banner6

Meyve yıkama suları ‘10 yıldır’ dereye boşaltılıyor

banner37

CYPFRUVEX fabrikasından çıkan atıklar 2012 yılından beridir Yuvacık Deresi’ne akıtılıyor; bu da yetmezmiş gibi şimdi de derenin yakınından alınan kamyonlarca toprak yüzünden bölgede çukurlar oluştu, doğanın dengesi bozuldu. CYPFRUVEX Ltd. Genel Müdürü Redif ise dereye sadece ‘meyve yıkama’ sularının boşaltıldığını belirterek, “Kanala bırakılan temiz sudur” dedi

Meyve yıkama suları ‘10 yıldır’ dereye boşaltılıyor
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

Güzelyurt-Kalkanlı anayolu üzerinde bulunan CYPFRUVEX’e ait tesisten çıkan atıklar, çevreyi kirleterek halk sağlığını tehlikeye atıyor.

2012 yılından bu yana CYPFRUVEX fabrikasından çıkan atıklar, toprak altından döşenen boruyla tesisin 600 metre ilerisindeki Yuvacık Deresi’ne akıtılıyor. Ancak yıllardır devam eden bu çevre katliamına karşı ne yazık ki hiçbir önlem alınmıyor.

Yaklaşık 10 yıldır çözüm bekleyen bu çevre felaketinin boyutu da gün geçtikçe büyüyor. Fabrika atıkları yetmezmiş gibi çeşitli plastik ve naylon atıklar da dereyi kirletiyor.

Dereye akıtılan atıklar yüzünden dere içerisinde ‘atık gölleri’ oluşurken, bölgede sinek ve pis kokudan da geçilmiyor.

Özellikle portakal sıkım döneminin gelmesiyle yeniden baş gösteren çevre kirliliği, yıllardır bölge halkının da tepkisini çekiyor.

Dereden gelen pis koku yüzünden yıllardır ‘kapı pencere açamaz’ durumda olduklarını belirten bölge halkı, sinek popülasyonunun da çoğaldığından yakınıyor.

“Yıllardır bu sorunla uğraşmaktan bıktık usandık” diyen bölge halkı, yetkililerin bu soruna kalıcı bir çözüm bulmasını istiyor.

KIBRIS’a konuşan CYPFRUVEX Ltd. Genel Müdürü Cemal Redif ise Yuvacık Deresi’ne sadece ‘meyve yıkama’ sularının boşaltıldığını belirterek, “Kanala bırakılan temiz sudur. Kimyasal atıklar, tankerlerle Lefkoşa’daki arıtma tesisine gönderiliyor” dedi.

Redif: Kimyasal atıklar

arıtma tesisine gönderiliyor

CYPFRUVEX Ltd. Genel Müdürü Cemal Redif, Yuvacık Deresi’ne boşaltılan atıkların ‘temiz su’ olduğunu belirterek, kimyasal atıkların tankerlerle Lefkoşa’daki arıtma tesisine gönderildiğini kaydetti.

Fabrikalardan sadece ‘meyve yıkama’ sularının kanallara bırakıldığını ifade eden Redif, şöyle devam etti:

“Bu temiz sudur. Herhangi bir çevresel sıkıntı yoktur. Geçtiğimiz günlerde Çevre Dairesi yetkilileri gerekli denetlemeyi de yaptı. Fabrikamızda çıkan, kimyasal dediğimiz, kostik olarak adlandırdığımız boruları temizlemeyle ilgili kullandığımız çevreye zarar verebilecek olan sular, tankerlerle arıtmaya gönderiliyor.

Geri kalan su ise yer yıkama ve meyveyi yıkama sularıdır. Bu da normal olarak dereye akıyor.

Tesisin yerleri yıkandığında çıkan suyun rengi biliniyor. Bunu halen çevreye atık olarak atıldığını aksederek CYPFRUVEX’i dövmeye çalışıyorlar.

Biz buna belgelerle birlikte cevap verecek durumdayız. Yani sıkıntımız yoktur, her türlü denetlemeye de açığız.”

Derenin üstünden toprak alındı

Yuvacık Deresi’nde 2012 yılından beri yaşanan atık sorunu yetmezmiş gibi bölgedeki çevre felaketinin boyutu da gün geçtikçe büyüyor.

Dereye atık akıtılması yetmezmiş gibi derenin bulunduğu alanın üzerinden iş makinelerinin yardımıyla onlarca kamyon toprak alındı. Toprağın alınmasıyla da bölgede çukurlar oluştu, doğanın dengesi bozuldu.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Yuvacık Muhtarı Emirzade Terzioğlu, dereden alınan toprak konusunun bilgilerinde olduğunu belirterek, toprak alınan kısmın devlete ait araziler olduğunu söyledi.

Terzioğlu, bu konuda üç kez Güzelyurt Kaymakamlığı’na şikayette bulunduğunu ifade etti.

Derenin üst kısmındaki iki ayrı noktadan toprak alındığına dikkat çeken Terzioğlu, Çevre Dairesi’yle birlikte bölgede birçok kez gece-gündüz baskın yaptıklarını, ancak herhangi bir sonuç elde edemediklerini söyledi.

Terzioğlu, dereden toprak alan kişilerin bulunması için çaba sarf etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 12:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110