Meslek Hastalıkları Tüzüğü, yıllardır hazırlanamadı

banner37

Meslek hastalıklarıyla ilgili tüzük çıkarılmasını öngören Sosyal Güvenlik Yasası, 12 yıl 5 ay önce yürürlüğe girdi. Ancak yasanın öngördüğü meslek hastalıklarıyla ilgili düzenleme içeren tüzük hâlâ hazırlanamadı

banner87
Meslek Hastalıkları Tüzüğü, yıllardır hazırlanamadı
banner90
banner99

12 YIL 5 AY GEÇTİ… Meslek hastalıklarıyla ilgili tüzük çıkarılmasını öngören Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinin üzerinden 12 yıl 5 ay geçmesine rağmen, bu süre zarfından meslek hastalıkları ile ilgili bir tüzük hazırlanıp, yürürlüğe konulamadı. Bu nedenle de kişinin yaptığı meslekten kaynaklı yakalanabileceği hastalıkların ne tanımı yapılabildi ne de kişiler bu tarz hastalıklara yakalanmaları konusunda destek görebildi.

“YASADA VAR”… KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın, insanların bir mesleği icra ederken, o meslekten kaynaklı bir rahatsızlığa yakalanabileceğini belirtti ve buna da meslek hastalığı denildiğini ifade etti. Barçın, hangi hastalığın meslek hastalığı sayılabileceği ve meslek hastalıklarına ilişkin usul ve esasları belirleyecek tüzüğün hazırlanmasının yasada yer almasına rağmen bir türlü hazırlanıp yürürlüğe giremediğini belirtti.

“SORUNLAR YAŞANIYOR”… Dev-İş Genel Sekreteri Ömer Naşit, Sosyal Güvenlik Yasası’nın 73-2007 sayılı yasa olduğunu söyledi ve 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirtti. Bu yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 12 senelik bir süreç geçtiğini kaydeden Naşit, bu yasanın öngördüğü meslek hastalıklarıyla ilgili tüzüğün hazırlanmamasının birçok insanın iş hayatında yaşayabileceği sıkıntılarla ilgili sorunlara yol açtığını kaydetti.

Ceren ÖZBİL


Meslek hastalıklarıyla ilgili tüzük çıkarılmasını öngören Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinin üzerinden 12 yıl 5 ay geçti, ancak söz konusu tüzük bir türlü çıkarılamadı.


Bu nedenle de kişinin yaptığı meslekten kaynaklı yakalanabileceği hastalıkların ne tanımı yapılabildi ne de kişiler bu tarz hastalıklara yakalanmaları konusunda destek görebildi.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın ve DEV-İŞ Genel Sekreteri Ömer Naşit hangi hastalığın meslek hastalığı sayılabileceği ve meslek hastalıklarına ilişkin usul ve esasları belirleyecek tüzüğün önemini anlattı.


Barçın, bu tüzüğün meslek hastalığına yakalanan bir kişinin güvencesiz kalmaması adına büyük bir önem taşıdığını söylerken, Naşit ise tüzüğün hazırlanmaması nedeniyle çalışanların ciddi bir mağduriyetle karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Barçın: Meslek hastalıkları ile ilgili tüzük yıllardır çıkarılmıyor


KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın, 2008 sonrası gerek kamuda gerekse de özel sektörde çalışmaya başlayan herkesin Sosyal Güvenlik Yasası’na tabi olduğunu belirtti ve gerek yaşlılık aylığı, gerek işsizlik ödeneği gerekse de hastalık ödeneği konusunda kamu ile özel sektörün aynı haklara sahip olduğunu söyledi.


Barçın, insanların bir mesleği icra ederken, o meslekten kaynaklı bir rahatsızlığa yakalanabileceğini belirtti ve buna da meslek hastalığı denildiğini ifade etti. Devrim Barçın, şu şekilde konuştu:


“Bir kişi meslek hastalığına yakalanıp, çalışmadığı zaman, güvencesiz kalmaması adına bu süre zarfında bir aylık bağlanması ve sağlık masraflarının karşılanması gerekiyor. Ancak bu konuda Sosyal Güvenlik Yasası’nın öngördüğü hangi hastalıkların meslek hastalığı sayılacağı ve meslek hastalıklarına ilişkin usul ve esasları belirleyecek tüzük hâlâ hazırlanmadı. Üzerinden 12 yıl 5 ay geçmesine rağmen bu tüzük hâlâ çıkarılmadı. Bu tüzük olmaması nedeniyle de insanlar bu konuda mağdur oluyor.” 

Naşit: Üzerinden 12 yıl geçti


Dev-İş Genel Sekreteri Ömer Naşit, Sosyal Güvenlik Yasası’nın 73-2007 sayılı yasa olduğunu söyledi ve 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirtti.


Bu yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 12 senelik bir süreç geçtiğini kaydeden Naşit, bu yasanın öngördüğü meslek hastalıklarıyla ilgili tüzüğün hazırlanmamasının birçok insanın iş hayatında yaşayabileceği sıkıntılarla ilgili sorunlara yol açtığını kaydetti.


Naşit, “yasada meslek hastalığı ile ilgili detaylar yoktur. Sosyal Sigortalar Yasası’nda detaylı olmasa da bu konuda belli maddeler vardır. Ancak Sosyal Güvenlik Yasası’nda detayların tüzükte yer alacağı belirtiliyor. Ancak bu tüzük 12 yıldır çıkarılmamıştır” dedi.

“Bir an önce bu tüzük hazırlanmalı”


Naşit, Dev-İş’in özelde örgütlü bir sendika olduğunu ifade etti ve bu tip sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.


Ne yazık ki yetkililerin bu konuda herhangi bir adım atmadığını belirten Naşit, şu şekilde konuştu:


“Bizim ülkemizde aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası var. Bununla ilgili de detaylı tüzükler daha önceki çalışmalarda gerçekleştirilmişti. Ancak meslek hastalığı konusunda o yasada da eksiklik var. Meslek Hastalıkları ile ilgili Sosyal Güvenlik Yasası’nda da İş Sağlığı Güvenliği Yasası’nda da detaylarının belirlenmesi anlamında eksiklik var.  Biliniyor ki çeşitli meslek hastalıkları var. Ancak bunlarla ilgili bir düzenleme yok ve insanlar bu konuda mağduriyet yaşıyor. Örneğin bazı meslek gruplarındaki insanlar çalışma alanlarıyla ilgili kanser hastalığına yakalanabiliyor. Ancak bu yakalandıkları hastalıkların meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için bu tüzüğün bir an önce geçmesi gerekiyor. Yetkililer bu konuda bir an önce sendikalarla görüşerek, 12 yıl yıldır hazırlanmayan bu tüzüğü hazırlamalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75