banner6

Mikrobun kaynağı şebeke suyu değil

banner37

Sağlık Bakanlığı, analiz raporları doğrultusunda okullarda gerekli önlemlerin alındığını ve koli basili mikrobuna rastlanan tüm su depolarının boşaltılarak temizlendiğini açıkladı.

Mikrobun kaynağı şebeke suyu değil
banner99

Ahmet VAMIK

Sağlık Bakanlığı tarafından okulların su depolarından alınan numunelere yapılan analiz sonucunda 40 okula ait 42 su deposunda koli basili mikrobuna rastlanması ülkede infial yarattı. Sağlık Bakanlığı, analiz raporları doğrultusunda okullarda gerekli önlemlerin alındığını ve mikroplu tüm su depolarının boşaltılarak temizlendiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, su depolarında rastlanan koli basili mikrobu kaynağının belirlenmesi için okulların su şebekelerinden de numune alındığını belirterek, mikrobun kaynağının yapılacak analiz sonucunda ortaya çıkacağına vurgu yaptı.

“Su depolarında rastlanan koli basili mikrobunun kaynağının su şebekeleri olduğunu düşünmüyorum. Su şebekelerimizde öyle bir sorun olsa ülke genelinde salgın hastalık yayılırdı. Fakat çok şükür hiçbir hastanemize bağırsak enfeksiyonu şikayetiyle ilgili bir başvuru yapılmadı. Tahminimiz mikroplu suya rastlanan okullardaki depolara, kuyu suyu veya tankerle taşıma su aktarıldığı yönünde” diyen Sucuoğlu, “yaz ayları boyunca okulların su depolarına hiçbir bakım yapılmadı, içindeki su kullanılmadı. Uzmanlarımız numune almak üzere okullara gittikleri zaman çoğu su deposunun kapağı açık, içinde kuş ölüleri gibi kötü manzaralarla karşılaştılar” şeklinde konuştu.

Okullar açılmadan önce su depolarına bakım yapılması gerektiğini vurgulayan Bakan Sucuoğlu, “bir hastalık ya da salgın yayılmadan önce bu tespitlerin yapılıp depoların temizlenmesi rahat bir nefes almamıza neden oldu. Depolarda kullanılan suların içme suyu olarak kullanılmaması, sadece günlük kullanım ve temizlik amacıyla kullanılması herhangi bir sağlık sorunu yaşanmasını önledi” dedi.

“Şebeke suları temiz

Sağlık Bakanlığı’na bağlı ekiplerin okullarda düzenli olarak öğrencilere sağlık taraması yaptığını aktaran Sucuoğlu, “ailelerin bu konuda bir endişeye kapılmasına gerek yok. Gerekli tüm önlemleri aldık ve depolarımızı temizledik. Su şebekelerimizde böyle bir mikrop olmadığına inanıyoruz. Vatandaşlarımız da düzenli olarak evlerinin su depolarının temizliğini yaptırıp mutlaka kapağını kapalı tutmalıdır” şeklinde konuştu.

Koli basili mikrobunun ağız yoluyla bulaşan bir mikrop olduğunu ve bağırsak yolları enfeksiyonuna neden olduğunu kaydeden Faiz Sucuoğlu, koli basili mikrobunun sadece suyu içmeyle değil, sebze gibi gıda ürünlerinin mikroplu su ile yıkanması sonucunda da bulaştığını hatırlattı.

“Koli basiline rastlanan depolar temizlendi”

Su depolarında koli basiline rastlanan 40 okuldaki 42 su deposunun dün boşaltıldığı ve temizlenerek temiz suyla doldurulduğu bilgisi verildi.
Sağlık Bakanlığı, Girne, Lefkoşa ve İskele bölgelerindeki 40 ilkokul, ortaokul ve lisede bulunan 42 su deposunda, koli basili mikrobuna rastlandığı ve bu okullarda su kullanımının durdurulduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın okullarda yaptığı su denetimlerinin sonuçları geçtiğimiz gün bakanlığa ulaştı.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’yla da görüşülerek alınması gereken tedbirlerin belirlendiği, bakanlığın söz konusu okullarda su kullanımını durdurduğu kaydedildi.

Dün sabahtan itibaren depolar boşlatılıp, ilaçlanarak yerine temiz su doldurulmaya başlandı. Depolara temiz su konulana kadar öğrencilerin söz konusu depoları kullanmasına izin verilmeyeceği açıklandı.

“Gerekli önlemler alındı”

Bu arada Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan su analizlerinde bazı okulların depolarında koli basili bakterisi tespit edildiğini, gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakterinin tespit edildiği okullarımızın okul idareleri ile görüşülmüş ve gerekli bütün önlemler ivedilikle alınmıştır” denildi.

Açıklamada, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili birimlerinin okullardaki çalışmaları devam ettireceği, gerekli kontrollerin ve denetimlerin de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından sürdürüleceği de vurgulandı.

Koli basili nedir?

E.coli olarak da isimlendirilen koli basili insanların ve hayvanların bağırsaklarında bol miktarda bulunan ve yüzden fazla çeşidi olan bir bakteri… Bakterinin bazı çeşitleri gıdalar ve sular ile bulaşan salgınlara neden oluyor ve bağırsak enfeksiyonu yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 09:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104