Mete Boyacı, Şehir Planlama Dairesi Müdürü'ne dava açıyor

banner37

Gazimağusa-Yeniboğaziçi- İskele Emirname Taslağı’nın tartışıldığı toplantıda itirazda bulunan iş adamı Mete Boyacı’ya Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’ın “Hükümet kurup, hükümet bozan bir ailenin ferdi olarak” şeklindeki söylemi, mahkemelik oluyor. Boyacı, bu iddiaların hükümete de hakaret olduğunu savundu.

Mete Boyacı, Şehir Planlama  Dairesi Müdürü'ne dava açıyor
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa-Yeniboğaziçi- İskele Emirname Taslağı’nın açıklandığı Danışma Toplantısı’nda iş adamı Mete Boyacı’nın konuyla ilgili fikirlerini söyleyip, itirazda bulunması sonrası Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan tarafından sarf edilen “Yıllarca bu ülkede hükümet bozan, hükümet kuran bir ailenin ferdi olarak” sözleri ülkenin gündemine oturdu.
KIBRIS’a konuşan iş adamı Mete Boyacı, Türkmen Yiğitcan’ın iddialarıyla ilgili dava açma girişimlerine başladığını söyledi.
Boyacı, Türkmen Yiğitcan’ın hiçbir dayanağı olmayan ve hiçbir şekilde arkasında duramayacağı bir iddiayı ortaya attığını ve bu iddialarının her şeyden önce toplantı sırasında salonda bulunan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a ve hükümete yönelik hakaret, saygısızlık olduğunu kaydetti.
“O bakanı ve o hükümeti ben mi getirdim göreve. Yoksa ben mi görevden götürdüm. Oradaki milletvekillerini ben mi göreve getirip, görevden aldım? Bu iddiayı yapan arkadaşa gittim ve tüm söylediklerinin arkasında durmasını söyledim. Söylediklerini kanıtlamasını söyledim” diye konuşan Boyacı, ilgili iddia için ise dava açmak için gerekli süreci başlattığını açıkladı.
Mete Boyacı, emirname taslağının ise ekonomik gerçekler ve bölgenin gerçekleriyle bağdaşamadığını, özellikle Yeniboğaziçi ve İskele’de binaların yükselmesine izin verilmesi gerektiğini dile getirdi.
 

Boyacı: Taslak gerçeklerle bağdaşmıyor
İş adamı Mete Boyacı, önceki akşam açıklanan Gazimağusa-Yeniboğaziçi- İskele Emirnamesi Taslağı’nın ne arzu edildiğini ortaya koyan bir çalışma olduğunu söyledi.
Boyacı, kendisine göre emirname taslağının ekonomik gerçekler ve bölgenin gerçekleriyle bağdaşmayan, insanlarla, halkla ve esnafla görüş alışverişi yapılmadan hazırlanan bir emirname taslağı olduğunu kaydetti.
Emirname taslağının en yakınımızdaki ülkeler olan Türkiye, Güney Kıbrıs ve Avrupa’nın politikaları ile bağdaşmadığını ifade eden Boyacı, Avrupa’daki bir ülkenin küçük bir şehrinin alıp örnek gösterilecek olması halinde buna gerekçe bulunabileceğini, bunun dışında bu emirname taslağına hiçbir gerekçenin bulunamayacağını ifade etti. 
Boyacı, emirname taslağının çok daha farklı bir düşünce ve yaklaşımla hazırlanması gerektiğini dile getirdi.
Hazırlanan taslağın radikal bir taslak olarak önlerine konduğunu belirten Boyacı, Şehir Planlama Dairesi’nin bu taslak üzerinde 2 yıldır çalışma yaptığını söylemesine rağmen bu emirnameyi ilgilendiren herkese itirazlarını belirtmek ve önerilerini sunmak için sadece 1 haftalık süre verildiğinden yakındı.
Mete Boyacı, bu anlayışı ve bu niyeti anlamanın mümkün olmadığını açıkladı.

banner134
 

“Denizin değeri sıfırlanıyor”
İş adamı Boyacı, şöyle dedi:

“Gazimağusa’nın içinde sınırlı birkaç noktada sanırım 4 kat izni verildi. O da yok denecek kadar küçük bir alandır. Esas buna ihtiyacı olan bölge zaten Yeniboğaziçi ve İskele Bölgesi’dir. Batı tarafta herhangi manzara olan yer yoktur. Batı taraf düz bir ovadır. Yeniboğaziçi ve İskele’nin tek özelliği denizdir. Denizin önüne 2 katlı bir ev yapılırsa sadece en ön sıradaki ev deniz manzarasını görebilecek. İki katla denizden gelecek olan bu değeri bir anda sıfırlamış olursunuz.

