Mesarya'da yarıklar oluştu!

banner37

Yonca Kavşağı yakınlarındaki arazilerde meydana gelen yarıklar, görenleri şok etti

banner87
Mesarya'da yarıklar oluştu!
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Yonca Kavşağı yakınlarında bulunan birçok arazide meydana gelen dev yarıklar endişeye yol açtı.

KIBRIS’a konuşan Yerbilim Mühendisleri Odası Başkanı Oğuz Vadilili, Mesarya ovasında kimyasal yapısı kalsiyum sülfat olan ve eriyebilme özelliğine sahip birçok jipsin (alçı taşı) bulunduğunu belirterek, jipsin halk dilinde “Garga Tuzu” olarak bilindiğini dile getirdi.

Vadilili, Yonca Kavşağı’nın yakınlarında meydana gelen yarıkların olduğu bölgede jips varlığının bilindiğini ifade etti.

Oğuz Vadilili, söz konusu bölgede bulunan yarıkların 20-30 metre derinlikte ve 30-40 metre de kalınlıkta olduğuna dikkat çekerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yarıkların olduğu yerde kil ara bantlı olarak bulunan jipsler içerisinde kırık hatları boyunca erime boşlukları oluşmaktadır. Erime boşlukları içerisinde biriken yüzey suları da çoğu zaman kırık hatları boyunca mağaranın içerisine girmesi ile birikmektedir. İlk izlenimlere göre, o bölgede yakın zamanda yağan aşırı yağmurlar nedeniyle mağaralara su girişi hızlanmış ve kırık hatları da böylece daha çok açılarak, yüzeydeki kırıntılı malzemenin de mağaralar içerisine göçmesine sebep vermiş olabilir.”

“Bölgede aktif fay hatları var”

Oğuz Vadilili, yüzeyde oluşan yarıkların ilk başta fay hattı olarak düşünüldüğünü, ancak söz konusu yarıkların geometrik yapısında bir atım, yükselme veya alçalma gözlemlenmemesi nedeniyle bunun çok zayıf bir ihtimal olduğunu düşündüğünü söyledi.

Yonca Kavşağı’nın yakınlarında oluşan yarıkların olduğu bölgede Haspolat ve Beyarmudu faylarının bulunduğunu belirten Vadilili, bahse konu fayların da aktif fay olduğuna dikkat çekti.

“Sismolojik çalışma yapılmalı”

Vadilili, yarıkların olduğu alanda sismolojik çalışma yapılması gerektiğini belirterek, şu şekilde konuştu:

“Bu ihtimalin ortadan kalması için sismolojik veriler kullanılarak bu gerilmelerin deprem kaynaklı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Jeoloji ve Maden Dairesi ise söz konusu yerde detaylı bir şekilde bilimsel çalışma yapıp olayın nedenini kamuya açıklamalıdır. Tabii burada şuna da dikkat çekmek isterim, bu gibi alanlar imar kapsamı içerisinde de ise bu hemen sorgulanmalıdır. Jips akiferlerinin bulunduğu alanlar, aynı zamanda potansiyel süpsidans (çökme) alanlarıdır. Yarıklarda obruk oluşumları ise sonraki aşama olarak karşımıza çıkabilir. Bu nedenle dikkatli olmalıyız.”

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108