Mevsimsel depresyona dikkat!

banner37

Uzmanlar,  sonbaharda ve kış aylarında ortaya çıkan ruhsal çöküntü konusunda uyardı:

Mevsimsel depresyona dikkat!
banner99

Funda ÖZSAKINÇ

Enerji düşüklüğü, mutsuzluk, uyku ve yeme düzeninde bozulmalar, konsantrasyon kaybı, umutsuz, değersiz ve suçluluk gibi hisleriniz varsa; mevsimsel depresyonda olabilirsiniz.


Uzman Psikolog Türkmen Töre, farklı alt türlere sahip ruhsal hastalıklar olduğunu belirterek alt türlerden birinin, mevsimsel özellikler gösteren depresyon olduğunu ifade etti.


Töre, mevsimsel depresyonla ilgili yapılan araştırmalarda, bu rahatsızlığın genellikle sonbaharda ve kış aylarında ortaya çıktığının ancak ilkbahar ve yaz aylarında da ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu belirtti.

banner134

Töre, mevsimsel depresyonun, mevsimlerdeki değişikliklerle süregelen ve her yıl yaklaşık olarak aynı zamanlarda başlayan ve biten bir özelliğe sahip olduğunu kaydetti. Töre, mevsimsel depresyonu diğer depresyon türlerinden temel olarak ayıran özelliğinin en az iki yıl boyunca yılın belirli mevsim döneminde ortaya çıkması ve daha sonra yok olması olduğunun altını çizdi.


Psikolog Türkmen Töre, mevsimsel depresyonun bir kaç günlük bir hüzün durumundan daha ötede, tekrar edici şekilde çeşitli ruhsal belirtilerle anlamanın mümkün olduğunu ifade etti. Belirli bir mevsim dönemi içerisinde devam eden takriben her gün ve günün çok büyük bölümünde çökkün, mutsuz hissetmek gibi kendini gösterdiğini anlatan Töre, normalde keyif alınan aktivitelere olan ilginin kaybolması, enerjinin düşmesi, uyku ve yeme düzeninde bozulmalar, konsantrasyon kaybı, umutsuz, değersiz ve suçlu hissetmenin de belirtiler arasında olduğunu kaydetti.


Töre, “Belirtilerin şiddeti, günlük olarak yapmanız gereken işlerden ve sosyallikten sizi alıkoyuyor olması gibi durumlar tanı için gereklidir” dedi.


Türkmen Töre, kişilerin mevsimsel depresyon belirtileri varsa, öncelikle günlük işlerini aksatmadan yapmaya çalışıp bu rahatsızlık ile savaşma konusunda kararlı olmaları gerektiğine dikkati çekti.


“Günlük rutine mutlaka birey için motive edici davranışların eklenmesi, sosyalleşme ve çevreden bu konuyla ilgili sosyal yardım alınılması anlamlı olacaktır” diyen Töre, “Ruh sağlığı uzmanlarına başvurulması da bireylerin bu durum ile başa çıkmasında çok önemli bir adımdır. Uzmanla birlikte, bilişsel ve davranışsal çalışmalar, fototerapi, bazı ruhsal ve davranış egzersizleri planlanarak bireye yardım edilebilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75