banner6

Mezbahalarda 1 ayda 10 bin kesim

banner37

Veteriner Dairesi Müdürü Yılmabaşar, ülkemizde her ay ortalama bin 500 büyükbaş denilen tosun, inek ve düve, 8 bin 500 de küçükbaş hayvan kesimi yapıldığını belirterek, “İnsanlara sağlıklı hayvansal gıdaların ulaşması için çalışıyoruz” dedi

Mezbahalarda 1 ayda 10 bin kesim
banner99

Ceren ÖZBİL

18 MEZBAHA VAR… Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet Yılmabaşar, ülkemizde küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı ikisi özel 14’ü belediyelere ait toplam 16, iki tane de kanatlı hayvan kesimi için mezbaha bulunduğunu belirterek bir otele ait mezbahaya da faaliyet izni verileceğini söyledi. Yılmabaşar, ülkeye kontrolsüz şekilde hayvan ve hayvansal ürün girişini engellemek adına kara, deniz ve hava limanlarında gıda kontrolleri yaptıklarına dikkat çekerek Veteriner Dairesi’nin insanların sağlıklı hayvansal ürünlere yani sağlıklı süt, kaşar, yoğurt, pastırma ve sucuk gibi ürünlere ulaşmasında çok önemli bir görev üstlendiğini vurguladı.

“DOMUZ ÜRETİMİ DE BAŞLADI”… Yılmabaşar, bir ay içerisinde ülkede yaklaşık 10 bin hayvan kesimi yapılıp, bunun bin 500’ünün büyükbaş, 8 bin 500’ünün ise küçükbaş olduğunu ifade etti. Bunlara ek olarak ülkede yeni yeni başlayan domuz üretimi olduğunu söyleyen Yılmabaşar, bu kesimlerin de yine büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimi yapılan mezbahalarda olduğunu ifade etti. Yılmabaşar ayrıca acil hayvan kesim başvurularına da değinerek bunların yüzde 90’ını reddettiklerini ve kabul ettiklerinin de sadece ayağına yabancı cisim batan ve ağır yaralanan hayvanların kesimi gibi durumlar olduğunu söyledi

Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet Yılmabaşar, Veteriner Dairesi’nin görevleri, mezbahaların durumu hakkında bilgi verdi.

Ülkede küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı 16 mezbaha olup, bunlardan 15 tanesinin aktif olduğunu belirten Yılmabaşar, ayrıca kanatlı hayvan kesimleri içinse 2 mezbaha bulunduğunu ifade etti.

Yılmabaşar, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı bu mezbahaların ikisinin özel olup, denetiminin Veteriner Dairesi tarafından yapıldığını kaydetti ve geri kalanların ise belediyeler tarafından kontrol edildiğini söyledi.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yüzde 70’e yakınının bu iki özel mezbahada yapıldığından söz eden Yılmabaşar, bu mezbahalarda da kesim öncesi ve kesim sonrası hayvanların sağlık kontrollerinin, kulak numarası kontrollerinin ve sağlıksız iç organ imhasının yapıldığını belirtti.

Yılmabaşar ayrıca bir ay içerisinde ülkede yaklaşık 10 bin hayvan kesimi yapılıp, bunun bin 500’ünün büyükbaş, 8 bin 500’ünün ise küçükbaş olduğunu ifade etti.

“İnsanlara sağlıklı hayvansal gıdaların ulaşması için çalışıyoruz”

Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet Yılmabaşar, Veteriner Dairesi’nin görev, sorumluluk ve fonksiyonları hakkında yeterince farkındalık olmadığını söyledi ve dairenin görevlerini anlattı.

banner134

Yılmabaşar, Veteriner Dairesi’nin insanların sağlıklı hayvansal ürünlere yani sağlıklı süt, kaşar, yoğurt, pastırma ve sucuk gibi ürünlere ulaşmasında çok önemli bir görev üstlendiğini belirtti.

Veteriner hekimliğin tarihine de değinen Yılmabaşar, insan ve hayvanlar arasındaki bağlantının çok eski çağlara dayandığını ifade etti. Yılmabaşar, şu şekilde konuştu:

“Dünyanın gelişimine paralel olarak kentleşme ve yapılaşma ile birlikte çoğalan insan sayısı, hayvansal gıdaların da önemini ve ihtiyaç oranını artırdı. Küçük küçük yapılan hayvan işletmeleri de günümüzde orta büyük ölçeklere doğru hızla kaymaktadır. Bu da birim zamanlarda hayvanlardan daha çok verim alınması ve üretilen ürünün hem daha sağlıklı olması hem de insanlara daha emniyetli bir şekilde ulaşmasını sağlama konumuna gelmiştir.

Buradaki en önemli kilit faktörde veteriner hekimlerin; hayvanın yaşadığı alandan, ortamdan, verimini düzenlenmesinden, elde edilen verinin, hijyenik ortamda muhafazasından, taşınmasından bu hayvanların kesimi ile birlikte elde edilecek ürünlerin de steril bir ortamda üretilip, insana markette ulaşmasını sağlayana denk olan zincir içerisinde hekimlerin ve laborantların ekibinin sarf ettiği başarıdır. Bu noktada çok başarılı çalışan bir ekibimiz vardır”.

