Mesai saatlerinde kaos

banner37

Bakanlar Kurulu, bugünden itibaren kamu görevlilerinin mesaisine saat 08.30’da başlayacağını açıklarken; KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS, bu çalışma saatlerine uymayacağını bildirdi. KAR-İŞ ise öğrenci taşıyan üyelerine öğrencileri her zamankinden yarım saat daha geç alması çağrısı yaptı

Mesai saatlerinde kaos
banner99

Girne dağ yolunda üç kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası sonrası ‘kış saati uygulamasına geçilmesi’ talebi yeniden gündeme geldi.

Halk, ölümlü trafik kazalarına ve çocukların karanlıkta okula gitmesine ‘dur’ denilmesi amacıyla sokağa çıktı. Sendikalar ise grev ve eylemler düzenledi.

Bu isyan üzerine Bakanlar Kurulu cuma gün aldığı karar uyarınca, bugünden itibaren kamu görevlilerinin mesaisine saat 08.30’da başlayacağını duyurdu. Ancak Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), bu karara uymayacaklarını açıkladı.

Bir başka kaos ise, okula otobüsle giden öğrencilerde yaşanacak.

KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS üyeleri saat 08.00’de mesaide

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımadıklarını; imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkacaklarını belirtti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, bugün saat 08.00’de görev başında olup saat 12.40’da bitireceklerini, öğleden sonra mesaisine ise saat 14.00’te başlayıp saat 16.10’da bitireceklerini ifade etti.

Elcil, “Bu eylemde KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS birlikte hareket edecek ve hükümetin aldığı kararı birlikte tanımayacaktır. Yarın ise tam gün genel grev ile meydana inip, bu kararı reddettiğimizi haykıracağız” dedi.

KAR-İŞ, hükümetin saatine uyacak

Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ), bugünden itibaren okullarda mesainin saat 08.30’da başlayacağının Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından açıklandığını anımsatarak, öğrenci taşıyan KAR-İŞ üyelerinin sabah, öğrencileri bulunduğu noktadan her zamankinden yarım saat daha geç almasını istedi.

KAR-İŞ Basın Sözcüsü Mehmet Özsezer tarafından yapılan açıklamada, öğrenci taşıyan KAR-İŞ üyelerinin buna özen göstermesi istendi.

Bakanlar Kurulu: Mesai saat 08.30’da başlayacak

Bakanlar Kurulu’nun cuma gün aldığı karar uyarınca, bugünden itibaren kamu görevlileri mesaisine saat 08.30’da başlayacak.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü açıklamasına göre, devlet kurumlarında, Bakanlar Kurulu kararı gereğince, bugünden itibaren, kamuda günün 24 saatinde süreklilik gösteren ve elzem olan hizmetlerin dışında kalan kurumlarda aralık, ocak ve şubat aylarında yeni mesai saatleri uygulanacak.

Yeni mesaide pazartesi, salı, çarşamba ve cuma günleri 08.30’da iş başı yapılırken, mesai saat 16.00’da tamamlanacak. Perşembe günü ise öğleden önce 08.30 - 13.00, öğleden sonra ise 14.00- 17.30 saatlerinde mesai yapılacak. Cumartesi ve pazar ise yine tatil olacak.

Kamuda çalışma saatleri

Kamuda diğer alanlardaki çalışma saatleri ise şöyle açıklandı:

banner134
“2. Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi’nin çalışma saatleri ile uyum sağlanabilmesi amacıyla Gazimağusa Başkılavuzluk ve Liman Başkanlığı, Girne Başkılavuzluk ve Liman Başkanlığı, Gazimağusa Gümrük Şube Amirliği ile Girne Gümrük Şube Amirliğinde bugünden başlayarak;

Aralık, Ocak, Şubat ayları için aşağıdaki mesai saatlerinin uygulanması: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cuma: 08.30 -16.00, Perşembe ö.e.: 08.30-12.00; Ö.S. :13.00-17.30. Cumartesi-Pazar: Tatil

3. (A) Kamu Görevlileri Yasası’nın 105’inci maddesinin (1)’inci fıkrasına istinaden Devlet Üretme Çiftlikleri Dairesi’nde bugünden başlayarak; Aralık, Ocak, Şubat ayları için aşağıdaki mesai saatlerinin uygulanması: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cuma: 08.00 – 15.30; Perşembe ö.e. : 08.00 – 12.00 Ö.S. : 13.00 – 17.00 Cumartesi – Pazar: Tatil

(B) Kamu Görevlileri Yasası’nın 105’inci maddesinin (4)’üncü fıkrasına istinaden düzensiz mesai usulünde çalışma gerektiren Devlet Üretme Çiftlikleri Dairesi’ne bağlı Devlet Üretme Çiftlikleri; - Şht. Doğuş Uran - Çömlekçi - Paşaköy ve - Ercan’da haftalık çalışma süresinin 39 saati aşmaması ve haftada iki gün izinli olacak şekilde bugünden başlayarak; Aralık, Ocak, Şubat ayları için aşağıdaki mesai saatlerinin uygulanması: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cuma Ö.E. : 08.00 – 12.00 Ö.S. : 13.00 – 16.30; Perşembe Ö.E. : 08.00 – 12.00 Ö.S. : 13.00 – 17.00 (Ayrıca Daire Müdürü’nün talep etmesi üzerine, Çiftliklerde görev yapan personel yukarıda belirtilen çalışma saatleri dışında haftada 39 saati aşmamak ve haftada iki gün izinli olacak şekilde çalıştırılabilir.)

4. Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne bağlı sağlık servisleri ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı sağlık servislerinde çalışan ve Değiştirilmiş Şekliyle 6/2009 sayılı Kamu Sağlık Çalışanları Yasası kapsamı dışında kalan kamu görevlilerine bugünden başlayarak; Aralık, Ocak, Şubat ayları için aşağıdaki mesai saatlerinin uygulanması: Pazartesi - Cuma: 08.15 – 16.00. Cumartesi – Pazar: Tatil

II. Değiştirilmiş Şekliyle 6/2009 Sayılı Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın 102’nci maddesinin (1)’inci fıkrası çerçevesinde kamu sağlık çalışanlarına bugünden başlayarak; Aralık, Ocak, Şubat ayları için aşağıdaki mesai saatlerinin uygulanması: Pazartesi - Cuma: 08.15 – 16.00. Cumartesi – Pazar: Tatil

III. (Kurum amirleri tarafından düzenlenmesi koşuluyla 08.30-16.00, 08.00-15.30 ve 08.15-16.00 saatleri arasında çalışan personele, hizmetlerin aksamayacağı şekilde personel arasında dönüşümlü olmak üzere 30 dakika ara dinlenme verilir) şeklinde yeniden düzenlemiştir”.

Elcil: Kargaşa çıkaracak çalışma saatleri

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, Bakanlar Kurulu’nun mesai saatleriyle ilgili aldığı karar uymayacaklarını belirttiği açıklamasında şunları kaydetti:

“Hükümetin kargaşa çıkaracak çalışma saatleri düzenlemesini kabul etmiyoruz. Kış saati uygulamasına dönülmesini ve Suudi Arabistan standart zaman dilimini değil, Doğu Avrupa Zaman Dilimi (EET) kullanılmasını istiyoruz.

Trafik kazasında en çok sorumluluk alması gereken üç bakanın erdemli olup istifa etmesini istiyoruz.

Basit bir yazılımla bankacılık ve havacılık sektörünün sorunlardan etkilenmesinin önlemini almak yerine, hükümet bu sorunlar varmış gibi arkasına saklanmaktadır.

Üç bakan istifa talebimizi unutturmak amacıyla mesai kavramı ve maaş kesintisi olayını gündeme getirerek gündemi değiştirmeye, Türkiye’nin saatler ile ilgili bir talebi olmamasına rağmen, yine Türkiye istermiş gibi davranıp, tepkilerin odağını değiştirmeye çalışmaktadır. Hükümetin bir diğer niyeti ise, tepkilerin odağını ve gündemi değiştirerek çözüm ve barış sürecini sabote etmektir.”

“Anti demokratik karar…”

Elcil, hükümetin, kış saati uygulamasında olduğu gibi mesaiyle ilgili karar alma sürecinde, toplum ile tartışmadan aldığı bu “anti demokratik” kararı tanımadıklarını belirterek, " ‘Ben yaparım olur’ devrinin kapandığını hatırlatırız” ifadelerini kullandı.

Alınan kararın öğrencilere, ailelerine ve kamu çalışanlarına çare üretmediği gibi özel sektör çalışanlarını da tamamen görmezden gelmekte olduğunu savunan Elcil, “hükümetin, çocukların beslenme ve dinlenme zamanlarına dikkat etmediğini; özel sektörde erken işe başlayan ailelerin çocuklarını ve köylerden taşımacılıkla gelen çocukları hem karanlıkta hem sokakta bırakmaya devam ettiğini” söyledi.

“Adanın kuzeyi tüm haksızlıklara rağmen yasalarla yönetilir” diyerek, öğretmenin mesaisinin, Öğretmenler Yasası 77. madde uyarınca sendikayla istişare edilerek belirlendiğine işaret eden Elcil, KTÖS’ün, akademik çalışma takvimindeki çalışma saatlerini 08.00-12.40 / 14.00-16.10 olarak imzaladığını ve imzaladıkları çalışma saatlerine sahip çıkacaklarını vurguladı.

Elcil, şunları kaydetti: “Toplumda duyarlılık yaratan bu konuda, çocuklarımızın okula karanlıkta gitmemesi için sorumluluk üstlenip 08.00-09.00 saatleri arası aldığımız grev kararı, yaşanan gelişmeler ve Sendikal Platform’un yeni eylem planları nedeniyle askıya alınmıştır. Bu bağlamda; bugün saat 08.00’de görev başında olup saat 12.40’da bitireceğiz. Öğleden sonra mesaisine ise saat 14.00’de başlayıp 16.10’da bitireceğiz. Bu eylemde KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS birlikte hareket edecek ve hükümetin aldığı kararı birlikte tanımayacaktır. Yarın ise tam gün genel grev ile meydana inip, bu kararı reddettiğimizi haykıracağız.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75