Meslek yasası, görüş için Başsavcılık’ta

banner37

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nin hazırladığı, eczanelerin çalışma saatlerine ve nöbetlere uyup uymadığının denetlenmesini sağlayacak yasal düzenleme için düğmeye basıldı

Meslek yasası, görüş için Başsavcılık’ta
banner90
banner99

KURUL VE KOMİTE KURULACAK… Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, eczacıların meslek kurallarını düzenleyen meslek yasa tasarısının eczaneleri denetlemeyi içerdiğini kaydetti. Bu tasarının yasallaşması durumunda, bölgelerde, komite ve kurullar oluşturulacağını ifade eden Öksüz, eczanelerin, açma-kapama ve nöbet saatlerine uyup uymadığının denetleneceğini belirtti

“ECZANELERİN DENETLENMESİNİ İSTİYORUZ”… Umut Öksüz, “Normalde bu yasayı dışarıdan başkasının yapması gerekirdi ancak biz yaptık. Bizim için öncelik toplum sağlığıdır. Onun için biz, kendi meslektaşlarımızı denetlemek istiyoruz ki vatandaşa etik kurallar çerçevesinde daha iyi hizmet sunabilelim” dedi

Ceren ÖZBİL

Eczanelerin açma kapatma saatlerine ve nöbetlere uyup uymadığının denetlenmesini sağlayacak yasal düzenleme yolda…

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği tarafından hazırlanan yasa tasarısı, görüş için Başsavcılığa gönderildi. Tasarının, Başsavcılık tarafından uygun bulunması durumunda Cumhuriyet Meclisi’ne sevk edilmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, söz konusu tasarının, birliğin, 2 Kasım 2019’da yapılan genel kurulundan oybirliği ile geçtiğini anlattı.

Öksüz, tasarının eczaneler için ciddi denetimler içerdiğini anlattı.

“Tasarı, görüş için Başsavcılık’ta”

banner134
Öksüz, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin söz konusu meslek yasa tasarısını, Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce meclise gönderme sözü verdiğini ancak tasarının şu anda Başsavcılık’ta olduğunu ifade etti.

Tasarının Başsavcılık’tan seçim yasaklarından önce geri dönmesi durumunda meclise sevk edileceğini kaydeden Öksüz, ancak seçimden sonraya kalacağını düşündüğünü ifade etti.

“Kurullar oluşturulacak ve denetim yapılacak”

Bu yasa tasarısının eczaneleri denetlemeyi içerdiğini kaydeden birlik başkanı Öksüz, şöyle konuştu:

“Bölgelerde komiteler ile kurullar oluşturulacak ve bunlar da eczaneleri denetleyecek.

Eczanelerin açma, kapama saatlerine uyup uymadığı, nöbet saatlerine uyup uymadığı denetlenecek. Ayrıca eczacının sıkıntıları dinlenip, çözüm yolları aranacak ve sosyal sorumluluk projeleri yapılacak. Yasa tasarısı tüm bunları içeriyor.

Normalde bu yasayı dışarıdan başkasının yapması gerekirdi ancak biz yaptık. Bizim için öncelik toplum sağlığıdır. Onun için biz, kendi meslektaşlarımızı denetlemek istiyoruz ki vatandaşa etik kurallar çerçevesinde daha iyi hizmet sunabilelim.”

“2.5 yıldan sonra Haysiyet Divanı’nı aktif hale getirdik”

Şu anda tek denetleme organının İlaç Eczacılık Dairesi bünyesinde bulunan Haysiyet Divanı’nın olduğundan söz eden Öksüz, Haysiyet Divanı’nın normalde İlaç Eczacılık Dairesi bünyesinde bulunan kurul olduğunu belirtti.

Öksüz, “Daire, bu divanı kurup bize bildirir. Başında savcı olur, üç tane kamu ve üç tane de özel eczane eczacısı divanda yer alır. Özel eczane eczacısı bizim tarafımızdan yetkilendirilir. Normalde onların kurup, bize bildirmesi gerekirdi. Ancak yapılmadı. Biz, göreve gelir gelmez ilk yaptığımız resmi yazışma, 2.5 senedir aktif olmayan Haysiyet Divanı’nı aktifleştirmek içindi... En sonunda kurdurmayı başardık” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75