banner6

“Mevcut yapılar sürdürülebilir değil”

banner37

UBP İskele Milletvekili Adayı Mesut Genç, bu ülkenin kamu ve belediyeler reformuna ihtiyacı olduğuna dikkat çekti

“Mevcut yapılar sürdürülebilir değil”
banner151

Ayşe BULUT

Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili Adayı Mesut Genç, vekil olduğu 4 yılda ciddi tecrübeler edindiğinden bahsederek, meclisin ana mutfağı olan Ekonomi Maliye Plan ve Bütçe Komitesi üyesi olarak 3 yıl bir fiil bu komitede çalıştığını ve bunun yanında birçok yasayı bu ülkeye kazandırdıklarını kaydetti.

Genç,  reform niteliğindeki yasaları ele alma fırsatları olduğuna vurgu yaparak, bu yasaları Meclis Genel Kurul’unda geçirip yasalaşmasında büyük emek harcadıklarını söyledi.

Bankacılık tecrübesinden yola çıkarak sektörde ciddi anlamda yasal boşluklar olduğunu belirten Genç, görev yaptığı sürede bu konuda çalışma yaptığını anlattı.

Genç, iki sene önce tüketici kredileri üzerine ortadaki yasal boşluk kaldırmak ve hem vatandaşlar, hem de bankalar arasındaki o boş ilişkiyi yasal zemine dayandırmak açısından 31/2020 sayılı Tüketici Kredileri Yasası’nı çalışıp meclise sunduğunu söyleyerek, altı ay boyunca yasa üzerinde çalışıp, geçmesini bizzat sağladığına işaret etti.

Meclis’te görev yapmaya ikinci kez laik görülürse Tüketici Kredileri Yasası gibi reform niteliğindeki yasaları hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğini kaydeden Genç, yasama faaliyetlerinde meclisin en iyi şekilde çalışması noktasında büyük çaba gösterdiklerini ifade etti.

“Birçok komitede de görev aldım” diyen Genç, görev aldığı komitelerden birinin ise önergesini verdiği Meclis İç Tüzüğü değişikliği konusunda kurulan komite, bir diğerinin ise Kıb-Tek yolsuzlukları konusunda kurulan komite olduğunu vurguladı. 

“Reformlar için çalışacağım”

Genç, kamu reformunun öneminden bahsederek, bu ülkeye kamu reformunun şart olduğunu belirtti.

Yeniden seçildiği takdirde kamu reformunun bir an önce hayata geçmesi için çalışacağının altını çizen Genç, diğer bir hedefinin belediyeler reformu olduğunu, çünkü mevcut yapıları ile belediyelerin ayakta durmasının imkansız olduğunu kaydetti.

Seçim sisteminde sıkıntılar olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyleyen Genç, “2018 Genel Seçimlerinde yaşanan sıkıntıları gördük. Bu seçimde de aynı geçtiğimiz seçimde olduğu gibi birçok oy yanacak. Daha rahat sayıla bilen, minimum oy kaybına yol açabilecek, daha şeffaf bir seçim sistemi için çalışılmalı” dedi.

Genç, istikrarın gelmesi açısından karma oy ve baraj konusunda da müdahale edilmesi gerektiğini savunarak, meclisin bu konuda da bir çalışma yapması gerektiğine dikkat çekti.

Genç, yine bankacılık sektöründe yasal boşluk olarak tanımlanabilecek ticari krediler üzerine de aynı kendisinin tüketici kredileri üzerinde yaptığı çalışma gibi bir çalışmanın yapılmasının öneminden bahsederek, bu konuda elinden geleni yapacağını, bu ülkenin ekonomisini oluşturan kesimin sadece tüketiciler değil aynı zamanda ticari işletmeler olduğunu vurguladı.

“En büyük sorun ekonomi”

Ülkemizin en büyük sorununun 2 yıla yakın bir süredir pandemi olduğunun altını çizen Genç, ama artık pandemi ile mücadelenin 2’nci sırada yer aldığını, ekonomik sorunların şu an için en büyük sıkıntı haline geldiğini kaydetti.

Genç, özel sektöründe, kamu maliyesinin de çok zor durumda olduğuna işaret ederek, gelirlerin ciddi anlamda düştüğünü, borçlanma miktarlarının günden güne arttığını belirtti.

23 Ocak’tan sonra UBP’nin bu konuda hamlesi olacağını vurgulayan Genç, bunu Genel Başkan Sucuoğlu’nun da sürekli dile getirdiğini söyledi.

Genç, turizmin geliştirilmesi ve daha fazla pazarlanması gerektiğine vurgu yaparak, dünyadan daha fazla turistin ülkeye gelebilmesi için çalışacaklarının altını çizdi.

Mesut Genç kimdir?

İlkokulu Kaplıca’da, ortaokulu Bekirpaşa Lise’sinde, liseyi ise Namık Kemal Lisesi’nde bitirdi. Üniversite eğitimini DAÜ’de tamamladı.

Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra bankacı olarak iş hayatına atıldı.

7 yıl krediler yöneticisi olarak bankada görev yapan Genç, aile işi olan turizm sektöründe de çalışmalarını sürdürmektedir.

2018 yılında yapılan Genel Seçimlerde milletvekili seçildi. 23 Ocak’ta yapılacak seçimlerde ise yeniden aday olan Genç,  UBP’de İskele’den 3’üncü sıra adayı oldu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104