun da kamu personeline kötü örnek olduğunu öne sürdü.

 

Serdaroğlu:  Önce idareci sorgulanmalı

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, kendisine göre önce idarecilerden hesap sorulmaya başlanması gerektiğini söyledi.  Personelin mesai saatlerine uymaması halinde idarecinin ne yaptığının da sorgulanması gerektiğini kaydeden Serdaroğlu, idarecilerin hükümetin bakanları tarafından atandığını işaret etti. Serdaroğlu, personelin hak elde etmek istiyorsa, işine de sahip çıkması gerektiğini ve gereken özveriyi vermesi gerektiğini bildirdi.

Bu konuda tedbir alınmasının çok doğru olduğunun altını çizen Serdaroğlu, ancak kendisine göre bir dairede personelin mesai saatlerine uymaması halinde önce o dairedeki idarecinin sorgulanması gerektiğini kaydetti.

Serdaoğlu, “Daire idarecisi bazen bir personeli bir işe gönderir. O iş de geç biteceğinden idareci personele yarın daha geç gelmesini söyler” dedi.

Personelin mesaisine uymamasını kesinlikle desteklemediğini anlatan Serdaroğlu, ancak personelin de mesaisine uymasını sağlayacak olanın idareciler olduğunu sözlerine ekledi.

 

Şafaklı: Performans değerlendirmesi de olmalı

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, Başbakanlığın kamu personeliyle ilgili başlattığı denetimin takdir edilir bir şey olduğunu söyleyerek denetimin personelin sadece dairede olup, olmaması üzerine değil, işini yapıp yapmaması üzerine de olması gerektiğini anlattı. Personelin performansının da değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Şafaklı, bazı işlerin dairede değil evde ya da dışarıda da yapılabileceğini hatırlattı.

Şafaklı, bunun için de hem iç hem de dış denetim yapılması gerektiğini söyledi. Şafaklı, yapılan denetimlerin sadece Başbakan tarafından yapılmaması ve devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini söyleyerek, “hükümet değişince bu denetimler bitmemeli” dedi.

Okan Veli Şafaklı, denetimlerin sadece Başbakan tarafından yapılmasının çalışanlarda “hükümet değişirse bu denetimler biter, hükümeti değiştirelim” düşüncesi oluşabileceği konusunda uyardı.

Yapılan denetimlerin rehberlik amacı taşıması gerektiğini söyleyen Şafaklı, bu denetimlerin sonucunda çalışanlara yön gösterilmesi gerektiğini belirtti. Şafaklı, ayrıca bu konuda gerekli ceza uygulamalarının da olması gerektiğini söyleyerek, gerekirse bir alt kademeye alınması gerektiğini kaydetti.

 

Evre: Olumlu bir adım

Kamu Yönetimi Uzmanı Dr. Bülent Evre, Başbakanlığın başlattığı bu denetimlerin başlangıç olarak olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Ancak bu konuda atılması gereken ön önemli adımın kamunun kurumsallaşması olduğunu belirten Evre, şöyle dedi:

“Kamuda personelle ilgili sistemin değiştirilmesi gerekiyor. Kamuda uzun ve orta vadeli planlar yapmaya ihtiyaç var. Bunun için de Devlet İstatistik Enstitüsü kurulması gerekiyor. Bu enstitünün kurulması için yasa olmasına rağmen bir türlü kurulmadı. Personelin çalışma şeklinin performans değerlendirmesi üzerine kurulması gerekir. Kamuya alım sınav tüzüğünde bir değişikliğe gidildi. Bu önemli bir adımdır”.

Kamuda, bir personeli bir daireden başka daireye aktarma elastikiyeti olmadığını söyleyen Evre, fazlalık olan bir daireden diğer daireye aktarımın mümkün olması gerektiğini belirtti. Ancak bu konuda yasal engel olduğundan söz eden Evre, ayrıca hastalar ve eğitim sistemi gibi birçok alanda erişim sorunu yaşandığından söz etti.  Evre, ülkede tam anlamıyla bir kamu reformuna ihtiyaç duyulduğunu belirtti ve bu reformların yerel yönetimleri de kapsaması gerektiğini anlattı.

Bülent Evre, yerel yönetimlerde de ya belediye sayısının azaltılmasına ya da merkezleşmeye gidilmesine gerek olduğunu söyledi. Evre, bu konuda yapılacak denetimlerin çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve iç denetimler gibi dış denetimler olması gerektiğini de belirtti.

Dış denetimlerin Ombudsman ve Sayıştay tarafından yapılabileceği gibi kurulacak bağımsız bir kuruluş tarafından da yapılabileceğini ifade eden Evre, “Denetim etkin ve verimli hale getirilmesi gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75