banner6

Metehan'da kuyruk eziyeti son bulacak

banner37

Kıbrıs Rum polisi, Metehan Sınır Kapısı’nda KKTC’de olduğu gibi çift geçişli sisteme geçiyor. İki gündür denemesi yapılan sistemin bir hafta içerisinde faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.

Metehan'da kuyruk eziyeti son bulacak
banner99

Ali CANSU

Lefkoşa Metehan Sınır Kapısı’nda 14 yıldır yaşanan kuyruk eziyeti nihayet sona eriyor. Rum yetkili makamları, artık Metehan’da tek kontrol noktasından çift geçişli kontrol noktasına geçmek için çalışma başlattı.

Rum yetkili makamları bunun için kontrol noktasının hemen yanına işlem yapılacak başka bir kulübe koydu.

Özellikle hafta sonları, özel günlerde ve bayramlarda Rum polisinin tek geçiş noktası ile işlem yapması nedeniyle yaşanan yoğunluktan hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar yazın sıcakta, kışın ise araçlarının içerisinde sınır kapısında oluşan uzun kuyruk nedeniyle eziyet çekiyordu.

14 yıldan sonra kuyruk çilesi bitiyor mu?

Güney ile kuzey arasında kapıların açıldığı 23 Nisan 2003 tarihinin üzerinden 14 yıl geçti. Kıbrıs Rum polisinin bugüne kadar tek geçişli kontrol noktasından geri adım atmaması, kuzeye doğru uzun araç kuyruklarının yaşanmasına neden oluyordu.

Kuzeyde çift geçiş kontrol yapılırken güneyde 14 yıldır tek geçişli kontrol yapılması sebebiyle uzun kuyrukların oluşması, her iki toplum vatandaşlarının zaman zaman tepkisine neden oluyordu. Hatta kuzeyden çift geçişli kontrol yerinden geçenler Rum polisi ikinci şeridi açmadığı zaman vatandaşların korna çalması ile ikinci şeridi tepki nedeniyle açmak zorunda kalıyordu.

İşte bu yüzden Güney Kıbrıs Rum kontrol noktasının tek geçişli sistemle işlem yapması ve sadece Kıbrıslı Türklere değil zaman zaman Kıbrıslı Rumlara da çift yönlü işlem yapmaması tepilere neden oluyordu.

Bu durumu 14 yıl sonra dikkate alan Rum yetkili makamları, geçtiğimiz hafta ikinci bir işlem kulübesini Metehan’daki kontrol noktasının yanına koydu. Rum polisinin üç gündür çift kontrol noktasından denemeler yaptığı ve kontrol noktasının ileriki günlerde tamamen açılmasının planlanıldığı öğrenildi.

Herkes memnun

Kıbrıs Türk tarafında olduğu gibi Kıbrıs Rum kesiminin de çift yönlü işlem yapacak olması Kıbrıslı Türk ve Rumların yanı sıra turistleri de memnun etti.

Geçtiğimiz günlerde Rum polisinin bu konuda denemeler yaptığını gören Kıbrıslı Türkler, en fazla mağduriyeti kuzeyden güneye geçmek isteyenlerin yaşadığını belirterek, geç de olsa çift geçiş sistemine başlanılacak olmasını sevindirici bir durum olarak niteledi.

Ara geçiş yok

Öte yandan, zaman zaman sınır kapısından Kermiya Sosyal Konutları önüne kadar uzayan kuyruktan kaçmak isteyenlerin çift gidiş-gelişli yoldan diğer yöndeki şeride geçebilmesi için herhangi bir düzenleme yapılması da, sınır kapısının kuzeyini kullananların şikâyetlerine neden oluyor.

Yol yol olmaktan çıktı

Lefkoşa’dan Metehan Sınır Kapısı’na gidiş yönündeki yolun bazı kesimlerinde şişme ve çökmeler oldu. Ancak bugüne kadar hiçbir yetkili bu konuda önlem almadı. Zaman zaman ise aynı yolda sokak lambalarının da yanmaması vatandaşların en fazla şikâyet ettiği konular arasında yer alıyor.

Vatandaşlar, güneyden kuzeye geçerken orta refüjde ve kenarlarda çöplerin olduğunu, ağaçların budanmadığını belirterek, yetkililerin buralara daha fazla özen göstermesini ve çiçekler ekmesini istiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 09:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104