banner6

Mesaryalılar Allah'a emanet

banner37

Mesaryalılar saat 24.00’ten sonra, Geçitkale Sağlık Merkezi’ne kilit vurulmasına büyük tepki gösterdi. İlgililere çözüm çağrısı yapan bölge, endişelerini dile getirdi:

Mesaryalılar Allah'a emanet
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Geçitkale Sağlık Merkezi’nde, saat 24.00’ten sonra acil sağlık hizmetlerinin verilmemesi, bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından büyük tepkiye yol açıyor.

“Çağdaş sağlık hizmeti istiyoruz” diyen Mesarya halkı, merkezin gece yarısından sabah mesai saati başlangıcına kadar acil hizmeti vermemesinin kabul edilir olmadığına vurgu yaptı ve yetkililere 24 saat hizmet için çağrıda bulundu.

İhtiyaç duyulması halinde hastalarını, kendi imkânlarıyla en yakın hastanelere taşımak zorunda bırakıldıklarını ifade eden Mesaryalılar, bu durumdan ötürü tedirginliklerini dile getirdi.

Sağlıkçıların ellerinden gelen en iyi hizmeti verdiğini sözlerine ekleyen bölge halkı, “Biz kesintisiz hizmet istiyoruz” dedi ve ekledi:

“Gece yarısından sonra, acil sağlık hizmetinden yoksunuz. Bu kabul edilemez. Gerekirse münhal açıp elaman alsınlar. Biz çağdaş sağlık hizmeti istiyoruz. Önceleri yalnızca mesai saatlerinde hizmet veren merkez, şubat ayından beridir gece 12’ye kadar hizmet veriyor. Saat 00.05’te ölecek olsak kimse ilgilenmiyor. ‘Mağusa veya Lefkoşa’ya gidin’ deniyor. Böyle rezalet olur mu? Ambulans merkezin garajında beklesin, vatandaş da ölsün mü?”

Ne dediler?...Ne dediler?... Ne dediler?...

Mehmet Çavuş

“Ocak ayında babamı ani kalp krizi sonucu kaybettik. Geçitkale’de yaşıyorum ve sağlık merkezi evime çok yakın. Ancak gece saat 3 civarlarında hastalanan babamı kendi arabamla Mağusa Hastanesi’ne yetiştirmek zorunda bırakıldım. Gazimağusa’dan çıkan ambulans beni ancak DAÜ kavşağında karşılayabildi, ancak babam için çok geçti. Ölmüştü. Acımız hâlâ çok taze. Bizim yaşadıklarımızı başkaları yaşamasın. Bizim canımız yandı, başkalarının canı yanmasın. Daha fazla vakit kaybedilmeden, hizmet 24 saate çıkartılsın.”

Necmi Köse

“Cumartesi gecesi saat 03.30’da nenem fenalaştı. Nenemi, köyümüzde var olan merkez gece 12’den sonra hizmet vermediğinden kendi imkânlarımızla bize en yakın olan Gazimağusa Hastanesi’ne götürdüm. Ambulansı evden çıkmadan önce aradım, beni Gazimağusa’nın girişinde karşıladılar. 10 dakikada oradaydım ancak nenemi kaybettik. Ölüm nedeni kalp krizi dediler. Köydeki merkez hizmet verseydi, belki de nenem acil müdahalede hayatta olabilirdi. Yaşlı olmasına karşın, hiçbir rahatsızlığı yoktu. Sağlık hizmeti yoksunluğundan canımızı kaydettik. Daha birçok kişiyi de bu uğurda kaybedebiliriz. Önlem alın. Canımızı yakmayın.”

Necmi Şabanoğlu

“Mesarya bölgesi, sağlık hizmeti açısından, gece 12’den sabah saat 08.00’e kadar kaderine terk. Çarşamba sabahı babam saat 06.00’da aniden rahatsızlandı. Telefonla beni arayarak durumu bildirdi, telaşlandım. 112 Acil Servis’i aradım. ‘Geliyoruz’ dediler. Ben geç olur beni karşılayın dedim ve kendi aracımla yola çıktım, beni Mutluyaka yakınlarında karşıladılar. Aracım olmasaydı ne olacaktı? Kimsesiz insanların halini düşünmek istemiyorum bile. Babamın şekeri yüksek çıktı, hastanede tedavi altına aldılar. Çok şükür, şimdi iyi. Ancak bu böyle olmaz. Merkez, Mesarya’ya 24 saat acil hizmeti vermeli. Bunun için ne gerekirse yapılmalı. Sağlık her şeyden önce gelir.”

Günay Kılgın

“Geçitkale’de acil hizmeti 24 saat olmalı. Aksisi vatandaşa zulümdür. 72 yaşındayım, eşimi 12 yıl önce sağlık sistemindeki eksiklikler nedeniyle kaybettim. 5 evladımı büyük zorluklar yaşayarak büyüttüm. Yıllar önce evde fenalaşan eşimi, hastaneye götürmek için yola çıktık ancak hastaneye ölüsünü yetiştirdik. Yıllar geçti, sistemde değişen bir şey yok. Gelen hükümet, gideni aratıyor. İlerleme yok. Vatandaşın derdine çare bulan, çare bulmak için çabalayan yok. Uzun lafın kısası, kimse kılını kıpırdatmıyor.”

Nurşen Gürkan

“Merkezin 24 saat hizmet vermesi önemli bir gerekliliktir. İnsanların güven içerisinde yaşaması için bu şarttır aslında. Bölgede, kimsesiz ve imkânsızlıklar içerisinde yaşayan birçok insan var. Bu kişiler hastalanınca ne yapacak. Gazimağusa’dan mı hizmet bekleyecek. Bekleyene kadar geçen süre? Gereksiz zaman kaybı… Bölge insanı, bu soruna çözüm istiyor. Acil durumlarda, hizmet yok diye canından olmak istemiyor. Bölgemizde var olan sağlık merkezinde kesintisiz acil hizmeti istiyoruz. İlgililerden de gerekeni yapmasını bekliyoruz.”

Fatma Çaltınoğlu

“Çınarlı’da yaşıyorum. Geçitkale Sağlık Merkezi’nin 24 saat hizmet vermesi yıllardır beklentimiz ancak bu yönde adım atılmadığını görüyoruz. Mesarya bölgesinin saat 24.00’ten sonra sağlık hizmetinden yoksun bırakılması kabul edilir bir durum değil. Biz en iyi şekilde verilen sağlık hizmetlerinin kesintisiz olmasını istiyoruz. Talebimiz, ilgililerin bu konuda çözüm üretmesidir.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 08:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104