banner6

Mezbahaya kaçak koyun götürüldü

banner37

Cihangir’deki bir mezbahaya kesim için götürülen 53 koyundan 23’ünün Güney Kıbrıs’tan getirildiği belirlendi. Koyunları mezbahaya götüren A.K.’nin yanı sıra Vadili Veteriner Dairesi’nde görev yapan bir teknisyen de tutuklandı

Mezbahaya kaçak koyun götürüldü
banner8

KAÇAK KOYUNLARA KAÇAK ÇİP TAKILDI… Kesim için mezbahaya götürülen hayvanları kontrol eden Veteriner Dairesi memurlarından B.T.’nin bazı hayvanların kulak çiplerini şüpheli bulması üzerine yapılan incelemede, 23 koyundaki KKTC kulak çiplerinin kaçak olduğu ve aslında Güney Kıbrıs’a ait kulak çipi taşıdıkları ortaya çıkarıldı. Hayvanları mezbahaya götüren A.K.’nin yanı sıra, Vadili Veteriner Dairesi’nde teknisyen olarak çalışan S.Ç. isimli memur da kaçak çipleri taktığı suçlamasıyla tutuklandı.

Emine UYSAL ÇALUDA

banner134


Cihangir’de faaliyet gösteren Etsan isimli mezbahaya kesim için götürülen 53 koyundan 23’ünün kulağındaki KKTC çipinin sahte olduğu, koyunların aslında Güney Kıbrıs menşeli kulak çipi taşıdıkları belirlendi.


Koyunlar, Devlet Üretme Çiftliği’ne yerleştirilirken, meseleyle ilgili soruşturma başlatan polis ilk etapta, koyunları mezbahaya götüren A.K.’nin yanı sıra, koyunlara kaçak olarak KKTC kulak çipi taktığı suçlamasıyla Vadili Veteriner Dairesi’nde teknisyen olarak görev yapan S.Ç. isimli memuru da tutukladı.


Her iki zanlıyı da dün mahkemeye çıkararak aleyhlerine 3 gün tutukluluk emri alan polis, koyunların ülkeye nasıl sokulduğunu, bağlantılı başka şahısların olup olmadığını araştırmaya başladı.


“Gümrüksüz mal tasarrufu ve ithali” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar A.K. (E-39) ile S.Ç. (E-49) dün mahkemeye çıkarıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen, tanık olarak, Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Ferhat Kahveci’yi dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Kahveci, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibinden alınan bir bilgide, 29.09.2021 tarihinde saat 16.30 raddelerinde Cihangir bölgesinde bulunan Etsan mezbahasına giden Kırıkkale’de sakin A.K.’nin beraberinde götürmüş olduğu 53 adet küçükbaş koyunu kesmek için gerekli işlemleri yaptırmak istediğini, aynı yerde o esnada görevde bulunan ve Veteriner Dairesi’nde memur olarak görev yapan Lefkoşa’da sakin B.T.’nin yapmış olduğu kontrolde konu hayvanların kulak numaralarının kaçak olduğu şüphesiyle yapılan incelemede hayvanlardan 23 tanesinin GKRY’ye ait çipli olduklarının belirlendiğinin öğrenildiğini belirtti.


Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydeden Kahveci, KKTC Veteriner Dairesi’ne ait kulak numaralarının koyunlara Vadili Veteriner Dairesi’nde teknisyen olarak görev yapan Kırıkkale’de sakin memur S.Ç. tarafından takıldığının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Koyunların emare olarak alınıp, Devlet Üretme Çiftliği’ne teslim edildiğini belirten Kahveci, meseleyle ilgili S.Ç.’nin gerekli kontrolü, sorgulamayı yapmadan huzuruna getirilen koyunlarla ilgili kulak numarası işlemini gerçekleştirerek, görevinde ağır bir ihmalde bulunmakla methaldar olduğuna vurgu yaptı.

Kahveci, konu koyunların KKTC’ye nasıl girdiğinin araştırmasının yapılması gerektiğini ve meseleyle ilgili alınması gereken ifadeler olduğunu söyledi.


Kahveci, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetini göz önünde bulundurarak istenen tutukluluk emrini onayladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104