banner6

Mezbaha ve kasap dükkanlarını kapatacağız!

banner37

Mezbaha ve kasap dükkanlarını kapatacağız!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, son 6 ayda canlı havyan fiyatlarına bağlı olarak et fiyatlarının yüzde 110-120 oranında arttığını ancak alım gücü düşen vatandaşların et alamadığını söyledi.

   “Et satışları durdu” diyen Akbıçak, “Artık kilo konuşulmuyor. Vatandaş 50-60 TL’lik kıyma istiyor” dedi ve sorunlarına çözüm bulunmazsa, bayram arifesinde tüm mezbahaları ve kasap dükkânlarını kapatma kararı aldıklarını vurguladı.

    Kasaplar Birliği, pazartesi günü Esnaf ve Zaatkârlar Odası’nda toplantı yaptı.

   Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve ardı arkası kesilmeyen zamların kasapları nasıl etkilediğini tartışan birlik üyeleri, toplantı sonucunda Başbakan’la görüşmek için randevu talebinde bulundu.

   Üretici sektörlere sağlanan faizsiz kredi desteğinin kasaplar için de geçerli olması, hayvan alımında devlete ödenen yüzde 2’lik verginin kaldırılması ve kaçak et alımının önüne geçmek için et ithalatına izin verilmesi konularında talepleri olan birlik üyeleri, bu konularda hükümeti duyarlı olmaya davet etti.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a özel demeç veren Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak,  elektrik, mazot ve temizlik malzemelerinden oluşan girdi maliyetlerinin ciddi oranda arttığını belirterek, canlı hayvan fiyatlarında da her hafta farklı fiyatlarla karşılaştıklarını söyledi.

   Canlı hayvan fiyatlarını sabit tutma kararı aldıklarını anlatan Akbıçak,  hayvan üreticilerinin şu anki fiyatlarının kendilerini kurtarmadığını ve bu karara itiraz ettiklerini vurguladı.

   Akbıçak, bu konuda hükümetin harekete geçmesi gerektiğini belirterek, bu hafta içerisinde başbakanla görüşmek için talepte bulunduklarını ve görüşmede bir çözüm sağlanamazsa, bayram arifesinde bütün mezbahaları ve kasap dükkânlarını kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

  

“Canlı hayvan fiyatları her hafta artıyor”

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, Esnaf ve Zanaatkarlar çatısı altında 149 üyeleri olduğunu belirterek, et reyonu olan marketler ve köy kasapları da dahil edildiğinde bu sektörde hizmet verenlerin sayısının daha da arttığını ifade etti.

   Herhangi bir market içerisinde et reyonu hariç tutulduğunda marketçilerin binlerce çeşit ürün satışı yapabildiğini kaydeden Akbıçak, kasap sektöründeki çalışanların sadece et satarak geçimlerini sağlamak zorunda olduklarını vurguladı.

   Akbıçak, elektrik, mazot ve temizlik malzemelerinden oluşan girdi maliyetlerinin ciddi oranda arttığını belirterek canlı hayvan fiyatlarında da her hafta farklı fiyatlarla karşılaştıklarını anlattı.

   Bu artışları et fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldıklarını söyleyen Akbıçak, alım gücü düşen vatandaşın et alışverişini ayda bir ‘yemeklerinde bir parça et bulunsun diye’ aldıklarına dikkat çekti.

   Akbıçak, “Artık kilogram konuşulmuyor. Vatandaş, kasaba geldiğinde 50-60 TL’lik kıyma almak istediğini söylüyor. Perakende satışlar tamamen durdu” diyerek, mezbahalarda yapılan kesimlerin de yüzde 60 oranında düştüğünü vurguladı.

   Ocak ayından günümüze kadarki 6 aylık sürede canlı havyan fiyatlarına bağlı olarak et fiyatlarının yüzde 110-120 oranında arttığını açıklayan Akbıçak, şöyle devam etti:

   “Hayvan fiyatlarının artması, et fiyatlarına da yansıyor ve bu da direkt olarak vatandaşı etkiliyor.

   Kıbrıs kültüründe kebap her evin vazgeçilmeziydi, fakat bu alışılagelmiş kültür, insanların elinden alındı.

    Bu noktada üretici de haklı, hiçbir insan yoktur ki ürününü pahalı ederek daha az satılmasına teşvik etsin.

