Metrekareye 245 kilogram yağış düştü

banner37

Girne Belediye Başkanı Güngördü, can kayıplarının yaşandığı sel felaketinin yaşandığı gün yağan yağmurun neredeyse yağan yıllık miktara eşit olduğunu söyledi:

Metrekareye 245 kilogram yağış düştü
banner87

İbrahim FEVZİOĞLU   

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, üç gencin hayatını kaybettiği, bir gencin ise halen arandığı sel bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

Kıbrıs Türkleri açısından belki de yıllarca görülmemiş şiddetli bir yağmur yağdığını ifade eden Güngördü, felaketin yaşandığı günün metrekareye 245 kilogram metrekare yağmur düştüğünü, Kıbrıs’ın yıllık ortalamasının ise 300 kilogram metrekare olduğuna dikkat çekti.

Bu tür yağışların 7 yılda, 10 yılda bir yaşanabileceğinin altını çizen Güngördü, bunun küresel ısınmanın en büyük etkilerinden biri olduğunu kaydetti.

“Yol yapılır, asfalt yapılır, bina yapılır. Fakat bugün için üzerinde durduğumuz bu can kayıplarımızdır. 3 gencimizi bulduk, bir gencimizin de bulunması için herkes seferber olmuştur” diyen Güngördü, bir değerlendirme toplantısı yapıldığını ve olayın meydana geldiği güzergahın tekrardan yukarıdan aşağıya doğru ve var olan toprak ve çalıları temizleyerek, benzer bir olayın yeniden yaşanmaması için el birliği ile çalışacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER