Mezarlıkta bir aracın daha camını kırıp hırsızlık yaptılar

banner37

Lefkoşa’da mezarlık fareleriyle ne polis başa çıkabiliyor ne de başka bir yetkili. Hırsızlar dalga geçercesine araçların camlarını kırıp, insanların eşyalarını, paralarını çalıp götürmeye devam ediyor

banner87
Mezarlıkta bir aracın daha camını kırıp hırsızlık yaptılar
banner90
banner99

Mustafa GÜRSEL

Lefkoşa Mezarlığı’na bir süreden beridir musallat olan hırsızlar, dün de cenaze namazına gelen bir kişinin aracının pencere camını kırarak hırsızlık yaptı. Cenaze namazına gelen vatandaşların araçlarının saldırıya uğrayıp, içindekilerin çalınması ve buna bir çare bulunamaması tepkiye yol açıyor.

Vicdansızlar, insanların en acı gününde yine boş durmadı. Lefkoşa Mezarlığı’nda aylardır yaşanan hırsızlık olaylarına dün öğlen bir yenisi daha eklendi. Cenaze töreni sırasında, Nisan Gürsel isimli öğretmenin aracının camı kırıldı ve araç içinden iki adet çanta çalındı.

“Polis, sonuç alıcı çalışma yapmalı”

Mezarlıkta bir yandan acı içindeki insanlar sevdiklerini toprağa vermeye çalışırken, diğer yandan insanlıklarını kaybetmiş kişi ya da kişilerin soygun yapması tepkiye neden oldu.

İnsanlık onurunu yaralayan, toplumda huzursuzluk, güvensizlik ve endişe yaratan cenaze töreni soygunlarının önlemi alınamıyor. Polisin bu konuda daha etkili ve sonuç alıcı olması gerekiyor. Halk, ailesinden birinin, bir yakınının, sevdiği birisinin cenaze törenine gitmeye korkar oldu.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı ve bu çerçevede araç sahibi genç öğretmenin ifadesine başvurdu.

KIBRIS muhabirinin kızı olan Nisan Gürsel, olayı anında polise bildirdiğini ancak polisin olay yerine gelmesini beklerken kendisinin polise gitmesinin istediğini belirterek bu duruma üzüldüğünü belirtti.

Arkadaşının ninesinin cenaze töreni için mezarlıkta bulunduğunu, aracını çok da tenha olmayan yakın bir yere park ettiğini ve çantalarını ceketiyle örttüğünü anlatan Gürsel, soyguncunun aracının arka yan camını kırarak çantaları çaldığını anlattı. Gürsel, çalınan çantalarını okulda kullandığını ve boş olduklarını, olaydan duyduğu derin üzüntünün dışında maddi bir kaybının olmadığını söyledi.

“Suç olayları artık dayanılmaz bir hale geldi”

Her gün yaşanmakta olan suç olaylarının artık dayanılmaz boyuta ulaştığını, söz konusu olayın toplumda korku, endişe ve umutsuzluk yarattığını vurgulayan Gürsel, “Yaşam sevincimiz söndü, yaşam enerjimiz bitti. Kendimizi güvende hissetmiyoruz” dedi.

İşlenen suçların, “Her ülkede böyle şeyler oluyor” denilecek boyutun çok ötesinde olduğuna ve acilen önleyici tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Nisan Gürsel, şöyle konuştu:

“Ben çok sevdiğim bir arkadaşımın acısına ortak olmak isterken, aynı anda arabam soyuluyordu. Mezarlıkta, cenaze törenleri sırasında böyle olayların olması, toplum içinde insanlığını yitirmiş şahıslarla birlikte yaşadığımızın göstergesidir. Polisin ve hükümetin, suç olaylarından dolayı toplumun içinde bulunduğu travmayı görmesini ve süratle etkili tedbirler almasını istiyoruz. Yurdumuz açık hapishane veya suçlu cenneti değildir. Burası bizlerin evidir ve evimizde güven içinde yaşamak istiyoruz. Bunu sağlamak devleti yönetenlerin görevidir. Bu görevin yerine getirildiğini söylemek de oldukça zordur.

Bu aşamadan sonra hiç kimse güvende değildir. Benim başıma gelen bu üzücü olay, hatta daha fazlası, her an herkesin başına gelebilir. Her bir birey tehlike altındadır. Böyle bir yaşam kabul edilemezdir ve bir toplum için utanç vericidir. Burası bizim ülkemizdir, bizim evimizdir. Bıçak kemiğe çoktan dayandı ve kemiği parçaladı. Devleti yönetenler ve bizlerin güvenliğinden sorumlu olan makamlar daha neyi bekliyor?”

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75