banner6

Milletvekili adayları merakla bekleniyor

banner37

23 Ocak 2022 Erken Genel Seçim için siyasi partilerin çoğu aday adaylığı başvuru sürecini tamamladı; bu hafta da vekil adaylarını netleştirmeye başlayacak

Milletvekili adayları  merakla bekleniyor
banner150 banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

Siyasi partiler, 2022 Erken Genel Seçimi için hazırlıklarını sürdürüyor.

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Demokrat Parti (DP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Halkın Partisi’nde (HP) milletvekilliği aday adaylığı başvuru süresi sona erdi; Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ise 10 Aralık’a kadar başvuru kabul edecek.

UBP’ye 10’u kontenjan 91 aday adayı başvurdu. CTP’ye yapılan başvurular pazartesi günü parti meclisi toplantısında görüşülüp onaylandıktan sonra açıklanacak. HP’de aday adayı başvuru sayısını net olarak pazartesi günü açıklayacak. DP, aday adayları sayısını MYK toplantısı sonrası duyuracak, YDP ise 90 olan başvuru sayısını seçimin daha kolay yapılabilmesi için 60’a düşürdü.

Aday belirleme seçimi DP’de 9 Aralık’ta; UBP, CTP ve HP’de 11 Aralık’ta, TDP ile YDP’de ise 12 Aralık’ta olacak.

Başvuru sayısı

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, partisinin milletvekilliği aday adaylığı için 10’u kontenjan olmak üzere 91 başvuru yapıldığını söyledi.

YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk aday adaylığı konusunda açıklanan ilk sayının 90 olduğunu fakat bu rakamı ‘uzlaşıyla’ düşürdüklerini kaydetti. Öztürk, “Arkadaşlarımızın bazılarından, seçim sürecinin uzamaması için fedakarlık talep ettik; onlar da sağ olsun, partili bir tavır takınarak talebimizi olumlu yanıtladı. Aday adayı sayımızı 60’a düşürdük” dedi.

DP Genel Sekreteri Hande Kayasal Çelikden, partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından sonra aday adaylığı başvuru sayısının duyurulacağını söyleyerek “Beklenenin üzerinde başvuru var” şeklinde konuştu.

HP Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu da hem aday adayı sayısı hem de niteliği bakımından çok iyi bir konumda olduklarını, aday adaylığı başvuru sayısının beklenenin üstünde olduğunu ifade ederek pazartesi günü net sayıyı açıklayacaklarını belirtti.

Parti çalıştayı yaptıklarını ve ileriki günlerde konuya dair çok daha net bilgiler vereceklerini de kaydeden Sanver Manavoğlu, ‘bazı kişilerin’ aday adaylarını vazgeçirmemeleri için aday adaylarına yönelik ayrıntılı bilgi paylaşmamaya dikkat ettiklerini de belirtti.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ise aday adayı başvuru süresinin tamamlandığını yoğun ilgi olduğunu ifade ederek isimlerin pazartesi günü parti meclisinde görüşülüp onaylandıktan sonra net sayının açıklanacağını söyledi.

Aday belirleme süreci

Ulusal Birlik Partisi (UBP), 11 Aralık Cumartesi Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda aday belirleme seçimi yapacak. UBP, aday listesinde, Siyasal Partiler Yasası gereği her bir seçim bölgesinde yüzde 30 cinsiyet kotası uygulayacak.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) aday adaylığı başvurularını 6 Aralık Pazartesi günü Parti Meclisi’nde değerlendirip, onaylayacak. CTP, 11 Aralık Cumartesi günü Yakın Doğu Üniversitesi’nde aday belirleme seçimi yapacak. CTP, aday listesinde yasa gereği her bir seçim bölgesinde uygulanacak yüzde 30 cinsiyet kotasının yanı sıra yaşamın farklı alanlarını temsil eden kesimlerden kontenjan adaylara yer verecek.

Halkın Partisi’nin (HP) aday belirleme seçimi 11 Aralık Cumartesi günü yapılacak. HP’de Siyasal Partiler Yasası gereği her bir seçim bölgesinde uygulanacak yüzde 30 cinsiyet kotasının dışında, söz konusu yasaya uygun olarak her seçim bölgesinde o seçim bölgesindeki adayların beşte birinden fazla olmamak kaydıyla kontenjan adaya yer verilecek.

Demokrat Parti (DP) 9 Aralık’ta aday belirleme seçimine gidecek. DP, aday listesinde yasa gereği her bir seçim bölgesinde uygulanacak yüzde 30 cinsiyet kotasının yanı sıra Siyasal Partiler Yasası’na uygun olarak, Parti Tüzüğü gereği tüm seçim bölgelerinde toplam 10 başkan kontenjanına yer verecek.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) yasa gereği her bir seçim bölgesinde uygulanacak yüzde 30 cinsiyet kotasının dışında kadın adaylara daha geniş yer verilmesi yönünde eğilim var. TDP adaylarını 12 Aralık’ta belirleyecek.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) de aday belirleme seçimini 12 Aralık’ta yapacak.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110