'Meyve veren ağaç taşlanır bana da o nedenle saldırıyorsunuz'

banner37

banner87
'Meyve veren ağaç taşlanır bana da o nedenle saldırıyorsunuz'
banner90
banner99

Maliye Başkanı Serdar Denktaş, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, Merkezi İhale Komisyonu başkanı hakkında aldığı şikayetler ve rekabet kurulundan gelen bilgiler üzerine geçen hafta görevden alınmasına ilişkin bir gereksinim hissettiğini ve konuyu Bakanlar Kurulu’na ilettiğini söyledi. Müsteşarı vasıtasıyla görevden ayrılmasının istendiğini kaydeden Denktaş, önce kabul ettiğini, ardındansa bu karardan vazgeçildiğini anlattı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın hükümette oldukları dönemde Devlet Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nden yapılan kiralamalara ilişkin yazılı talepte bulunduğunu belirten Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bu dosyanın hazırlandığını ve raporun tamamlanmasıyla bilgilerin paylaşılabileceğini kaydetti.

Denktaş, kamunun kiraya vereceği ya da alacağı mülklerle ilgili yasal hakları bulunduğunu ve bu hükümet döneminde sadece uzatmaları daha fazla verdiklerini belirterek, her zamanki gibi yeni yatırımları değerlendirdiklerini kaydetti.

Rauf Denktaş Üniversitesi arazisinin 29 yıl önce ön izinle tıp fakültesi için verildiğini ancak proje hayata geçirilmediği için geri alınıp, Rauf Denktaş Üniversitesi’ne verildiğine işaret eden Denktaş, kendisine karşı organize bir saldırı gerçekleştirildiğini ileri sürdü. Denktaş, icraatlarıyla ilgili eleştirileri cevaplamaya hazır olduğunu ancak herkes için geçerli olan ve yıllardır uygulanan usullerle ilgili eleştirileri kabul etmediğini belirtti. Kendisine yönelik eleştirilere de değinen Denktaş, “Meyve veren ağaç taşlanır bana da o nedenle saldırıyorsunuz. Devam edin” dedi.

Konuşmasının sonunda, “Basın mensubu arkadaşlar benim konuşmamı lütfen haberleştirmeyin çünkü siz tam olarak yansıtsanız da onaylayanlar içinden cümle çekip çıkarıyorlar. Ben usandım. Siz yazmayın, editörleriniz benim konuşmamı kendileri yazsın” çağrısı yapan Denktaş, herhangi bir soruyu cevaplamayacağını dile getirerek kürsüden indi.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, söz alarak meclis usullerinin kimsenin keyfine kalmadığını belirterek, Maliye Bakanı Denktaş’ın tavrını ve soru almamasını doğru bulmadığını ve bunun ise içtüzüğe göre doğru olmadığını savundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da İçtüzüğün 62’nci  maddesine ilişkin maddeyi okuyarak Çavuşoğlu’nu yanıtladı. Uluçay, bakanların konuşma yapma ya da sorulara yanıtı verme zorunluluğu olmadığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75