Bizim düşüncemiz madem toprak sınırlıdır. Bırakın yükselsin. Ancak bunun gerektirdiği halka ve çevreye sıkıntı yaratılmasını engelleyecek tedbirleri de müteahhitlerden isteyin. Kurallar zaten bellidir. Tedbir almak için gerekirse ek ücret alın. Alt yapıyı zaten müteahhit yapmak zorundadır. Yolu, kanalizasyonu, elektriği ve kaldırımı yapmak zorundasınız. Zaten yapmazsanız bu yerleri satamazsınız. İnsanlar gelip de uydurma yerlerde kalmayı kabul etmiyorlar. Her işi zaten müteahhitler yapıyorlar”.
Bu konuda eksik görülen bir kısım varsa kendilerine söylenmesini ancak binaların yükselmesine izin vermelerini isteyen Boyacı, çok basit bir ekonomik akılla 1 dönümlük bir yere 2 ev yapmaktansa 100 ev yapmanın daha akıllıca olduğunun görülebileceğini dile getirdi.
Mete Boyacı, sözü edilen bölgelerde ciddi bir kiralama sektörü oluştuğuna da değindi. Devletin bu kiralardan aldığı ciddi stopaj parası olduğunu anlatan Boyacı, bu emirname taslağının bunu sıfırlamayacağını ama kıyaslanamayacak şekilde düşük bir rakama getireceğini ifade etti. Mete Boyacı, binaların yükselmesinin kimseye zararı olmadığını açıkladı.
Mete Boyacı, “Bu bölgelerde Girne’deki durum söz konusu değildir. Girne’nin içinde artık yol yapacak yer kalmadı. Girne’de sınırlama getirilmesini anlayabilirim. Girne’de çok yoğun yapılaşma oldu ve alt yapının artık geliştirilmesi mümkün olmayan küçük bir alanda oldu. Ancak Gazimağusa- İskele ve Yeniboğaziçi’nde bu geçerli değildir. Bu bölgelerde hala daha yol vardır ve yol yapacak yerler de vardır. Müteahhitler olarak bu zihniyetin karşısına nasıl bir alternatifle gideceğimizi düşünmeye başladık. Hepimiz şok olduk. Çok acele düşünülmüş ve gerekli insanların görüşleri alınmadan ortaya bir emirname taslağı kondu. Bu çok üzücü ve şaşırtıcıdır” diye konuştu.
 

“İddiaları hükümete de ciddi bir saygısızlıktır”
İş adamı Mete Boyacı, önceki günkü Danışma Toplantısı’nda Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’ın kendisine “siz hükümet bozup, hükümet kuran bir ailenin ferdi olarak” diye bir ifade kullanması konusuyla ilgili olarak dava açacağını açıkladı.
Söz konusu kişinin bir kamu çalışanı olduğunu ifade eden Boyacı, bu iddiaların sarf edildiği sırada resmi bir toplantı olduğunu ve salonda bakan, milletvekilleri ve belediye başkanlarının yer aldığına dikkat çekti.
Mete Boyacı, söz konusu kişinin hiçbir dayanağı olmayan ve hiçbir şekilde arkasında duramayacağı bir iddiayı ortaya attığını söyledi.
Mete Boyacı, şöyle devam etti:

“Söz konusu kişi aslında her şeyden önce hakareti oradaki bakana yapıyor. O bakanı ve o hükümeti ben mi getirdim göreve. Yoksa ben mi görevden götürdüm. Oradaki milletvekillerini ben mi göreve getirip, görevden aldım? Bu iddiayı yapan arkadaşa gittim ve tüm söylediklerinin arkasında durmasını söyledim.

Söylediklerini kanıtlamasını söyledim. Bununla birlikte bana şirketimin yaptığı yolsuzluk veya herhangi bir şey varsa bulup göstermesini istedim. Benim şirketim 50 yıldır bu ülkede iş yapıyor. Bana bu şirketin herhangi bir yolsuzluğunu göstersin. Bu şirket kime zarar verdi göstersin. Kimin hakkını yedi göstersin. Bana tüm bunları göstermesini istedim. Kendisini dava edeceğimi de kendisine söyledim”.
Dava için gerekli süreci başlattığını ifade eden Boyacı, ancak kendisinin şahsi görüşünün bu iddiaların hükümete de yapılan çok ciddi bir hakaret ve saygısızlık olduğunu kaydetti.
Mete Boyacı, kendisi dışında başkalarının da bu iddialarla ilgili hesap sorması gerektiğini ifade ederken, “onun istifa etmesi yönündeki kararı ben veremem. Bu onun bakanlığının bileceği bir şeydir” dedi.
Mete Boyacı, “Bir tek inşaat ile kalkınma olmayabilir. Bu doğrudur. Ama dünyada tek sektörle geçinen ülke bir tek Vatikan’dır. Hiçbir ülke inşaat sektörünün kalkınmasının parçası olmadığını söyleyemez. İnşaata bağlı olarak birçok insan çalışmaktadır. Özel sektör düşmanlığı anlayışı artık değişmesi lazımdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75