Mevlevi Atış Alanı'nda kayıp 5 patlayıcı var

banner37

Güzelyurt Kaymakamı Orakçıoğlu, Mevlevi Ağır Silah ve Tanksavar Atış Alanı’nda havan atışlarından kalma, bölgede yeri tespit edilemeyen mühimmatlar olduğunu duyurdu ve vatandaşları uyardı:

banner87
Mevlevi Atış Alanı'nda kayıp 5 patlayıcı var
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Yuvacık, Mevlevi ve Kalkanlı köylerinin ortasında bulunan askeri atış alanında yeri tespit edilemeyen 5 adet aydınlatma mühimmatı olduğu duyuruldu.

KIBRIS’ın gözlemi ve uzmanların araştırması sonucu, Güzelyurt’ta bağlı Yuvacık Ağıllar Bölgesi’nde13 yaşındaki Makhir İsmailov’un bir mühimmata temas etmesiyle patlaması sonucu hayatını kaybettiği yerde 3 adet el bombası bulunması, yetkilileri harekete geçirdi.

Yapılan aramalar sonucunda 5 adet aydınlatma mühimmatının kayıp olduğu ortaya çıktı. Sivillerin dolaştığı, üreticilerin tarlalarında ekim ve bakım yaptığı alanlardaki tehlike devam ediyor.

Bölge muhtarları ve vatandaşlar, ne yapacağını bilemez duruma geldi. KIBRIS’a konuşan bölge sakinleri “Kayıp bombalar olduğu söyleniyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tarlamıza mı gitmeyelim, hayvanımızı mı otlatmayalım. Can güvenliğimiz yok” dedi.

Orakçıoğlu: Patlayıcı mühimmata dokunmayın

Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, 26-29 Kasım tarihlerinde Mevlevi Ağır Silah ve Tanksavar Atış Alanı’nda icra edilen havan atışlarından kalma, bölgede yeri tespit edilemeyen 5 adet aydınlatma mühimmatı olduğunu açıkladı.
   Orakçıoğlu, atış alanı civarındaki okullarda, bulunulacak patlayıcı mühimmatta dokunulmaması ve en yakın mülki amirliğe haber verilmesi konusunda öğrencilerin bilgilendirilmesinin sağlanması konusunda uyarıda bulundu.
   Açıklamada, cami ve kahveler gibi halkın toplu bulunduğu yerlerde, vatandaşların bu konularda ilgililerce uyarılması, bütün aramalara rağmen arazide patlamamış mühimmat kalmış ise mülki amirliklerce bölgedeki halka 15 gün aralıkla ayda iki defa olmak üzere konuya ilişkin tebligatın tekrarlanması istendi.
   Orakçıoğlu açıklamasında, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit eden bu mühimmatın imha edilebilmesi için, görüldüğünde ya da bulunduğunda yerinin en kısa zamanda 14. Mknz. Piyade Albay Komutanlığı’na bildirilerek, konunun bölge halkına da duyurulacağını kaydetti.
 

“İsmailov, G3’le atılan tüfek bombasının patlaması sonucu yaşamını kaybetti”

Mevlevi Atış Alanı’nda Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin 30 Aralık’a kadar atışlarına devam edeceğini söyleyen Orakçıoğlu, 13 yaşındaki Makhir İsmailov’un G3’le atılan tüfek bombasının patlaması sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Orakçıoğlu, söz konusu atış alanıyla kaymakamlık olarak bizzat ilgilendiklerini ifade ederek atış alanının kapatılması yönünde de girişim başlatacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75