Miktar ve zanlı sayısı artıyor

banner37

Kemal Köse’nin Gazimağusa’da ‘kara para aklama’ suçlamasıyla tutuklanmasıyla başlayan soruşturma giderek büyüyor. Girne’de İrfan Tan ve Asel Kurbanchy Kyzy’nin ardından Lefkoşa’da da Umut Turkan suçla bağlantılı olarak tutuklandı

Miktar ve zanlı sayısı artıyor
banner90
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Mali Polis’in Gazimağusa’da banka hesaplarını kullanılarak kara para akladığı suçlamasıyla Kemal Köse isimli kişiyi tutuklamasıyla başlayan ve Girne’ye de uzanan soruşturma şimdi de Lefkoşa’ya sıçradı.

Kemal Köse tutuklandıktan sonra geçtiğimiz günlerde Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nün bahçesinde emare olarak tutulan aracına gizlenen 97 bin 500 TL’yi alırken kendisini fark eden polis memurunu darp ederek kaçan ve Girne’de yakalanan İrfan Tan ve suç ortağı Asel Kurbanchy Kyzy’nin ardından, yine banka hesabını kullanarak kara para aklama olayına karıştığı iddiasıyla Lefkoşa’da da Umut Turkan yakalandı. Turkan’ın da banka hesapları aracılığıyla akladığı belirlenen miktar şimdilik 281 bin TL olarak açıklandı.

Kemal Köse’nin aracından 97 bin 500 TL’yi alıp kaçtıktan sonra, Girne’de yakalanan İrfan Tan’ın tasarrufunda bulunan 125 bin TL ile Turkan’ın akladığı miktarın toplamı şimdilik 406 bin TL olarak belirlenirken, polis para miktarının da, zanlı sayısının da artacağına inanıyor.

“Kanunsuz kara para aklama ve tasarrufu” suçundan tutuklanan ve dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Umut Turkan’ın aleyhine 3 gün tutukluluk emri alındı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu, huzurunda görüşülen dünkü duruşmada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mehmet Davulcu’yu dinletti.

banner134
Kara para meselesi genişliyor

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru Mehmet Davulcu, olayla ilgili olguları aktardı.

Davulcu huzurda bulunan zanlı Umut Turkan’ın 4 Temmuz tarihinde Mağusa’da başlatılan kara para soruşturması kapsamında meseleye bağlantılı görülmesi üzerine arandığını ve önceki gün tespit edilerek tutuklandığını söyledi.

Polis Davulcu, yapılan incelemede zanlının banka hesaplarına 25 Haziran tarihinde toplam 281 bin TL para aktarıldığını ve bu parayı aynı gün bankadan çekerek daha önceden tutuklanıp aleyhine tahkikat yürütülen zanlı İrfan Tan’a verdiğinin tespit edildiğini anlattı.

Polis mesele ile ilgili olarak Gazimağusa - Girne - Lefkoşa’da geniş kapsamlı bir soruşturma yürütüldüğünü belirterek aranan şahıs veya şahısların olduğunu belirtti.

Polis memuru Mehmet Davulcu, tahkikatın yeni başladığını, aranan şahıslar ve soruşturulması gereken emarelerin olduğunu belirterek, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu, tahkikatın yeni başladığını, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının soruşturma maksatlı 3 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

Öte yandan, önceki gün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Kemal Köse’nin aleyhine 7 gün, Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan İrfan Tan ve Asel Kurbanchy Kyzy aleyhine de üçer günlük tutukluluk emri alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75