   Demek ki onların da ciddi sıkıntıları var ki hayvanlarının fiyatını artırmak zorunda kalıyorlar.

   Sıkıntı demek ki hükümettedir. Doğrudan gelir desteği hayvan üreticilerine yeterli gelmiyor. Ya bunu artırsınlar, ya da üreticiye daha farklı bir destek sağlasınlar”.

“Çözüm sağlanmazsa bayram arifesinde kapatacağız”

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, pazartesi günü birlik üyeleriyle bir araya geldiklerini, yaşadıkları sıkıntılar karşısında ne yapılması gerektiğini tartıştıklarını söyledi.

   Bu hafta içerisinde başbakanla görüşmek için talepte bulunduklarını ifade eden Akbıçak, “Bir çözüm sağlanmazsa bayram arifesinde bütün mezbahaları ve kasap dükkânlarımızı kapatma kararı aldıkşeklinde konuştu.

   Akbıçak, ete yeni bir zam yapılmaması için hayvan fiyatlarını geçici bir süre sabit tutma kararı aldıklarını belirterek, sosyal medya hesaplarında bu duyuruyu yaptıklarını, fakat üreticilerden ciddi tepki aldıklarını kaydetti.

   Hayvan üreticilerinin şu anki fiyatlarla dahi kendini kurtaramadığını söyleyen Akbıçak, vatandaşın evine et almasını sağlamak ve işyerlerini korumak adına bu kararı aldıklarını belirtti.

  Akbıçak, tarladan sofraya bir zincir olduğunu ifade ederek, çiftçiden tüketiciye kadarki zincirin en büyük halkasını kasapların oluşturduğuna işaret etti.

   Et fiyatlarının Güney Kıbrıs’ta daha ucuz olduğuna dikkat çeken Akbıçak,  sınır kapılarından et, ya da canlı hayvanların kaçak olarak kuzeye geçirildiğini savundu.

   Akbıçak, etlerin sağlık koşullarından yoksun olarak ülkemize getirilmesinin haksız rekabete ve devletin para kaybına uğramasına sebep olduğunu ifade ederek, Yeşil Hat Tüzüğü’ne göre hayvansal ürünlerin sınır kapılarından geçişinin yasak olduğunun altını çizdi.

“Hak edişe göre ithal izni verilmeli”

   Kaçak yolla güneyden et alımının önüne geçmek için ithalatın açılması gerektiğini söyleyen Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, şunları kaydetti:

   “Üreticiyi mağdur etmeden, hak ediş sistemine göre ithal izni verilmelidir.

    Bu sayede hem sağlıklı bir şekilde daha ucuz eti ülkeye getireceğiz, hem de vatandaşa istediği kalitedeki ürünü, istediği fiyattan sunma şansına sahip olacağız.

    İthalata izin verilmesi durumunda et ‘karkas olarak’ taze bir şekilde ülkemize gelecek. Böylece haksız rekabet önlenecek, devlet de gümrüğüyle, Toprak Ürünleri Kurumu’na verilecek fon ile kazanç sağlamış olacak.

   2009-2010 yıllarında bu uygulanıyordu. Üreticiden 2 tane hayvan alanın, 1 tane de ithal hayvan alma hakkı oluyordu. Vatandaş evine et süt alamazsa, bu sistem çöker, herkesi güneyi kaçırır, sonra hep beraber oturup ağlarız.

   Esas hedef, günü yaşayıp üş beş kuruş para kazanmak değil, geleceğe yönelip süreklilik kazanmak olmalıdır”.

   Akbıçak, üretim sektörüne verilen faizsiz kredilerden kasapların da faydalanması gerektiğini vurgulayarak, bu sayede giderlerini düşürebileceklerini ve dolaylı olarak satacakları etin fiyatını da koruyabileceklerini belirtti.

   Devletin kendilerini vergi memuru ilan ettiğini ifade eden Akbıçak, “Devlet hayvancıdan satın aldığımız hayvan için ödenen paradan yüzde 2 kesip vergi olarak yatırmamızı istiyor. Bu kabul edilebilir değil, kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

   Akbıçak, bu şekilde devam ederse satamadıkları eti almayacakları için dükkânlarını kapatma noktasına geleceklerine dikkat çekerek, hükümeti daha duyarlı davranmaya davet etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104