“Kesim öncesi ve sonrası sağlık kontrolü yapılıyor”

Yılmabaşar, mezbahaların küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan kesimlerinin usulüne uygun bir şekilde kayıt edildiği, kesim öncesi ve sonrası sağlık kontrollerinin yapıldığı, sağlıksız iç organların imha edildiği yerler olduğundan söz etti ve buradan çıkan ürünün de hijyenik araçlarla taşınarak, marketlerdeki reyonlara gittiğini belirtti.

Bu işlemlerin tümünün mezbahalarda yapıldığını kaydeden Mehmet Yılmabaşar, Veteriner Dairesi Müdürlüğü’nün de hizmet birimlerinin, verileri, istatistiklerin takibini yaptığını, usulsüzlük saptadığında cezai uygulamayı yerine getirdiğini ve bunları sürekli denetlediğini ifade etti.

“Limanlarda ve kara giriş kapılarında denetim yapıyoruz”

Mehmet Yılmabaşar, bunun yanı sıra Veteriner Dairesi’nin ülkeye kontrolsüz bir şekilde hayvan ve hayvansal ürün girişini engellemek adına kara, deniz ve hava limanlarında gıda kontrolleri yaptığını kaydetti.

Yılmabaşar ayrıca kedi, köpek gibi evcil hayvanların kontrollerinin de yine daire tarafından yapıldığını ifade etti.

“16 küçükbaş ve büyükbaş, 2 de kanatlı hayvan mezbahası var”

Ülkede şu anda 16 mezbaha olduğundan söz eden Yılmabaşar, bunların küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kesildiği mezbahalar olduğunu belirtti.

Bu 16 mezbahadan sadece Akdoğan’daki belediyeye ait mezbahanın 4 yıl önce kapatıldığını söyleyen Yılmabaşar, bugüne kadar da belediyenin tekrar açma yönünde bir girişimi olmadığını belirtti.

Dolayısıyla şu an 15 tane küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kesiminin yapıldığı mezbaha bulunduğunu ifade eden Yılmabaşar, şu şekilde konuştu:

“Bunun yanı sıra kanatlı hayvan yetiştiren iki büyük firmamız var ve kanatlı mezbahamız var. Bir de henüz inşaat aşamasında olup, ön denetlemesi yapılmış bu ön denetlemede noksan olan durumları saptanıp, bunların giderilmesi halinde faaliyete geçme izni verilecek olan bir otele ait mezbaha var.

Ayrıca ülkemizde domuz işletmeleri de açılmaya başladı. Bu kesimler ise küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimlerinin yapıldığı mezbahalarda yapılıyor”.

“Her ay 10 bine yakın hayvan kesimi”

Yaklaşık 16 mezbahada ortalama her ay 10 bine yakın hayvan kesimi yapıldığını söyleyen Yılmabaşar, bu 10 bin hayvanın bin 500’ünü büyükbaş denilen tosun, inek ve düve gibi hayvanlar oluştururken, 8 bin 500 tanesini de küçükbaş hayvanların oluşturduğunu kaydetti.

Bu yıl yaptığımız bir uygulama ile de artık Veteriner Dairesi’nin kontrolünde olan mezbahalardan, hayvan başına küçükbaş 2 TL, büyükbaş için de 5 TL’lik ücret alındığını ifade eden Mehmet Yılmabaşar, hayvan kesimlerinin büyük kısmının ise Haspolat ve Cihangir’de bulunan iki büyük mezbahada yapıldığını belirtti. 

Yılmabaşar, hayvan kesimlerinin yaklaşık yüzde 70’inin bu mezbahalarda yapıldığını ifade etti ve “bu iki mezbaha tamamen Veteriner Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı veteriner hekimler tarafından denetlenmektedir. Kesim öncesi ve sonrası hayvanların sağlık durumları kontrol ediliyor, küpelerdeki numaraları kontrol ediliyor ve sağlıksız hayvanlar ve numarasız hayvanlar kesinlikle kesime alınmıyor” dedi.

“Halkımızın sağlıklı ete ulaşması bizim için önemli”

Mehmet Yılmabaşar, acil kesim bahanesi ile yapılan başvuruların yüzde 90’ınını reddettiklerini söyledi ve kabul ettiklerinin de sadece ayağına yabancı cisim batan ve ağır yaralanan hayvanlar gibi durumlar olduğunu belirtti.

Bu tür durumlarda da görev yapan veterinerlerle koordinasyon halinde çalıştıklarını kaydeden Yılmabaşar, şu şekilde konuştu:

“İki özel mezbaha Veteriner Dairesi tarafından, geri kalan mezbahalar ise belediyeler tarafından denetleniyor. Birçok belediye veteriner istihdam etmiş durumdadır. Veteriner istihdam etmeyen mali gücü buna uygun olmayan mezbahalarla ilgili ise çalışma başlattık. Buralarda da ya ortak bir veteriner görev yapacak ya da farklı bir alternatif üretilecek.  Çünkü toplumun sağlığı çok önemlidir. Bizim için halkımızın sağlıklı ete ulaşması çok önemlidir”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88