Metrelerce TIR kuyruğu oluştu

banner37

Kamuda örgütlü beş sendikanın günlerdir ek mesai yapmaması, Girne Turizm Limanı’ndan Türkiye’ye gidecek olan nakliyecileri de mağdur etti

Metrelerce TIR kuyruğu oluştu
banner87

Ahmet KARAGÖZLÜ

Türk Lirası’nın döviz karşısında hızlı değer kaybetmesi nedeniyle yaşanan ekonomik krizin atlatılabilmesi için hükümetin aldığı önlemler paketi içerisinde yer alan ek mesailerden kesinti yapılması kararına şiddetle karşı çıkan kamuda örgütlü beş sendikanın ek mesai yapmama kararı Girne Turizm Limanı’nı da etkiledi.

KIBRIS Gazetesi muhabiri, dün öğle saatlerinde Girne Turizm Limanı’na giderek Türkiye’ye gidecek olan TIR’ların, liman dışında bulunan trafik ışıklarından limanın içine kadar metrelerce kuyruk oluşturduğunu gözlemledi.

KIBRIS’a açıklamada bulunan bazı TIR sahipleri, limanda oluşan TIR kuyruğunun sabah saatlerinde başladığını ve kuyruktan ancak 4 saatte çıkabildiklerini söyledi.

“Ek mesai sorunu yüzünden nakliyeciler mağdur oldu”

Kıbrıs Türk Beynelminel Nakliyeciler Birliği Başkanı Hasan Dörtgazi, birlik olarak KKTC ile Türkiye arasında 400 adet TIR’la kara taşımacılığı yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını belirterek, Türkiye’ye gidiş ve gelişleri gemilerle sağladıklarını söyledi.

Ülkemizde yaz ve kış mesaisi olmak üzere iki tane mesai sisteminin olduğunu kaydeden Dörtgazi, özellikle yaz mesaisinin uygulandığı dönemlerde nakliyecilerin çok sıkıntı çektiğini dile getirdi.

Dörtgazi, “Türkiye’den gelen gemiler genellikle sabah saat 10.00 gibi limana varıyor. Gemiler tahliye edilene kadar da mesai bitiyor. Gemilerin kaldırılması için gümrükte ek mesai yapılması gereklidir” şeklinde konuştu.

Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birilikte nakliyecilerin de mağdur olduğuna dikkat çeken Dörtgazi, özellikle yakıt ve liman masraflarının dolar üzerinden yapıldığını ifade etti.

Dörtgazi, hükümet ile sendikalar arasında yaşanan ek mesai sorunu yüzünden nakliyecilerin mağdur olduğunu söyleyerek, “Bu sıkıntılı günlerden ancak el birliğiyle çıkabiliriz” dedi.

“Gemiler doluluk oranlarını kaybetti”

Dörtgazi, Girne Turizm Limanı’ndan Türkiye’ye gemiyle nakliye yapan şirketlerin ellerinde bulunan 40 TIR kapasiteli gemilerin sekiz TIR’la kalkış yapmak zorunda kaldığını belirterek, gemilerin düşük kapasiteyle kalkmasından dolayı da doluluk oranlarını kaybettiğini ifade etti.

İstanbul veya İzmir gümrüğünden çıkan bir TIR’ın en geç 24 saat içinde Mersin Gümrüğü’ne giriş yapması gerektiğini kaydeden Dörtgazi, “Mersin Limanı’na giden TIR’larımız gemi bulamadığında orada gemi beklemek zorunda kalıyorlar. Ancak limanda bekleyen her bir araç orada beklediği için günlük olarak 33 dolar ardiye ücreti ödüyor. Bu nedenle de mağdur oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Nakliyeciler ne dedi? … Nakliyeciler ne dedi? … Nakliyeciler ne dedi? …

Muhammet Tunçtürk:

Tunçtürk Nakliyat’ın sahibiyim. Pazartesi günü gelen TIR’larımızın aynı gün işi bitmesine rağmen memurların mesainin ardından çalışmamasından dolayı adadan çıkamıyor. Sabah saat 8.30’da gelen TIR’larımız öğlen saat 13.00 olmasına rağmen halen adadan çıkamadı. Yaşanan ekonomik krizde birbirimize daha çok hoşgörülü ve anlayışlı davranmamız gerekirken aksine ortalığı germek için elimizden geleni yapıyoruz. Burada bulunan TIR’lar gelmese ve bu çark dönmese ithalatçı firmalar malını alamaz ve müşterilere mal veremez. Bu çark dönmezse ülke ekonomisi kaybeder.

Engin Hoca:

Ben Türkiye ve Kıbrıs arasında nakliyecilik yapıyorum. Yaşanan sorun yüzünden zararımız çok büyük. Pazartesi gününden gelen araçlarımız bugün cuma olmasına rağmen halen adadan çıkamadı. Ben iş yavaşlatması yaptıklarına da inanıyorum. Sendikalar belki bir yerde haklılar. Çünkü devlet tüccardan, gemicilerden ve armatörlerden normal mesaisini alıyor. Ama bu insanlara kriz nedeniyle saatlik 30 TL olarak verdiği mesaiyi 15 TL’ye çekmeye çalışıyor. Doğal olarak onlar da bunu kabul etmedi. Bir yerde onlar da haklıdır. Bu konuda sendikaları haklı buluyorum ama eylemlerini gerçekleştirmek için iş yavaşlatması yapmalarını kesinlikle doğru bulmuyorum.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER